توسعه همکاری ایران و فرانسه در زمینه اصلاح مرغ لاین

مدیرعامل موسسه جهاد استقلال وزارت جهاد کشاورزی از نخستین فرآیند تلقیح مصنوعی طیور در ایران با هدف کاهش هزینه های تمام شده نگهداری خروس در واحدهای مرغداری و افزایش بهره وری خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین، محمدرضا شافعی نیا در حاشیه بازدید خبرنگاران از مجتمع پرورش و اصلاح نژاد مرغ لاین بابل کنار، افزود: در این راستا ۱۴ تکنسین ایرانی به مدت دو روز تحت نظر متخصصان فرانسوی روش های نوین تلقیح مصنوعی طیور را آموزش دیدند.

وی ادامه داد: محصولات پروتئینی به دلیل اثرگذاری در سلامت، رشد و تغذیه افراد نقش موثری در اقتصاد خانوار ایفا می کنند بنابراین تلاش داریم محصول پروتئینی مرغ را با بالاترین کیفیت و کمترین هزینه در سفره غذایی مردم قرار دهیم.

وی با بیان آنکه از دیگر اهداف تلقیح مصنوعی طیور، بهبود وضعیت ژنتیکی و اصلاح نژاد است، گفت: قصد داریم دانش، علم و تکنولوژی روز دنیا درباره تلقیح طیور را به داخل کشور انتقال دهیم، هرچند تاکنون اقداماتی نیز در این خصوص انجام داده ایم.

مدیرعامل موسسه جهاد استقلال گفت: با همکاری شرکت IMV فرانسه از مدت ها قبل تجهیزات مورد نیاز تلقیح مصنوعی وارد کشور شده و دیگر ماشین آلات مورد نیاز برای گسترش این فناوری بتدریج وارد کشور خواهد شد.

وی اضافه کرد: صنعت طیور کشور در حال حاضر از لحاظ تولید از وضعیت مطلوبی قرار دارد و تاکنون سرمایه گذاری های کلانی نیز در این بخش صورت گرفته به طوری که اکنون بیش از ۲ میلیون تن مرغ در کشور تولید می شود که باید شرایط لازم برای صدور مازاد بر نیاز به کشورهای منطقه فراهم شود.

شافعی نیا با اشاره به اینکه امکان افزایش تولید و صدور مرغ در کشور فراهم است، ادامه داد: با توسعه روش تلقیح مصنوعی طیور و اصلاح نژاد، ایران می تواند علاوه بر تامین نیاز خود به مرغ باکیفیت و قیمت پائین، مازاد تولید خود را به کشورهای منطقه صادر کند.

وی با بیان اینکه ما به دنبال عرضه مجدد مرغ لاین ایران به بازار هستیم، گفت: از زمان ورود مرغ لاین به کشور تا سال ۸۲ از این نژاد در واحدهای مرغداری استفاده می شد که به دلیل اقتصادی نبودن نژاد آرین نسبت به دیگر نژادهای وارداتی تولید این محصول در واحدهای مرغداری مورد توجه قرار نگرفت که در نظر داریم با اصلاح نژاد و تلقیح مصنوعی مرغ اجداد، مرغ لاین ایرانی با صفات برتر را در اختیار پرورش دهندگان طیور قرار دهیم.

وی افزود: همچنین با کمک مرکز لاین مرغ بابل کنار در نظر داریم با تولید تخم مرغ دارای SPF ، ماده مورد نیاز مراکز واکسن سازی و سرم سازی کشور را تامین کنیم.

به گزارش ایرنا، در سال ۶۹ یک گله نژاد هایبرو از هلند به ایران وارد و در مجتمع پرورش و اصلاح نژاد مرغ لاین بابل کنار بعنوان نژاد آرین نگهداری شد. همچنان مرغ های لاین، اجداد و مادر گوشتی و تخمگذار کشور در این مرکز نگهداری و تامین می شود.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: