۲۶ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۴۶
وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد

لزوم افزایش سرمایه بانک‌ها برای حمایت از حمل‌ونقل/ پیگیری تسهیل ارائه تسهیلات صندوق توسعه ملی

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه از مجلس خواسته‌ایم به صندوق توسعه ملی اجازه دهد تسهیلات ارزی و ریالی به مدل‌های حمل‌ونقل ارائه شود، گفت: بانک‌ها باید با افزایش سرمایه از حمل‌ونقل حمایت کنند.

به گزارش عیارآنلاین، عباس آخوندی شب گذشته در مراسم عقد قراردادهای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بنادر به ارزش ۲۱ هزار میلیارد ریال اظهار داشت: دولت در حوزه عملیات اجرایی نمی‌تواند هیچ کاری انجام دهد.

آخوندی - وزیر راه و شهرسازی

وی با تأکید براینکه وظیفه دولت کاهش هزینه مبادلات تجاری، اقتصادی، اجتماعی و از این قبیل است، گفت: این مبادله باید در سطح جهانی با کمترین هزینه انجام شود که اولین اصل آن اعتماد متقابل است.

آخوندی با تأکید براینکه بدون سرمایه اجتماعی هیچ کاری انجام نمی‌شود، بیان کرد: بخش خصوصی در فرایند تصمیم‌‌سازی حضور یابد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بنادر باید چندین برابر شود؛ بخش خصوصی بزرگترین کانون تولید ارزش افزوده ملی است.

آخوندی با تأکید براینکه در حوزه دریایی باید گام‌های زیادی برداشته شود، گفت: لازم است مدیریت سازمان بنادر رویکرد خود را از مهندسی محض به رویکرد کارآمد تغییر دهد.

وی اظهار داشت: لازم است درباره افزایش قدرت رقابت کشور در منطقه تلاش کرد زیرا در جنوب خلیج فارس سرمایه‌گذاری‌های میلیاردی در حال شکل‌گیری است که ما نیز باید این سرمایه‌گذاری‌ها را توسعه دهیم.

وزیر راه و شهرسازی با تأکید براینکه باید به دنبال رویکرد تجاری بود، اظهار داشت: لازم است قدرت رقابت بندر افزایش یابد و مشخص شود قدرت توسعه تجارت بندر چه میزان است.

آخوندی با تأکید براینکه سازمان بنادر سازمان توسعه تجارت است، اظهار داشت: بخش عمده حمل‌ونقل این است که مدیران باید خود را مسئولان سازمان توسعه تجارت بدانند که لازمه این کار جذب سرمایه است.

وی با تأکید براینکه دریاها به هم پیوسته‌ هستند، اظهار داشت: ایران قدرت دریایی منطقه بوده و خواهد بود؛ از نظر من کارآمدی در حمل‌ونقل، فناوری، مهندسی، تکنولوژی و دانش مستقیم است که در این باره باید به مسئولیت اجتماعی توجه شود.آخوندی یادآور شد: وقتی تقاضا در بندر ایجاد می‌شود باید دید تقاضا چه تأثیری در زندگی بندرنشینیان می‌گذارد و باید به مفهوم مسئولیت اجتماعی بنگاه‌ها توجه کرد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: متاسفانه سواحل شمالی کشور مملو از جمعیت و سواحل جنوبی خالی از جمعیت است که این تضاد باید رفع شود.

وی گفت: ۵۶ میلیون نفر جمعیت شهری داریم که روبه رشد است و این جمعیت شهری در تهران و حدود ۱۰ شهر دیگر اسکان دارند در حالی که باید به سمت تعادل‌بخشی جغرافیایی حرکت کنیم.

آخوندی با تأکید بر اینکه حمل و نقل بار و مسافر درب تا درب باید ایجاد شود، اظهار داشت: حمل‌ونقل ترکیبی نیازمند توسعه است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه از تمام دانشگاه‌ها و مؤسسات دریانوردی حمایت می‌کنیم، افزود: از مشکلات عمده ما در بخش رکورد تورمی، تسهیلات مالی است و این به مشکلات مزمن بانک‌ها برمی‌گردد.

وی گفت: بانک‌ها از سه بیماری مزمن رنج می‌برند که شامل «دارایی‌های آنها که به دارای‌های سمی تعبری می‌شود»، ‌«بنگاه‌داری» و «کمبود سرمایه» است.

آخوندی افزود: در لایحه خروج از رکود پیشنهاد افزایش سرمایه بانک‌ها توسط دولت داده شده است.

وی با تأکید بر اینکه مجلس باید نسبت به افزایش سرمایه بانک‌ها توجه جدی داشته باشد، گفت: تقاضای پول برای بانک‌ها از میزان عرضه بسیار بیشتر است؛ بانک‌های دولتی باید افزایش سرمایه جدی داشته باشند تا بانک‌های خصوصی نیز افزایش سرمایه دهند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در بودجه سال ۹۴ سازوکاری پیش‌بینی کرده‌ایم که از سوی نمایندگان مجلس استقبال خواهد شد؛ طبق بند «ل» تبصره ۵ از مجلس خواسته‌ایم که به صندوق توسعه ملی اجازه دهد تسهیلات ارزی و ریالی و انواع مدل‌های حمل‌ونقل ارائه شود.

منبع : فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: