۳۰ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۰۸
جدیدترین گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا از تولید نفت ایران

ثبات تولید نفت خام ایران در ۲٫۸ میلیون بشکه/ تولید سوخت‌‌های مایع ۲۰۰ هزار بشکه‌ افزایش یافت

اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد، ایران در ماه‌های نوامبر و دسامبر همانند ۱۰ ماه گذشته ۲٫۸ میلیون بشکه نفت در روز تولید کرده است اما تولید سوخت مایع ایران شامل نفت خام و میعانات گازی به ۳٫۴ میلیون بشکه در روز رسیده است که ۲۰۰ هزار بشکه افزایش نشان می‌دهد.

به گزارش عیارآنلاین، اداره اطلاعات انرژی آمریکا در جدیدترین گزارش خود در مورد تاثیرات تحریم ایران بر بازار جهانی نفت، میزان تولید نفت این کشور در ماه های نوامبر و دسامبر را همانند ماه‌های پیشین بدون تغییر برآورد کرد.

نفت

بر اساس این گزارش، ایران در ماه‌های نوامبر و دسامبر امسال، ۲٫۸ میلیون بشکه نفت خام (به استثنای میعانات گازی) تولید کرده است که نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۳ با افزایش ۱۰۰ هزار بشکه ای مواجه بوده است. این ارقام مشابه ۱۰ ماه گذشته است و نشان از ثبات تولید نفت ایران دارد.

این سازمان آمریکایی در گزارش های پیشین خود نیز از تولید ۲٫۸ میلیون بشکه نفت طی ماه های ژانویه تا اکتبر ۲۰۱۴ خبر داده بود که به این ترتیب از ابتدای سال جاری میلادی تولید نفت ایران در سطح ۲٫۸ میلیون بشکه در روز ثابت مانده است.

همچنین ایران در این ۱۲ ماه جایگاه سومی خود در اوپک را به لحاظ تولید نفت حفظ کرده است.

عربستان به طور متوسط در ماه های نوامبر و دسامبر روزانه ۹٫۶ میلیون بشکه نفت خام تولید کرده و میزان تولید نفت عراق نیز به طور متوسط روزانه ۳٫۵ میلیون بشکه بوده است. به این ترتیب عربستان و عراق، دو کشور نخست تولیدکننده در اوپک به شمار می روند.

متوسط تولید نفت کشورهای عضو اوپک در این دو ماه نیز روی هم رفته ۲۹٫۷ میلیون بشکه در روز برآورد شده است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا، کل تولید سوخت مایع ایران شامل نفت خام و میعانات گازی را در دو ماهه نوامبر و دسامبر ۲۰۱۴ بالغ بر ۳٫۴ میلیون بشکه در روز اعلام کرده است.

تولید سوخت مایع ایران همچنان کمتر از متوسط ۳ سال گذشته برابر با روزانه ۳٫۶ میلیون بشکه در روز است،اما ۲۰۰ هزار بشکه در روز از مدت مشابه سال گذشته بیشتر است. تولید سوخت مایع ایران در ماه‌های نوامبر و دسامبر ۲۰۱۳ بالغ بر ۳٫۲ میلیون بشکه در روز اعلام شده بود.

بر اساس قانون تحریم نفت ایران که در کنگره آمریکا به تصویب رسیده است اداره اطلاعات انرژی آمریکا موظف است هر دو ماه یک بار گزارشی در مورد وضعیت بازار جهانی نفت و تأثیر تحریم ایران بر این بازار منتشر کند. این گزارش با عنوان «دسترسی پذیری و قیمت نفت و فرآورده‌های نفتی تولیدشده در کشورها به‌جز ایران» منتشر می‌شود.

منبع : فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: