۱ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۷
دبیر انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی مطرح کرد:

پیشنهاد بخش خصوصی برای قیمت گذاری خوراک پتروشیمی

دبیر انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی با اشاره به اینکه فرمول پیشنهادی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در اجرا با مشکل مواجه می شود، گفت: در صورت تصویب این فرمول، امکان کاهش بهره وری واحدهای پتروشیمی وجود دارد.

احمد مهدویاحمد مهدوی، دبیر انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی در گفتگو با عیارآنلاین، با تأکید بر اینکه صنعت پتروشیمی، صنعت برتر کشور می باشد، اظهار داشت: قیمت گذاری صحیح برای خوراک گاز پتروشیمی باعث ایجاد جذابیت در این صنعت برای سرمایه گذاران می شود، در نتیجه صنعت پتروشیمی گسترش پیدا می کند، اشتغال افزایش می‌یابد و با ایجاد ارزش افزوده، جلوی خام فروشی گرفته خواهد شد.

مهدوی با انتقاد از کسانی که فرمول پیشنهادی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس را زمینه ساز رانت برای پتروشیمی ها می دانند، افزود: در صورتیکه فرمول بلندمدت برای خوراک گاز پتروشیمی تعیین نشود، پتروشیمی توسعه نمی یابد؛ و اگر اینچنین شود، ما رانت را به کشورهای حوزه خلیج فارس داده و به سود آنها کار کرده ایم.

وی در تشریح فرمول مورد نظر گفت: این فرمول از نرخ بازده سرمایه (IRR) استفاده می کند و قیمت خوراک گاز را به قیمت محصول وصل می کند.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی با اشاره بر اینکه این فرمول مزایا و معایبی دارد، گفت: نظر وزارت نفت موافق با این فرمول بود و ما هم با آنها توافق کردیم.

مهدوی در واکنش به برگشت این فرمول به کمیسیون برنامه و بودجه برای بررسی بیشتر، پیشنهاد خود را برای فرمول جایگزین گفت: حال که مجلس آن را نپذیرفت، می تواند به صورت کلی فرمول بنویسد که مثلا دولت موظف است طوری قیمت خوراک گاز و مایع را تعیین کند که باعث گسترش این صنعت، رقابت و جذب سرمایه گذاری شود. بعد از آن دولت جزئیات فرمول و قیمت را تعیین کند.

وی با بیان اینکه وظیفه تعیین قیمت برای خوراک پتروشیمی به عهده دولت است، گفت: مجلس نباید در این حوزه قیمت تعیین کند و موافقت ما با فرمول پیشنهادی هم به این دلیل بود که در آن، قیمت تعیین نشده است و نرخ بازده سرمایه تعیین شده است.

مهدوی در تشریح مزایای فرمول پیشنهادی کمیسیون برنامه و بودجه گفت: اولاً با این فرمول، سرمایه گذار می داند که حداقل ۲۵ درصد نرخ بازده سرمایه دارد؛ ثانیاً با توجه به سایر بندهای آن، در صورت عدم تحویل خوراک به واحد پتروشیمی، دولت مسئول است و باید خسارت بدهد؛ ثالثاً با توجه به محصولات مختلف، قیمتهای متفاوتی برای خوراک تعیین می شود و از این جهت، قیمت گذاری عادلانه تر خواهد شد.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی در خصوص معایب این فرمول نیز گفت: در صورت اجرایی شدن آن، امکان کاهش بهره وری واحدهای پتروشیمی وجود دارد؛ علاوه بر این، دولت به طور مرتب باید با توجه به تغییر قیمتهای جهانی، قیمت خوراک را تغییر دهد و این در اجرا با مشکل مواجه خواهد شد. با وجود این اشکالات، چون وزارت نفت با این فرمول موافقت کرده بود، ما هم قبول کردیم.

وی در توضیح پیشنهاد بخش خصوصی پتروشیمی برای قیمت گذاری خوراک گفت: پیشنهاد ما این است که مجلس دولت را هدایت کند، با این مختصات که اولاً این صنعت توسعه پیدا کند، ثانیاً با توجه به اهداف چشم انداز بیست ساله، به رتبه یک منطقه تبدیل شویم و عربستان و کشورهای دیگر را پشت سر بگذاریم و ثالثاً سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در این حوزه ترغیب شوند. و دولت با توجه به این موارد، قیمت گذاری را انجام بدهد.

مهدوی ادامه داد: پس از آنکه فرمول قیمت گذاری خوراک به کمیسیون برنامه و بودجه ارجاع داده شد، پیشنهاد خود را به آنها اعلام و با کمیسیونهای مجلس رایزنی کرده ایم. نظر ما به نظر مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی نزدیک است.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی در مورد قیمت گذاری پلکانی توضیح داد: این نحوه قیمت گذاری امکان پذیر نیست، چرا که تغییرات بین المللی قیمت محصولات پتروشیمی را در نظر نمی گیرد. این در حالیست که پتروشیمی یک صنعت فراملی و بین المللیست.

وی با بیان اینکه در حال حاضر، بیش از نیمی از محصولات پتروشیمی خود را صادر می کنیم، گفت: با افزایش تولید، میزان صادرات کشور نیز افزایش خواهد یافت. در این صورت، نمی توانیم ارتباطمان با دنیا را قطع کنیم و تغییرات قیمت جهانی را در نظر نگیریم.

مهدوی افزود: آنها که می گویند برای اجرای قانون هدفمندی یارانه ها (رسیدن قیمت گاز به ۶۵ درصد قیمت صادراتی) باید نظام قیمت گذاری پلکانی را اجرا کنیم، قانون را خوب نفهمیدند. این قانون را بنده و با دست خط خودم نوشتم. در این قانون آمده است که قیمتها باید حداکثر به قیمت ۶۵ درصد قیمت صادراتی برسند و دست دولت را باز گذاشته است، می تواند از ۱۰ درصد باشد تا ۶۵ درصد. بستگی به این دارد که با قیمت مورد نظر، صنعت رشد می کند یا خیر. علاوه بر این، در این قانون قیمت صادراتی بدون هزینه حمل (یعنی در مبدأ خلیج فارس)، مد نظر است.

دبیر انجمن صنفی پتروشیمی در جمع بندی پیشنهاد بخش خصوصی برای قیمت گذاری خوراک پتروشیمی گفت: قیمت باید به گونه ای تعیین شود که جذابیت برای سرمایه گذار ایجاد شود و امکان رقابت ایجاد شود؛ علاوه بر این، تکلیف قیمت برای ۱۰ تا ۱۵ سال روشن شود.

مهدوی گفت: مقایسه قیمت خوراک گاز پتروشیمی را با قیمت گاز صادراتی مانند مقایسه قیمت آب کشاورزی با آب آشامیدنی است. ما آب را به صورت مجانی در اختیار کشاورز می گذاریم، ولی با این حال، کشاورزی برای او صرفه اقتصادی ندارد.

وی در واکنش به کسانی که می گویند قیمت خوراک گاز پتروشیمی در کشورهای دیگر، بیش از ایران است، گفت: این افراد دروغ می گویند. ما قیمتهای حوزه خلیج فارس را از یک مؤسسه بین المللی (سی.آر.یو) گرفته ایم.

چهره‌ها:

۱ دیدگاه

  1. ahmad :

    متاسفیم برای نمایندها که خود را حافظ منافع ملی میدانند چیز به این واضحی و بدیهی را اینقدر میچرخانند در صورتی که رانت را به واقع از تولید کنندگان ما میگرنند به قول خودشان چنصد برابر در اختیار دشمنان قرار میدهند کاری جز ورشکستگی در اقتصاد و بیکار ی و تورم از شما ندیدیم شما با خصومت مسایل را دنبال نکنید کشور به رشد اقتصادی و اشتغال نیاز دارد تمام دنیا این امتیازات را برای صنایع رقابت و برتر میدهند چیزی که شما یاد گرفتید و از ان به اسم رانت مرتب تو گوش مردم میکنید خدا وکیلی این وقط رانته تو کشور ما چرا برای بقه ساکت هستید ما مردم فقط دعا میکنیم هر چه زودتر دوران شما به اتمام برسد انروز نفس بکشیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: