۱ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۳۴
بازخوانی راهبردهای اقتصاد مقاومتی

تکیه بر واردات با دلارهای نفتی؛ کلید آسیب‌پذیری کشور/ راه نجات اقتصاد مقاومتی است

یک استاد بازنشسته اقتصاد گفت: مسئولین کشور باید به توانمند‌سازی داخلی از طریق اقتصاد مقاومتی و استقلال اقتصادی بپردازند و مانع صادرات نفت خام و مواد اولیه شوند.

به گزارش عیارآنلاین، ابراهیم رزاقی کارشناس اقتصادی در گفت‌و گویی در پاسخ به این سؤال که آیا ارتباط با آمریکا منجر به رفع یا بهبود مشکلات اقتصادی ایران خواهد شد، گفت: در زمانی که ظاهرا هیچ مشکلی در اقتصاد ایران نبوده مشکلات به معنای واقعی وجود داشته است. به عنوان مثال تا دو سال پیش که بحث تحریم‌ها تا این اندازه جدی نبود واردات ایران از ۱۲ میلیارد دلار سال‌های ۶۸-۶۶ به ۱۰۰ میلیارد دلار افزایش یافته بود که این افزایش واردات از ۱۲ به ۱۰۰ میلیارد دلار نشان دهنده بیشتر شدن وابستگی اقتصاد ایران بوده است.

ابراهیم رزاقی

وی افزود: در آن زمان یعنی حدود ۳-۲سال پیش که تحریرم‌های بین‌المللی کمتر بود، ارز به اندازه کافی داشتیم و بحران اقتصادی تا به این اندازه نبود بیشتر صنایع ایران بدون مواد اولیه خارجی نمی‌توانستند کار کنند. به عبارتی اقتصاد ایران در بهترین وضعیت که مسئولین از آن می‌‌گویند وابستگی داشته است.

این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: بنابراین درست در زمانی که گفته می‌شود همه چیز خوب بوده باز هم بحران وجود داشته و با درآمدهای نفتی محصولات خارجی وارد می‌شده است .

رزاقی گفت: واردات مانند مُسَکن عمل می‌کند و بهبود بخش وضعیت اقتصاد جامعه نیست. بنابراین در اوج ارتباط با غرب و زمانی که نفتمان را خوب می‌خریدند و هر چیزی را که مطالبه می‌کردیم از جمله ابزار آلات دفاعی را به ما می‌فروختند باز هم مشکلات اقتصادی بوده چه برسد به الان که هسته اقتصاد ایران با مشکل روبرو شده است.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: در این ۲ سال که با وجود تحریم‌های بین‌المللی در اوج مشکلات اقتصادی بوده‌ایم و درآمدهای نفتی کاهش چشمگیری یافته مسئولین هیچ کاری نکرده‌اند.

رزاقی گفت: در این مدت باید کالاهایی را که غربی‌ها به ما نمی‌فروختند را در داخل تولید می‌کردیم و اگر بخش خصوصی به هر دلیلی نمی‌توانست در این زمینه فعال شود خود بخش دولتی این کار را انجام می‌داد و به سمت اقتصاد مقاومتی حرکت می‌کردیم.

وی اضافه کرد: اگر برای مقابله با تحریم‌های بین‌المللی با تکیه بر توان داخلی به خودکفایی می‌رسیدیم و به جای واردات، تولیدات را افزایش می‌دادیم که البته هنوز هم برای انجام این کار دیر نشده به کشوری مستقل بر پایه اقتصاد مقاومتی تبدیل می‌شدیم.

این استاد اقتصاد اظهار داشت: در این مدت نه تنها از لحاظ اقتصادی مستقل نشدیم بلکه در مسیری پیش می‌رویم که امیدواریم غربی‌ها نفتمان را بخرند و بعد ما از طریق ارز حاصل از فروش نفت، محصولات مورد نیازمان را از آن‌ها خریداری کنیم.

رزاقی گفت: این مسیر دقیقا همان وضعی است که موجب آسیب‌پذیری اقتصاد ایران شده است و ادامه این روند نیز چیزی متفاوت از گذشته اقتصاد ایران نخواهد بود.

وی اظهار داشت: اینکه با وابستگی به غرب در پی حل مشکلات اقتصاد ایران باشیم در واقع یک برداشت بسیار خوشبینانه از اوضاع اقتصاد بین‌الملل است.

استاد بازنشسته دانشگاه تهران بیان داشت: اقتصاد بین‌الملل دچار یک بحران اساسی است و به این سادگی نمی‌تواند از این بحران بیرون بیاید. این بحران به جلب توجه دیگران نیازمند است که یکی از راه‌های جلب توجه ایجاد دشمن است.

رزاقی گفت: غربی‌ها ایران را به عنوان دشمن انتخاب کرده‌اند زیرا ایران به لحاظ سیاسی مستقل است و بیداری اسلامی را بوجود آورده است.

وی افزود: افق دید غربی‌ها تجزیه کردن ایران است ولی در کوتاه مدت می‌خواهند حیثیت ایران را نابود کنند و به جهانیان بگویند که کشوری که می‌خواهد با آمریکا سازش کند جزء الگوی بیداری اسلامی نیست.

این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: فکر نمی‌کنم رابطه با آمریکا منجر به کاهش تحریم‌‌های بین‌المللی شود و شرایطی که گذاشته‌اند اصلا قابل تحقق نیست همچنین اگر شرایط آنان را پذیریم حتما شرایط جدیدی خواهند آورد که از جمله آن شرایط می‌تواند کمک نکردن به سوریه و حزب‌الله باشد.

رزاقی گفت: انقلاب ایران یک نوآوری بود و انقلاب ایران عدالت خواه است،‌ نفی این مسائل در اصل نفی ایران خواهد بود که این پذیرفتنی است.

وی اظهار داشت: مسئولین کشور باید به توانمند‌سازی داخلی از طریق اقتصاد مقاومتی و استقلال اقتصادی بپردازند و مانع صادرات نفت خام و مواد اولیه شوند.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: مدیران و مسئولان کشور باید هر کدام طبق برنامه هدفشان را دنبال کنند نه اینکه این دست و آن دست کنند، زمان را هدر دهند و منتظر آمریکا و غرب شوند که به ما رحم کنند و نفتمان را بخرند.

رزاقی گفت: این انتظارات کمی شرایط را برای ما سخت‌تر می‌کند، امیدوارم مسئولین به طرفی بروند که زودتر بتوانیم از توانمند‌های داخلی استفاده کنیم و نگذارند که بیش از این آسیب‌پذیری اقتصاد ایران افزایش یابد.

منبع: قارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: