۷ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۲۵
با حضور اعضای کمیسیون انرژی مجلس

نیروگاه خورشیدی مشهد مقدس افتتاح شد

خبرگزاری تسنیم: با حضور اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیروگاه خورشیدی در شهرک برق منطقه‌ای خراسان افتتاح شد.

به گزارش عیارآنلاین، غلامرضا کریمیان ظهر امروز در حاشیه مراسم بازدید اعضای کمیسون انرژی مجلس شورای اسلامی از نیروگاه خورشیدی واقع در شرکت برق منطقه‌ای خراسان اظهار کرد: استان‌های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی با توجه به دارا بودن روزهای آفتابی و پرتو افکنی بسیار بالای خورشید، از موقعیت ممتازی نسبت به سایر استانها برخوردار هستند.

انرژی خورشیدی

وی تصریح کرد: با توجه به این ویژگی، شرکت برق منطقه‌ای خراسان به عنوان نخستین شرکت برق منطقه‌ای است که به عنوان طرح پایلوت از سال ۸۹ اقدام به احداث نیروگاه خورشیدی کرده است.

مجری طرح پانل‌های خورشیدی شرکت برق خراسان گفت: تولید انرژی الکتریکی نه تنها هیچ گونه آلودگی ایجاد نمی‌کند بلکه سبب جلوگیری از انتشار ۱۳۱ هزار و ۹۰۶ کیلوگرم مونوکسیدکربن در فضای شهر و همچنین جلوگیری از مصرف ۷۳٫۲۸۲ متر مکعب گاز در نیروگاه‌ها با سوخت فسیلی شده است.

کریمیان عنوان کرد: نخستین فاز این نیروگاه خورشیدی با ظرفیت ۴۳٫۲ کیلووات متشکل از ۲۱۶ عدد پانل خورشیدی ۲۰۰ واتی که مجهز به سیستم ردیاب خورشید است در ۲۴ تیر ماه سال ۹۰ راه اندازی شد و تاکنون پس از گذشت ۸۶۹ روز با هزار و یک ساعت کارکرد بیش از ۲۱۹ هزار و ۸۴۳ کیلو وات ساعت انرژی الکتریکی تولید کرده است.

وی بیان کرد: فاز دوم با ظرفیت ۲۱٫۶ کیلووات شامل ۱۰۸ عدد پانل ۲۰۰ واتی اجرا شده و هم‌اکنون آماده افتتاح و بهره‌برداری است و در فاز سوم نیز که ۲۵ درصد عملیات اجرایی آن به پایان رسیده، ۴۳٫۲ کیلو وات دیگر به ظرفیت نیروگاه اضافه می‌شود.

مجری طرح پانل‌های خورشیدی شرکت برق خراسان افزود: با تکمیل این طرح تا پایان امسال ظرفیت نیروگاه به ۱۱۰ کیلووات و میزان تولید برق سالانه به ۲۳۰ هزار کیلووات ساعت می‌رسد.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: