۱۸ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۱۴
سعادتمند در گفت وگویی مطرح کرد:

معوقات پیمانکاران عمرانی در سال جاری پرداخت شد/ اتمام پروژه های عمرانی بالای ۸۰ درصد

رییس کانون سراسری پیمانکاران عمرانی کشور با بیان اینکه بخش اعظم مطالبات پیمانکاران در سال جاری پرداخت شده است، گفت: رویکرد دولت در چگونگی تخصیص بودجه عمرانی واتمام پروژه ها باعث شد تا بسیاری از طرح های عمرانی نیمه کاره به اتمام برسد.

به گزارش عیارآنلاین، حسن سعادتمند در گفت و گویی با یادآوری اینکه دولت به وعده خود در خصوص پرداخت معوقات پیمانکاران عمرانی عمل کرده است، افزود: دولت در سال ۹۲ به پیمانکاران عمرانی وعده داده بود که تا پایان سال ۹۳ نسبت به پرداخت معوقات آنها اقدام خواهد کرد. در حال حاضر نیز براساس آماری که از استان ها بدست آمده این وعده محقق شده و می توان گفت دولت در این بخش تا حد زیادی به وعده های خود عمل کرده است .

پروژه عمرانی

رییس کانون سراسری پیمانکاران عمرانی کشور با تاکید بر اینکه رویکرد فعلی در بخش عمرانی کشور در سال ۹۴ نیز باید ادامه یابد، توضیح داد: طبق آمار منتشر شده در پایان سال ۹۲زمانی که دولت مستقر شد حدود ۲۴۰۶ طرح عمرانی و نیمه تمام وجود داشت که در واقع این طرح ها می تواند شامل تعداد زیادی پروژه نیزباشند.

سعادتمند ادامه داد: درسال۹۱ اعلام شد که برای تکمیل پروژه های مذکور بالغ بر ۴۰۰هزار میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است. اما به دلیل آنکه دولت منابع مالی محدودی داشت در خصوص تکمیل طرح های نیمه کاره اولویت بندی شد و دولت تصمیم گرفت در سال ۹۳ هیچ طرح جدیدی تعریف نکند و تمام تمرکزها بر تکمیل پروژه هایی با پیشرفت بالای ۸۰ درصد معطوف شود.

وی با بیان اینکه بر اساس تصمیم دولت مقرر شد پروژه های با پیشرفت اندک نیزاتمام پیمان شوند، توضیح داد: این رویکرد دولت در تکمیل پروژه‌های عمرانی قابل دفاع و نشان ازعزم جدی دولت در تکمیل پروژه ها عمرانی است.

سعادتمند با بیان اینکه کاهش درآمد دولت در سال ۹۴ به دلیل کاهش قیمت نفت قابل پیش بینی است، افزود: به نظرمی رسد با توجه به کسری بودجه ای که احتمالا در سال آینده رخ می دهد، دولت باید تا حد ممکن از هزینه های جاری خود بکاهد و در این حوزه نیز اولویت بندی های صورت گیرد.

رییس کانون سراسری پیمانکاران عمرانی کشور با بیان اینکه بر اخبار واصله ظاهرا دولت برای سال ۹۴ درنظر دارد رونق بیشتری در این بخش ایجاد کند، افزود: بر اساس اخبار موجود ظاهرا دولت قصد دارد در سال ۹۴ پروژه هایی که در ابتدای سال آینده بالای ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند برای اتمام در دستور کار قرار دهد.

سعادتمند با اشاره به اینکه آنچه که دولت در سال ۹۳ در خصوص تکمیل پروژ ها ی بالای ۸۰ درصد وعده داد تقریبا به طور کامل محقق شد، گفت: اواسط سال ۹۳ تصمیمی برای تعیین تکلیف پروژه های بین ۲۰ تا ۷۰ درصد گرفته شد و بر اساس تبصره ج بند ۳ قانون بودجه سال ۹۳ مقرر شد تا پروژه های زیر ۵۰ درصد به بخش خصوصی واگذار شود که آیین نامه آن نیز رونمایی و ابلاغ شد.

رییس کانون سراسری پیمانکاران عمرانی کشور ادامه داد: با این تصمیم دولت پروژه های زیر ۵۰ درصد نیز تعیین تکلیف شد . اما در مورد پروژه های بین ۵۰ تا ۷۰ درصد دولت هنوز تصمیم اتخاذ نکرده است که امیدورایم تصمیم جدید و سازنده ای برای آن درنظر گرفته شود.

منبع: خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: