۲۷ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۳۲

تدوین کتاب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دولت/ برنامه‌های راهبردی ۱۴ دستگاه/محدود کردن یارانه نقدی جزء برنامه‌ها

کتاب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دستگاه‌های اجرایی دولت از سوی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور منتشر شد.

به گزارش عیارآنلاین، کتاب «مجموعه اهداف، سیاست‌ها و برنامه‌های اقتصاد مقاومتی» دولت توسط دبیرخانه شورای اقتصاد در معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور تهیه و تدوین شد.

اقتصاد مقاومتی

این کتاب در قسمت ابتدایی، خلاصه‌ای از ابلاغیه و بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص اقتصاد مقاومتی بوده و پس از آن شامل سه بخش اصلی و دارای فصول مختلف به همراه کاربرگ‌های برنامه عملیاتی اقتصاد مقاومتی دستگاه‌ها است.

بخش اول

فصل اول این بخش، به حوزه اقتصاد کلان مربوط بوده که شامل هدفمندسازی یارانه‌ها و عدالت اجتماعی و برنامه‌های متناظر با سیاست مدیریت مصرف انرژی، استفاده بهینه از منابع حاصل از حذف یارانه‌ها با هدف افزایش رفاه کل جامعه، سیاست‌های تشویقی و تنبیهی برای کاهش آلودگی، توازن منطقه‌ای و ارتقای ظرفیت‌های سرمایه انسانی، ملی و استانی ملاحظه می‌شود که کاربرگ‌های برنامه عملیاتی اقتصاد مقاومتی در این بخش نیز پیش‌بینی شده است.

به گزارش فارس محدود کردن پرداخت یارانه مستقیم به گرو‌های نیازمند جزء برنامه‌های عملیاتی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور بوده که توسط شورای اقتصاد به تصویب رسیده است و برنامه‌های متناظر آن پوشش کامل بیمه سلامت برای همه مردم، کمک‌های غیرنقدی به خانوارهای آسیب پذیر به منظور تامین امنیت غذایی و تامین منابع لازم برای کمک به بنگاه‌های اقتصادی است.

همچنین موضوع ارتقای بهره‌وری و رقابت‌پذیری اقتصاد در سطوح مختلف از جمله گسترش بهره‌وری دانش‌بنیان، توانمندسازی عوامل کار، تولید، ثبات در کلان اقتصاد و گسترش زیرساخت‌ها مشاهده می‌شود.

فصل دوم

این فصل مربوط به برنامه‌های وزارت امور اقتصادی و دارایی شامل اصلاح نظام درآمدی دولت و مصوبات شورای اقتصاد بوده است.

برنامه های عملیاتی اقتصاد مقاومتی برای بهبود فضای کسب و کار، شفافیت و سلامت اقتصادی، گسترش و توسعه بخش خصوصی و تعاونی، نظام تأمین مالی، مالکیت و نقش طبقات متوسط و کم‌درآمد، افزایش درآمدهای مالیاتی، افزایش دسترسی به پایگاه های اطلاعاتی، گسترش مالیات بر مصرف، افزایش رضایتمندی مؤدیان، روزآمدسازی و هدفمندسازی معافیت‌ها و مشوق‌های مالیاتی.

فصل سوم

این فصل مربوط به بانک مرکزی بوده و سیاست‌های پولی و اعتباری، برنامه عملیاتی این نهاد در خصوص هماهنگی‌ در سیاستگذاری پولی، ارزی، حذف زمینه های سرکوب مالی، ارتقای سلامت نظام مالی و بهبود کیفیت ترازنامه بانک‌های کشور، نظارت دبر بخش پولی و بانکی، چارچوب بازار بین بانکی، بهبود وضعیت دسترسی عموم به تأمین مالیات‌ها، تسهیل نقل و انتقالات ارزی، افزایش تنوع روش‌های تأمین منابع ارزی را شامل می‌شود.

فصل چهارم

این فصل مربوط به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تقویت سرمایه انسانی، اجتماعی و توسعه کارآفرینی به همراه برنامه‌های متناسب با سیاست افزایش سطح مهارتی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، نظام آموزشی متناسب با بازار کار، توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در تعاونی‌ها، توانمندسازی مددجویان و زنان سرپرست خانوار، توسعه سرمایه انسانی در زنجیره تولید تا مصرف، منطقی نمودن سهم هزینه نیروی کار در قیمت تمام‌شده به همراه کاربرگ برنامه‌های عملیاتی اقتصاد مقاومتی پیش‌بینی شده است.

بخش دوم

در فصل اول وزارت نفت طبق مصوبه شورای اقتصاد، برنامه مقابله با ضربه‌پذیری درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز و برنامه‌های متناظر با افزایش ظرفیت تولید نفت خام، جهش برای افزایش تولید و صادرات پتروشیمی، بهینه‌سازی مصرف سوخت، ایمن‌سازی تقاضا و بازارهای فروش نفت خام را به همراه کاربرگ برنامه عملیاتی اقتصاد مقاومتی درنظر گرفته است.

فصل دوم

وزرات جهاد کشاورزی در این بخش براساس مصوبه شورای اقتصاد در زمینه امنیت غذایی و تولید محصولات راهبردی، برنامه‌های متناظر با سیاست تأمین ذخایر مطمئن راهبردی، توسعه صادرات محصولات کشاورزی، حفاظت و بهره‌برداری بهینه از منابع طبیعی.

فصل سوم

وزارت نیرو موظف به اجرای برنامه‌های عملیاتی اقتصاد مقاومتی در کنار اصلاح الگوی مصارف آب و افزایش سهم انرژی‌های پاک را در دستور کار است.

فصل چهارم

وزارت راه و شهرسازی مکلف به اجرای مباحثی از جمله بهبود بازرگانی و بازاریابی ترانزیت و گسترش مناسبات و مبادلات حم لو نقلی با سایر کشورها، گسترش شبکه‌های حمل و نقل به ویژه ریلی، ارتقای ایمنی ترانزیت کشور، کاهش مصرف سوخت، احداث زیرساخت‌های حمل و نقل، تأکید بر مقررات ملی ساختمان و صرفه‌جویی در مصرف انرژی و ساختمان‌های موجود پیش‌بینی کرده است.

فصل پنجم

سازمان ملی استاندارد ایران، در جهت تبیین استانداردهای ملی و اصلاح رویکرد نظارت بر اجرای استانداردهای ملی مورد نیاز کالاها و خدمات داخلی.

فصل ششم

وزارت صنعت، معدن و تجارت، تشویق سرمایه‌گذاری خارجی در جهت توسعه صادرات، گسترش خدمات تجارت خارجی، اصلاح شبکه‌های توزیع، بازطراحی شیوه‌های نظارت بر بازار.

فصل هفتم

برنامه‌های مربوط به شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی برنامه های مربوط به این بخش را ترسیم کرده است.

بخش سوم

این بخش شامل چهار فصل بوده که برنامه‌های وزارت علوم، فرهنگ و ارشاد، معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی به همراه کاربرگ برنامه‌های عملیاتی اقتصاد مقاومتی تدوین شده است.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: