۱ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۵۰

دولت در استخدام مربیان پیش‌دبستانی قانونی عمل نکرد/ دانشگاه فرهنگیان برای نظام تعلیم و تربیت ایجاد مشکل می‌کند

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس با بیان اینکه دولت در استخدام مربیان پیش‌دبستانی به قانون عمل نکرد، گفت: مدیریت دانشگاه فرهنگیان برای نظام تعلیم و تربیت ایجاد مشکل می‌کند.

به گزارش عیارآنلاین، سید حسین نقوی حسینی، رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی در خصوص واگذاری مدارس دولتی به موسسان مدارس غیر دولتی اظهارداشت: همانطور که مستحضرید اقتصاد آموزش و پرورش از یک اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و مجلس شورای اسلامی برای بودجه سال ۹۳ انصافاً گام بلندی برداشت.

نقوی حسینی

وی ادامه داد: برخلاف همه دستگاه‌های دولتی که بودجه آنها در سال ۹۳ کاهش نشان می‌داد، آموزش و پرورش افزایش بودجه نزدیک به ۳۰ درصد داشت و این گام بزرگی بود.

 نقوی افزود: حالا که به ماه هشتم سال رسیدیم و تنها ۳ ، ۴ ماه به پایان سال مانده است، وقتی بررسی می‌کنیم، می‌بینیم افزایش بیش از ۲۰ درصدی بودجه خیلی اثری بر تحولات آموزش و پرورش نگذاشته است.

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس یاد آور شد: برای نمونه بدهی آموزش و پرورش هنوز به حق‌التدریس‌های خودش باقی است و معلمان از اردیبهشت تا حالا که دو ماه هم از سال تحصیلی گذشته، حق التدریس خود را دریافت نکرده‌اند و این سئوال برای ما جدی است که آموزش و پروش چگونه اقتصاد خود را مدیریت می‌کند.

وی با اشاره به افزایش بودجه در آموزش و پرورش یادآور شد: این افزایش بودجه باید اثر زیادی روی آموزش و پرورش به خصوص اقتصاد آن گذاشته باشد؛ اما اثر آن را نمی‌بینیم و ما در این خصوص سئوال داریم؛ چرا که افزایش بودجه ۱۵ هزار میلیاردی به ۲۲ هزار میلیارد تومان افزایش مهمی است.

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: چرا آموزش و پرورش به  مدارس و معلمان بدهکار است و سرانه دانش‌آموزی را به حساب مدارس نمی‌ریزد و این سئوال جدی است.

نقوی با اشاره به واگذاری مدارس دولتی به موسسان مدارس  خصوصی خاطرنشان کرد: این اتفاق خیلی عجیبی است؛ چرا که آموزش و پرورش یک موضوع حاکمیتی است و باید بر تعلیم و تربیت نظارت داشته باشد و دولت و حکومت، آموزش و پرورش را اداره کند و به محتوا و مسائل پرورش آن نظارت داشته باشد.

وی با بیان اینکه اگر آموزش و پرورش را یک بنگاه اقتصادی ببینیم و مثل یک بنگاه اقتصادی با آن برخورد کنیم، دیگر چیزی از محتوای آن باقی نمی‌ماند، گفت: تا آن‌جا که می‌دانم امکان آموزش  مشمول این موضوع نیست؛ بلکه آموزش و پرورش حق دارد املاک و اماکن تجاری مازاد خود را تبدیل به احسن کرده  و یا بفروشد و هزینه تعلیم و تربیت کند.

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که آیا دریافت وجه در مدارس به اشکال مختلف قانونی است؟، افزود: دریافت هر نوع وجهی تحت عنوان شهریه از دانش‌آموزان ممنوع است و هیچ‌کسی حق ندارد دانش‌آموزان را مجبور کند تا به مدرسه پولی پرداخت کند.

نقوی اضافه کرد: اگر انجمن اولیا و مربیان و اولیای دانش‌آموزان داوطلبانه و با توجه به توان خود به مدرسه کمک کردند بحث دیگری است؛ اما آموزش و پرورش و مدارس حق ندارند کسی را ملزم به پرداخت وجهی کنند.

وی در خصوص انتصابات سیاسی در مدیریت‌های آموزش و پرورش گفت: ما در بیانیه‌ای که با عنوان نگرانی‌ها و مطالبات فراکسیون فرهنگیان از آموزش و پرورش در مهرماه منتشر کردیم و در ۱۰ بند تهیه شده بود، یکی از موارد تأکید شده، موضوع انتصابات مدیریتی با نگرش سیاسی بود.

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی با تأکید بر حساسیت کار آموزش و پرورش یادآور شد: نباید با آموزش و پرورش سیاسی برخورد شود و آن را به محل کشمکش و تنش‌های سیاسی تبدیل کرد و بنده تائید می‌کنم که در بعضی استانها و شهرستانها متأسفانه جابجایی مدیریتی با نگرش‌های سیاسی انجام شده است.

نقوی در خصوص استخدام مربیان پیش دبستانی افزود: آموزش و پرورش و در سطح کلان‌تر اینکه دولت به تکلیف قانونی خود عمل نکرده است و دولت موظف است به تکلیف قانونی خود عمل کند.

وی اضافه کرد: قانون صراحتاً مصوب و اعلام کرده است آموزش و پرورش موظف بوده تا آزمون برگزار کند و تکلیف استخدام مربیان را مشخص کند؛ اما متاسفانه دولت به قانون عمل نکرده است.

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی در خصوص دانشگاه فرهنگیان و شرایط حاکم بر آن خاطرنشان کرد: دانشگاه فرهنگیان یکی از موارد مورد اعتراض فراکسیون فرهنگیان است و اکثر اعضای فراکسیون معتقدند دانشگاه فرهنگیان با این سبک مدیریت نه تنها خدمتی به تعلیم و تربیت و تربیت معلم نمی‌کند، بلکه مشکلاتی برای نظام تعلیم و تربیت در آینده ایجاد خواهد کرد.

نقوی ادامه داد: ما نسبت به وضعیت مدیریت آن به شدت  انتقاد داریم و رئیس این دانشگاه تحصیل کرده آمریکاست و علاقه‌مند به تعلیم و تربیت آمریکاست و از میکروفن‌های علنی نیز اعلام می‌کند.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: