۱ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۳۷
ابهام در سرنوشت ۹۰۰ میلیون دلار از پول‌های نفتی ایران؛

فردا؛ آخرین قسط توافق ژنو سررسید می شود

طبق توافق ایران و گروه ۱+۵ فردا (دوم آذرماه) آخرین قسط ۲.۸ میلیاردی دور دوم مذاکرات درحالی سررسید می شود که هنوز بانک مرکزی ایران دریافت قسط پنجم را تایید نکرده است.

به گزارش عیارآنلاین، تیم مذاکره کننده ایرانی در راستای مذاکرات با ۱+۵ طی ماه های گذشته با غرب به توافق رسید که در ابتدا ۴٫۲ میلیارد دلار از دارایی های نفتی ایران که در کشورهای غربی در پی تحریم ها بلوکه شده بود در قالب چند قسط آزاد شود و در اختیار ایران قرار گیرد.

دلار - پول

بعد از اتمام سررسید قسط های ۴٫۲ میلیارد دلاری و ادامه مذاکرات ایران با ۱+۵ توافق دیگری انجام شد با این محور که ۲٫۸ میلیارد دلار دیگر از دارایی های بلوکه شده ایران آزاد شود اما اینبار در قالب ۶ قسط.

برهمین اساس قرار بر این شد تا ۲٫۸ میلیارد دلار دیگر از منابع ارزی کشور در شش قسط آزاد شده و در اختیار بانک مرکزی قرار گیرد. آنطور که در مذاکرات توافق شده بناست مبلغ دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار از دارایی های بلوکه شده در چهار قسط ۵۰۰ میلیون دلاری و دو قسط ۴۰۰ میلیون دلاری در فواصل زمانی حدود سه هفته ای آزاد و در اختیار ایران قرار دهد.

از ابتدای دور دوم توافق ژنو تا امروز رسماً پنج قسط سررسید شده و بانک مرکزی دریافت چهار قسط را تایید کرده است بنابراین با احتساب دریافت چهار قسط از کل مبلغ ۲٫۸ میلیارد دلار باید گفت که ۱٫۹ میلیارد دلار به حساب بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران واریز شده است.

در زمان بندی توافق ژنو بناست دو قسط پایانی ۲٫۸ میلیارد دلار به ترتیب با مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار و ۴۰۰ میلیون دلار در روز ۱۲ آبان ۱۳۹۳ (۳ نوامبر ۲۰۱۴) و روز دوم آذر ۱۳۹۳ (۲۳ نوامبر ۲۰۱۴) سررسید شود.

البته درحالی که هنوز تایید دریافت قسط پنجم که ۱۲ آبان ماه سررسید شده از سوی بانک مرکزی ایران اعلام نشده فردا همزمان با دوم آذرماه قسط پایانی ۲٫۸ میلیارد دلار نیز سررسید می شود.

به گزارش تسنیم با احتساب دریافت ۴٫۲ میلیارد دلار در توافق اول و یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار در توافق دوم باید اعلام کرد که تاکنون ۶٫۱ میلیارد دلار از دارایی های بلوکه شده ایران آزاد شده است.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: