۲۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۲۶

چرا شبکه‌ تماشا با شبکه نمایش ادغام شد؟

این شیوه غیرمرسوم که حکم سوزاندن آرشیو تلویزیون را داشت، آنچنان استمرار یافت که آهسته آهسته و دیگر چیزی از آرشیو تلویزیون برای پخش مکرر در شبکه‌های مختلف باقی نماند و کف‌گیر پخش به ته‌دیگ آرشیو خورد و در همین شرایط، پورمحمدی و همکارانش مدیریت تلویزیون را تحویل گرفتند.

به گزارش عیارآنلاین، پس از اعلام رسمی ادغام شبکه‌های تماشا و نمایش، مراحل اجرایی این طرح طی می‌شود؛ اما این دو شبکه با چه انگیزه‌ای ادغام شد و در همین راستا، چه چالشی با گسترش کمی آنتن تلویزیون در سال‌های اخیر رخ داده و مدیر تازه تلویزیون برای گذر از کدام بحران، این تصمیم سریع را ابلاغ کرد و پس از این ادغام باید چه راهکاری برای رسیدن شبکه نمایش به ظرفیت واقعی‌اش ـ که پربیننده‌ترین شبکه تلویزیون است ـ پی گرفت و این راهکار نیازمند چه ملزوماتی است؟

صدا و سیما-۱

اگر قرار باشد سرمایه‌های یک مجموعه رادیو و تلویزیونی (broadcasting) نظیر رسانه ملی را برشماریم، «آرشیو برنامه‌ها» اعم از برنامه‌های «تولیدی» و «تامینی» یکی از چند سرمایه اصلی چنین مجموعه‌هایی در کنار تجهیزات و نیروی انسانی کارآمد است و بنابراین همه رسانه‌ها تلاش می‌کنند ضمن استفاده بهینه از آرشیو برنامه‌ها، به گونه‌ای از آرشیو استفاده نکنند که کاملاً تکراری شده و ارزشش را از دست داده باشد.

توسعه شبکه‌های تلویزیونی بدون پیش‌تولید سنگین و متناسب با افزایش کمی و کیفی شبکه‌های تلویزیونی، راهی برای مدیران وقت رسانه ملی به جز رفتن سراغ آرشیو این سازمان باقی نگذاشت و بار دیگر بخش قابل توجهی از آنتن شبکه‌های مستند، نسیم، تماشا و نمایش با تکیه بر آرشیو پر شد و همه سرمایه محتوایی رسانه ملی در معرض بازپخش قرار گرفت.

چرا شبکه‌های تماشا و نمایش ادغام شد؟

در نهادی که حدود ۱۵ درصد اعتباراتش برای تولید می‌ماند، شبکه‌های تازه نفس، بدین شکل کارشان را ادامه دادند و کم‌کم فضا به سمتی رفت که یک برنامه تلویزیونی پس از پخش در یکی از شبکه‌های یک تا پنج، در یک یا دو شبکه دیگر نیز پخش شده و در ‌‌نهایت از شبکه شما و شبکه‌های استانی سر درآورد و این گونه بهترین برنامه‌ها نیز برای مخاطب ملال آور می‌شد و در عین حال مخاطب که پی برده بود، در شبکه تماشا هیچ اثر تازه‌ای پخش نمی‌شود، انگیزه‌ای برای تماشای این شبکه نداشت.

این شیوه غیرمرسوم که حکم سوزاندن آرشیو تلویزیون را داشت، آنچنان استمرار یافت که آهسته آهسته و دیگر چیزی از آرشیو تلویزیون برای پخش مکرر در شبکه‌های مختلف باقی نماند و کف‌گیر پخش به ته‌دیگ آرشیو خورد و در همین شرایط، پورمحمدی و همکارانش مدیریت تلویزیون را تحویل گرفتند.

در این شرایط دو راه پیش روی بود؛ یا اینکه هزینه‌ای بسیار کلان برای تولید وسیع و کلان سریال و همچنین دوبله تعداد قابل توجهی از سریال‌های خارجی برای شبکه تماشا شود، یا آنکه قید این شبکه را زد و آن را حذف یا ادغام کرد. با توجه به بدهی ۱۳۰ میلیاردتومانی بر جای مانده برای معاونت سیما، مشخص بود پورمحمدی امکان چنین سرمایه گذاری را ندارد و این امکان به زودی نیز میسر نمی‌‎شود.

در همین راستا با توجه به آنکه ادامه روند کنونی پخش از آرشیو ممکن نبود، تصمیم به ادغام این شبکه‌ها گرفته شد تا در ‌‌نهایت بخشی از شبکه نمایش به عنوان شبکه فیلم، به پخش سریال اختصاص یابد و دیگر آنکه شبکه نمایش از این پس، شبکه فیلم و سریال شود. این اتفاق، فرسایش آرشیو رسانه ملی را تا حدودی کند خواهد ساخت؛ هرچند انتظار می‌رود با افزایش اعتبارات، شاهد گسترش برنامه‌های تامینی (دوبله) و تولیدی باشیم و این شبکه که ظرفیت بدل شدن به پربیننده‌ترین شبکه تلویزیون را دارد، صرفاً به بازپخش تولیدات دیگر شبکه‌ها محدود نشود.

منبع: تابناک

۱۰ دیدگاه

 1. مخاطب :

  آخه کف‌گیر پخش به ته‌دیگ آرشیو خورده فقط برای شبکه تماشا ست برای شبکه ifilm که دو سال زودتر از شبکه تماشا تاسیس شده نیست؟؟ واقعا صدا و سیما برای نظر مخاطبانش احترام قائل هست ؟؟ آخه دیگه یک شبکه تخصصی سریال هم که فقط سریال تکراری پخش میکرد خیلی هزینه داشت که همین شبکه را هم جمع کردن؟ شبکه نسیم اصلا قابل قیاس با تماشا هست؟ اصلا چرا نسیم جای تماشا پخش بشه این همه شبکه دیگه هست که جای اونها نسیم را پخش کنند ؟؟
  آخه شما خودتون فکر کنین شبکه ی تماشا جزو شبکه های خوب صدا و سیما بوده به جای اینکه از مدیریت این شبکه تقدیر کنن ، شبکه را حذف کردن ؟؟

 2. علي :

  مشکلي نيست چند نفري دوباره ميروند سراغ ماهواره

 3. محسن پور محمدی :

  شبکه تماشا خیلی بهتر و سریال هایش زیبا تر نمایش بود حالا که تماشا نیست کسی دیگه نمایش را نمیبینه فیلم های کره ای شبکه تماشا عالی بود

 4. مهدی :

  شبکه تماشا یکی از پر طرفدار ترین شبکه بود یلم کره ای هم حرف نداشت .نسیم بیشتر از تماشا طرف دار نداشت پس چرا نسیم حذف نکردن از وقتی که تماشا ادغام کرد حوصله ام سر رفت .بهترین فیلم های جهان بخصوص کره ای رو تماشا پخش می کرد……..

  تماشا برگرد ت م ا ش ا ب ر گ ر د ……..

 5. آفتاب :

  حیف شبکه تماشا با این همه بیننده. اخه شبکه جدید مثل افق راه میندازین بعد واسه کاهش هزینه تماشا رو حذف می کنید. کجای دنیا پشت این کار منطق میشه پیدا کرد؟

  خوبه معنی کاهش هزینه رو فهمیدیم. ۴ تا سریال که برای شما هزینه ای نداره نصفشونم که تکراری بود اما برای ما خاطره انگیز. چرا این کارا رو می کنی مسئول !!!!!
  ما بعد از سالها اوشین رو از این شبکه دیدیم افق و نسیم رو کجای دلمون بذاریم

 6. طاها :

  فقط شبکه ی تماشا عاشقشم

 7. محمد :

  شبکه ی تماشا را چرا اینجوری کردن من که ناراحت شدم من سریال های کره ای اش را خیلی دوست دارم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: