معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای تهران خبر داد

احتمال تکرار فاجعه دریاچه ارومیه در منابع آب زیرزمینی با بحرانی شدن ۲۹۸ دشت

معاون شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: در ۱۰ سال اخیر ۵۷میلیارد آب زیرزمینی برداشت شد که با این روند، اتفاقی که برای دریاچه ارومیه افتاد برای منابع زیرزمینی آب نیز خواهد افتاد.

به‌ گزارش عیارآنلاین، یوسف رضاپور در آیین گرامی‌داشت هفته پژوهش که با حضور معاونان، مدیران، مجریان طرح‌های عمرانی و جمع زیادی از کارکنان شرکت آب منطقه‌ای تهران برگزار شد، اظهار داشت: امروز بدون حضور و مشارکت مردم نمی‌توان گام‌های عملی برای حل مشکل و بحران آب در استان تهران و در کشور برداشت، بنابراین باید با مردم تعامل کرد و مشارکت آنان را در مسائل آبی درخواست کرد.

كم آبي

وی با بیان اینکه امروز بخش کشاورزی آب بسیار زیادی را مصرف می‌کند، تاکید کرد: موضوع، عدد و درصد نیست بلکه مهم این است که این بخش، آب زیادی را مصرف می‌کند و متاسفانه فرهنگ و اطلاع‌رسانی درست استفاده از آب در آن بسیار اندک است.
وی یکی از مشکلات و چالش‌های مهم در کشور را نبود التزام عملی به قوانین و دستورالعمل‌ها دانست و گفت: ما قوانین، دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های بسیار خوبی داریم اما متاسفانه مشکل اینجاست که التزام و اعتقادی برای اجرای آن وجود ندارد و این هم در برخی از مسئولان و هم در مردم مشاهده می‌شود.
رضاپور ادامه داد: حفر چاه‌های غیرمجاز، برداشت بیش از حد از منابع آب زیرزمینی، مصرف چندین برابری آب و انرژی نسبت به جهان توسط مردم انجام می‌شود درحالی که منابع آب کشور و استان تهران بسیار اندک و مصرف بالا و بی‌اندازه است.
معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای تهران همچنین با بیان اینکه در سال ۸۲ و ۸۳ بیش از شش میلیارد مترمکعب اضافه برداشت آب در کشور اتفاق افتاده است، اظهار داشت: این عدد متاسفانه در سال‌جاری به بیش از ۱۱ میلیارد مترمکعب رسیده که عدد بسیار بالایی است. همچنین ۵۷ میلیارد مترمکعب آب زیرزمینی را در مدت ۱۰ سال اخیر تخلیه و استفاده کرده‌ایم.
وی تاکید کرد: اگر این میزان آب از منابع زیرزمینی برداشت و مصرف شود، اتفاقی که برای دریاچه ارومیه افتاد برای منابع زیرزمینی آب نیز خواهد افتاد؛ به همین دلیل است که از میان ۶۰۰ دشت کشور بیش از ۲۹۸ دشت ممنوعه و بحرانی اعلام شده است.
رضاپور ادامه داد: باید با مردم و ارباب رجوع تعامل و مشارکت او را در حوزه آب دریافت کرد تا مشکلات را به‌صورت اساسی و فرآیندی حل و فصل شود.
وی سپس به نیاز پژوهش‌های کاربردی در مباحث کلان صنعت آب اشاره کرد و گفت: مباحث خرد و کلان باید در پژوهش‌های صنعت آب دیده شود و فقط یک بعدی نگاه نشود. اما درخواست من توجه بیشتر به کلان‌نگری پژوهش‌ها و پرداختن به دغدغه‌های اساسی آب کشور است. اگر امروز ما مشکلات و چالش‌های موجود را که از سوی مردم و یا مسئولان ایجاد می‌شود، بازگو نکنیم، چه کسی آن را مطرح خواهد کرد.
رضاپور در پایان تاکید کرد: بخش صنعت برای خود طرح‌ها و پروژه‌هایی را تدوین و اجرا می‌کند بدون اینکه آب را در پروژه‌های خود به‌درستی تعریف کند، شهرداری برای ایجاد درآمد، تراکم‌فروشی می‌کند بدون اینکه مباحث افزایش جمعیت و کمبود منابع آبی را به‌درستی بررسی کند؛ بنابراین با وجود الزام دستگاه‌ها و وزارت‌خانه‌ها به آمایش سرزمین، ارتباط‌ها و تعامل بین دستگاه‌ها اندک است و مسائل کلان آب به‌خوبی دیده و اجرا نمی‌شود.

منبع: تسنیم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: