۱ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۰۴

کسب دانش فنی تنها راه رقابت با غولهای پتروشیمی دنیا

ایجاد تنوع در محصولات با کسب دانش فنی تولید محصولات مرتبط جدید تنها راه افزایش تنوع در محصولات پتروشیمی ایران و رسیدن به رقبای موجود در بازار است.

به گزارش عیارآنلاین، اسماعیل قنبری با بیان این که تغییرهای فناورانه متناسب با نیازهای جامعه جهانی در صنعت پتروشیمی با سرعت بسیار زیاد و به بسیار واضح در حال به وقوع پیوستن است، گفت: تنوع بسیار بالای تولید کنندگان از طرفی و افزایش انتظارهای مصرف کننده به لحاظ کیفی و نیز قیمت تمام شده از طرف دیگر سبب شده است تولید کنندگان محصولات پتروشیمی، همواره درصدد ایجاد تنوع و نیز بهبود مستمر کیفیت و کمیت در محصولات خود باشند.

محصولات پتروشیمی

وی اظهار داشت: نگاهی اجمالی به تولید بعضی از شرکتهای پیشرو و تغییرهای آنها در طی یک دهه گذشته به وضوح این موضوع را اثبات می کند؛ به عنوان مثال شرکت لیوندل بازل به عنوان صاحب لیسانس و یکی از بزرگترین تولید کنندگان پلی الفین در جهان طی پنج سال تنوع تولید خود را از حدود به ٦٠٠ گرید به ١١٠٠ گرید رسانده است.

مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی ادامه داد: این در حالیست که شرکت لیوندل بازل از ٦٠٠ گرید تولیدی خود نیز بیش از ٢٠٠ گرید را از چرخه تولید خارج کرده و به جای آن قریب به ٧٠٠ محصول جدید از انواع پلی الفینها را ارائه کرده است؛ این موضوع نه فقط در مورد بازل و پلی الفینها بلکه برای دیگر محصولات پتروشیمی و تولید کنندگان بزرگ نیز صادق است.

قنبری ایجاد چنین تغییرهایی را به عنوان تغییر روزانه در سطح جهان در نظر گرفت و گفت: به منظور ایجاد تنوع در محصولات به صورت دائمی و حتی روزانه هرگز نمی توان از طریق خرید لیسانسهای جدید و حتی بهبود لیسانسهای موجود اقدام کرد؛ برای رسیدن به رقبای موجود در بازار و ایجاد تنوع در محصولات تنها راه، کسب دانش فنی تولید محصولات مرتبط است.

وی یادآور شد: آشنایی کامل از طریق رسیدن به دانش فنی می تواند زمینه ساز اعمال تغییرها و اصلاحات و نیز بهبود مداوم در دانش موجود و به طبع تولید محصولات جدید شود؛ این موضوع بویژه در مورد به روز نگه داشتن واحدهای موجود به لحاظ فنی و تولید جدید اهمیت به سزائی دارد.

مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی با اشاره به این که ایجاد بهبود در کیفیت محصول و یا کاهش هزینه های تولید ضمن ایجاد ارزش افزوده بیشتر، سهم بازار بیشتری را نیز به همراه خواهد داشت؛ گفت: برای کسب سهم بازار و نیز ایجاد ارزش افزوده بیشتر، ایجاد تنوع در محصولات و ارائه محصولات با کیفیت بالاتر و هزینه تمام شده کمتر، همپای شرکتهای رقیب باید در سرلوحه فعالیتهای هر شرکتی قرار گیرد.

قنبری اظهار کرد: همانگونه که گفته شد سرعت تغییر به حدی است که تولید با کیفیت و با حاشیه سود بیشتر به طور عملی در انحصار دارندگان دانشهای فنی است، از این رو در کشور ما نیز راهی به غیر از کسب دانشهای فنی و آشنائی کامل با فرآیندهای تولید نیست که در این میان شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی به عنوان بازوی اصلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شرکتهای تولیدی ایفای نقش می کند.

منبع:شانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: