حاجی بابایی:

دانشگاه فرهنگیان دوره افول خود را طی می‌کند/ «کمبود فضا» فقط بهانه‌ای برای تعطیلی است

وزیر اسبق آموزش و پرورش گفت: متاسفانه باید گفت دانشگاه فرهنگیان مدتی است دوره افول خود را طی می کند و این خطر بزرگی برای آموزش و پرورش محسوب می شود.

به گزارش عیارآنلاین، حاجی بابایی در گفتگویی در خصوص اینکه آیا دانشگاه فرهنگیان پس از تاسیس توسط وی به اهداف خود دست یافته است یا خیر گفت: از ابتدای وزارت من در آموزش و پرورش مقام معظم رهبری همواره بر دانشگاه فرهنگیان تاکید داشتند اما متاسفانه باید وضعیت حال حاضر آن را بررسی کرد و دید که در حال تربیت یا در حال تعطیلی است.

حاجی بابایی - آموزش پرورش

وزیر اسبق آموزش و پرورش ادامه داد: با یک مهندسی نیرو انسانی متوجه خواهیم شد آموزش و پرورش همواره ۷۵۰ هزار نیرو نیاز دارد و با احتساب ۳۰ سال فعالیت هر معلم یعنی هر سال ۲۵ هزار نیرو باید گرفته شود و هر سالی که دانشگاه فرهنگیان کمتر از این مقدار پذیرش کند به این معناست که به دنبال آنند تا دانشگاه فرهنگیان را دور بزنند و آن را تعطیل کنند.

وی افزود: ما سال اول تاسیس دانشگاه فرهنگیان ۲۳ هزار نیرو گرفتیم اما سال بعد آن را ۱۲ هزار نفر کردند با این دلیل که فضا ندارند در حالی که ۹۰۰ مدرسه را به بخش خصوصی واگذار کردند و اگر از این تعداد تنها ۵۰ مدرسه را به دانشگاه فرهنگیان می سپردند مشکل کمبود فضا وجود نداشت.

حاجی بابایی در ادامه بیان داشت: دانشگاه فرهنگیان به جای تربیت معلم آمده است که همیشه ۵۰ هزار تا ۱۰۰ هزار دانشجو داشته و با احتساب فنی حرفه ای که بعدا به وزارت علوم واگذار شد آموزش و پرورش همواره حدود ۲۰۰ هزار دانشجو را داشته است.

وزیر اسبق آموزش و پرورش اظهار داشت: به نظر من مخالفت با دانشگاه فرهنگیان در واقع مخالفت با فضای دانشگاه فرهنگیان است و ما باید نیروهای پذیرفته شده در این دانشگاه بیش از پیش توجه کنیم و باید آنان از ابتدا حقوق دریافت کنند و مشکل غذا و خوابگاه نیز نداشته باشند چرا که معلم باید در درجه اول عزت داشته باشد تا بتواند عزت را به دانش آموز بدهد.

وی ادامه داد: اما اینکه معلمان را حق التدریس کنیم و آنان را مرتب راهی مجلس و اعتراض کنیم در شأن یک معلم نیست و من در دوره وزارت خود همه حق التدریسان را رسمی کردم و در واقع همه درب ها را بستیم و دیوارها را بالا بردیم و تنها یک درب گشودیم به نام دانشگاه فرهنگیان که همگی برای ورود به آموزش و پرورش باید از این طریق اقدام کنند مگر در موارد اضطراری که آن نیز باید از طریق آزمون صورت پذیرد.

حاجی بابایی در ادامه بیان داشت: متاسفانه باید گفت دانشگاه فرهنگیان مدتی است دوره افول خود را طی می کند و این خطر بزرگی برای آموزش و پرورش محسوب می شود.

وزیر اسبق آموزش و پرورش خاطر نشان کرد: مقام معظم رهبری حتی به وزیر علوم نیز در خصوص دانشگاه فرهنگیان تاکید داشتند که همین روند را ادامه دهند و این موضوع که ما تنها دو دانشگاه را داریم که ریاست هیئت امنای آن به عهده رئیس جمهور است و آن دانشگاه های فرهنگیان و تربیت مدرس است نشان دهنده اهمیت این موضوع است که هیچ کس نتواند آن را وارد فضای سیاسی کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

چهره‌ها:

۲ دیدگاه

  1. ناشناس :

    چرا در دانشگاه فرهنگیان سطح سواد اساتید انقدر پایین است. بسیاری از آنان اصولا فاقد مدرک دکترا هستند.

  2. ناشناس :

    دیدگاه متفاوتی بود
    خیلی جالب بود
    عالی✔✅✔

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: