۲۳ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۵۵

نیویورک‌‌پست: عربستان «جنگ نفتی» علیه ایران و روسیه به راه‌ انداخته است

روزنامه آمریکایی معتقد است اگرچه رنسانس نفتی آمریکای شمالی بهانه عربستان برای عدم کاهش تولید بود اما نیت واقعی ریاض ضربه به منافع ایران و روسیه است.

به گزارش عیارآنلاین، روزنامه نیویورک تایمز با اشاره به کاهش اخیر قیمت‌ نفت در بازارهای جهانی نوشت: «عربستان سعودی، بزرگترین قدرت اوپک، عامل این کاهش بوده است. اگرچه اقدامات ریاض واکنشی به رنسانس انرژی در شمال آمریکا بوده است اما بزرگترین هدف شکستن اراده ایران است. سعودی‌ها اعتقاد دارند که دیگر نمی‌تواند برای مهار تهدید هسته‌ای تهران به آمریکا متکی باشند بنابراین تصمیم به کاری گرفته‌اند که تحریم‌ها نتوانست انجام دهد.»

پوتین و روحانی

در این مقاله با اشاره به اینکه ایران نیاز دارد که نفت بشکه‌ای بین ۱۳۵ تا ۱۴۰ دلار به فروش رود ادعا شده که این امر می‌تواند مقامات ایران را وادار به مصالحه در «تسلیحات هسته‌ای» سازد.

«نکته جالب این است که عربستان سعودی بیش از دولت اوباما برای امنیت اسرائیل اهمیت قائل است. دشمنان مشترک می‌توانند اتحادهایی غیرمنتظره ایجاد کنند.»

در ادامه اشاره شده که این اقدام عربستان در راستای ضربه زدن به منافع روسیه نیز انجام شده است: «رئیس‌جمهور روسیه به نفت بشکه‌ای ۱۰۰ دلار نیاز دارد تا اقتصاد در دوران شبه‌جنگی را سرپا نگه دارد. نفت و گاز یک سوم بودجه و دو سوم صادرات این کشور را تشکیل می‌دهند.»

نیویورک‌پست می‌نویسد که تحریم‌ها علیه روسیه منجر به سقوط روبل، اوراق قرضه روسیه و ذخایر خارجی این کشور شده است.

منبع : تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: