۱ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۴۹

۳ پیشنهاد برای قیمت گاز پتروشیمی‌ها/ نگرانی مجلس از رایزنی‌های پشت پرده

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به ۳ پیشنهاد ۱۵، ۱۸ و ۲۰ سنتی برای قیمت گاز پتروشیمی‌ها در کمیسیون برنامه‌وبودجه گفت: نمایندگان در صحن مجلس عنوان کردند که چنانچه برای خوراک گاز پتروشیمی قیمت گذاشته نشود، به دلیل نفوذی که عوامل پتروشیمی در دولت دارند، امکان لابی کردن آنها وجود دارد.

به گزارش عیارآنلاین، موسی‌الرضا ثروتی در گفت‌وگویی با بیان اینکه در فرمول مصوب کمیسیون برنامه و بودجه، قیمت خوراک را به دولت سپرده بودیم، اظهار داشت: در این فرمول، دو پیشنهاد وجود داشت؛ نخست اینکه ۱۰ ساله باشد و دیگر آنکه نرخ بازده سرمایه ارزی در سرمایه گذاریهای جدید حداقل ۲۵ درصد باشد اما نمایندگان در صحن علنی مجلس به این موضوع اعتراض کردند و به همین دلیل مساله به کمیسیون ارجاع داده شد.

موسی الرضا ثروتی

وی با اشاره به تعیین قیمت ۱۳ سنت در سال ۹۳ برای خوراک گاز پتروشیمی‌ها، درباره جزئیات مباحث مطرح شده در صحن مجلس گفت: نمایندگان در صحن مجلس عنوان کردند چنانچه برای خوراک گاز پتروشیمی قیمت گذاشته نشود، به دلیل نفوذی که عوامل پتروشیمی در دولت دارند، امکان لابی کردن آنها وجود دارد.

وی افزود: نفوذ عوامل پتروشیمی در دولت باعث شده بود سال‌ها خوراک گاز را با قیمت کمتر از ۲٫۵ سنت دریافت کنند، لذا نمایندگان مجلس با این استدلال که به دولت اعتماد نداریم، موضوع را به کمیسیون برگرداندند که یک قیمت در کمیسیون تعیین شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزیر نفت در همایشی اعلام کرد مجلس قیمت گذاری را به ما بسپارد، گفت: پیش از ورود مجلس به این قضیه، قیمت گذاری در اختیار دولت بود، ولی دولت‌ها چه دولت دهم و چه دولت یازدهم امتحان خوبی پس نداده و خوب عمل نکرده بودند، لذا حقوق زیادی از ملت در این زمینه ضایع شده بود.

وی توضیح داد: برخی از واحدهای پتروشیمی سالانه ۴۰۰ میلیارد تومان سود می بردند، در حالی‌‌که مجموع هزینه اولیه احداث آنها ۳۵۰ میلیارد تومان بود.

ثروتی تصریح کرد: این اتفاق در کشور ما یک فاجعه است که با وجود درصد بالای بیکاری مردم، سودهای هنگفتی به جیب عده‌ای خاص برود اما متاسفانه به دلیل ضعف و ناکارآمدی دولت‌ها، از حقوق بیت المال سوءاستفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه قیمت خوراک گاز پتروشیمی در آمریکا ۲۰ سنت و در عربستان ۱۵ سنت است، گفت: در تجدید نظر کمیسیون برنامه و بودجه باید کف قیمتی حداقل ۱۳ سنت لحاظ شود چراکه بر اساس قانون هدفمندی یارانه ها، قیمت خوراک گاز پتروشیمی باید به ۶۵ درصد قیمت گاز صادراتی برسد، که گاز در حال حاضر به قیمت ۴۵ سنت صادر می شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در واکنش به اظهار نظر دبیر انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی مبنی بر اینکه در قانون هدفمندی قیمت گاز باید حداکثر به ۶۵ درصد قیمت صادراتی برسد و می تواند کمتر از این مقدار باشد، گفت: از نظر آقای مهدوی، گاز را باید به به صورت رایگان در اختیار واحدهای پتروشیمی قرار دهیم،ایشان از حقوق بخش صنعت دفاع می کند ولی ما چون از طرف مردم انتخاب شده ایم، باید از حقوق آنها دفاع کنیم و با در نظر گرفتن منافع صنعت، کف قیمت نباید از ۱۵ سنت کمتر باشد.

ثروتی افزود: پیش از آنکه این فرمول در صحن مجلس مطرح شود، در کمیسیون برنامه و بودجه خیلی مورد بررسی قرار گرفته بود و خیلی از اعضای این کمیسیون از جمله آقای توکلی با فرمول مورد نظر مخالف بودند ولی گفتیم که به دولت اعتماد کنیم و تعیین قیمت را به دولت بسپاریم؛ به هر صورت نهایتا نمایندگان گفتند که نمی‌توان این مهم را به دولت سپرد و فرمول برای تعیین قیمت به کمیسیون بازگشت.

وی در مورد پیشنهادهای جایگزین این فرمول گفت: پیشنهاد کف قیمتی ۱۵، ۱۸، ۲۰ سنت در کمیسیون مطرح است؛ علاوه بر این، فرمول پیشنهادی مرکز پژوهشهای مجلس نیز مطرح است؛ پیشنهاد قیمت گذاری پلکانی نیز خوب است و می تواند به عنوان یکی از گزینه ها باشد اما نهایتا پس از بررسی در کمیسیون، در مورد فرمول جایگزین تصمیم گیری می‌شود.

منبع: فارس

۲ دیدگاه

 1. ahmad :

  والا شما با این بینش غلط و استدلال غلطتر از ان نسبت به رونق اقتصاد و تولید دارید صنعت کشور را دارید دو دستی در اختیار کشور های عرب منطق و امریکا قرار میدهید و تازه اظهار میکنید که ما دنبال استیفای حقوق مردم هستیم واقع شما که خودت رو نماینده مردم میدونی چند نفر به شما رای دادند که از طرف ما صحبت میکند و دم از حقوق مردم و حق میزننید ما مردم میخواهیم جلوی رانت و دزدی های انچنانی که هر روز سر یکی از انها بیرون میزند را بگیرید و روی انها حساس باشید این حقوق بیتالمال نیست خراب کردن و تنگ کردن عرصه بروی صنایع ارز اور شد رانت و حقوق بیتالمال واقعا وای به حال ما مردم که شما خودت رو نماینده ما میدونید شما نمایندها چه دستاورد ارزش مندی در زمان احمدینزاد دارید جز تورم و گرانی و از بین بردن حقوق مردم که امروز دم از دفاع از مردم ودلسوز شدهاید

  • ناشناس :

   عزیزم، شما به جز هوچی گری حرف منطقی دیگری داری؟
   یک کلام حرف حساب بزن تا گوش بدیم ، همش داد و بیداد ، معلومه که منطق ندارید در این مسئله فقط داد و بیداد می کنید

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: