۲۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۰۴

زیان ۸ میلیارد دلاری ایران در سایه ضعف دیپلماسی نفتی مقابل جنگ قیمت

در میان ضعف دیپلماسی نفتی ایران قیمت نفت کشور به ۵۸ دلار کاهش یافته است که این به معنای زیان بیش از ۸ میلیارد دلاری ایران از سقوط اخیر قیمت نفت تا پایان سال ۹۳ است.

به گزارش عیارآنلاین، قیمت جهانی نفت و به تبع آن قیمت نفت ایران از ژوئن ۲۰۱۴ روندی نزولی را طی کرده و در نتیجه، درآمد تولیدکنندگان طلای سیاه که اکنون نقره شده به شدت کاهش پیدا کرده است.

نفت

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی اوپک قیمت نفت سنگین ایران از ژوئن ۲۰۱۴ حدود ۵۰ دلار کاهش یافته و از ۱۰۷٫۴۵ دلار در ماه ژوئن به حدود ۵۸ دلار در اواسط دسامبر ۲۰۱۴ رسیده است.
قیمت نفت ایران از ۱۰۷٫۴۵ دلار در ماه ژوئن به ۱۰۶٫۲۱ دلار در ماه جولای کاهش یافته است. این رقم در ماه اوت با افت حدود ۵ دلاری به ۱۰۱٫۴۲ دلار در هر بشکه رسیده است. در ماه سپتامبر نیز هر بشکه نفت ایران در برابر ۹۶٫۱۴ دلار معامله شده که این رقم در ماه اکتبر حدود ۱۱ دلار کاهش داشته و به ۸۴٫۶۱ دلار رسیده است. در ماه نوامبر نیز قیمت نفت ۱۰ دلار کاهش داشته و به ۷۴٫۴۶ دلار رسیده است.
با فرض صادرات روزانه یک میلیون بشکه ای نفت ایران طی ماه های ژوئن تا نوامبر و با توجه به متوسط قیمت های ماهانه نفت ایران کل درآمد نفتی ایران در این دوره ۱۷٫۱۰۶ میلیارد دلار برآورد شده است.
بر این اساس زیان ایران از افت قمیت نفت در ماه های ژوئن تا نوامبر بالغ بر ۲٫۲۳۵ میلیارد دلار بوده است و به عبارتی دیگر درآمد نفتی ایران ۱۱ درصد کاهش یافته است. چنانچه قیمت نفت در سطح ۱۰۷٫۴۵ دلار باقی می ماند درآمد نفتی ۱۹٫۳۴۱ میلیارد دلاری در ماه های ژوئن تا نوامبر عاید ایران می شد.

از اول دسامبر برابر با ۳ آذر افت قیمت نفت شتاب بیشتری گرفته است و در اواسط این ماه هر بشکه نفت سنگین ایران در برابر ۵۸ دلار معامله می شود. اگر همین سطح قیمت برای نفت ایران تا پایان سال ۹۳ حفظ شود کل درآمدی که ایران از فروش نفت بدست می آورد بالغ بر ۶٫۷۸۶ میلیارد دلار خواهد بود. اگر قیمت نفت در سطح ۱۰۷٫۴۵ دلار ماه ژوئن حفظ می شد ایران ۱۲٫۵۷۱ میلیارد دلار درآمد از محل فروش نفت بدست می آورد. به عبارت دیگر افت قیمت نفت در این دوره نیز ۵٫۷۸۵ میلیارد دلار برای ایران زیان داشته است.

بر این اساس مجموع زیان ایران بابت کاهش قیمت نفت از خرداد(ژوئن) تا پایان امسال با این حساب حدود ۸٫۰۲ میلیارد دلار برآورد می شود که نشان دهنده افت ۲۵ درصدی درآمدهای نفتی ایران است.

زیان چند میلیارد دلاری ایران از افت قیمت نفت در حالی است که بسیاری از تحلیلگران انگشت اتهام را به سوی دیپلماسی نفتی کشور دراز کرده اند و معتقدند دستگاه نفتی کشور در استفاده از ظرفیت های کشور برای مقابله با سقوط قیمت ها با جدیت عمل نکرده است.

جریانی در بازار نفت و به سرکردگی عربستان با اهداف و اغراض سیاسی بر طبل کاهش قیمت نفت می کوبد اما دستگاه نفتی ایران با علم به این که هرگونه کاهش قیمت نفت چه به لحاظ اقتصادی و چه به لحاظ سیاسی به ضرر کشور است اراده موثری از خود برای مقابله با این روند نشان نداده است.

جای تامل است که حتی برخی موضع گیری های مقامات نفتی ایران به خدمت جناح مقابل درآمده و باعث تضعیف بیشتر قیمت نفت شده است. آخرین نمونه از این مورد اظهارات رئیس اداره بررسی های بازار نفت وزارت نفت است که منجر به کاهش بیش از یک دلاری قیمت نفت شد.

بلومبرگ گزارش داده که محمد صادق معماریان که در جریان یک کنفرانس نفتی در دبی سخن می گفت اظهار داشت: «شکسته شدن همبستگی درون اوپک یا بروز جنگ قیمت منجر به یک شوک قیمتی قابل توجه می شود و قیمت نفت را به ۴۰ یا ۵۰ دلار می رساند.»

در شرایطی که بازار نفت تحت فشار روانی کاهش قیمت قرار دارد و بخش قابل توجهی از افت قیمت نفت ناشی از عوامل روانی و سفته بازی بوده است سخن گفتن از نفت ۴۰ دلاری توسط یک عضو مهم اوپک و دومین دارنده سهمیه تولید در این سازمان چه سودی در جهت تقویت قیمت ها می تواند داشته باشد.

این نکته وقتی قابل تامل تر است که می بینیم از جانب ایران سخن همان هایی تکرار می شود که در جبهه عربستان قرار دارند و از کاهش قیمت نفت حمایت می کنند. وزیر نفت امارات اخیرا گفته است حتی اگر قیمت نفت ۴۰ دلار هم شود اوپک تولید خود را کاهش نخواهد داد.

در هر حال اگرچه سقوط قیمت نفت عوامل مختلفی دارد که افزایش تولید نفت آمریکا و شیطنت های رژیم عربستان و تبلیغات رسانه های غربی از آن جمله هستند اما مسلما دیپلماسی ضعیف وزارت نفت ایران به آتشی که بر دامن قیمت نفت افتاده است دامن زده است.

منبع : تسنیم

۱ دیدگاه

  1. محمد :

    با سلام
    مقاله تقریر شده اشکالات فنی بسیار دارد و کارشناسانه نوشته نشده است. به عنوان نمونه بهتر میبود به دلایل اصلی کاهش قیمت نفت در ماههای اخیر همچون تولید بی سابقه نفت شیل امریکا نیز اشاره می شد. ضمن اینکه اگر دقت شود، «شکسته شدن همبستگی درون اوپک یا بروز جنگ قیمت منجر به یک شوک قیمتی قابل توجه می شود و قیمت نفت را به ۴۰ یا ۵۰ دلار می رساند.» به طور کلی بر لزوم همبستگی در درون اعضای اوپک تاکید دارد و کاهش ۱ دلاری مورد اشاره به این دلیل نبوده است. لطفا کارشناسی تر با مسائل مهمی همچون بازار نفت برخورد شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: