رضایی کوچی:

وزارت جهادکشاورزی دربهره گیری از ظرفیتهای بخش کشاورزی موفق نبوده است

عضو هیئت رئیسه کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر اینکه باید فناوری و علم را در کشاورزی دخیل کنیم، گفت: یکی از مشکلات حوزه کشاورزی نبود الگوی کشت متناسب با منابع آبی و انجام کشاورزی به شکل سنتی ۱۰۰ سال پیش است.

به گزارش عیارآنلاین، محمدرضا رضایی کوچی در گفت وگویی با یادآوری اینکه یکی ازمشکلات مهم کشور به خصوص استانهای جنوبی کم آب و خشکسالی است، گفت: حدود۱۳ سالی می شود که کشور با مشکل کم آبی و خشکسالی دست به گریبان است و از آنجایی که کشاورزی به آب وابستگی دارد کشاورزان با مشکلات متعددی روبرو شده اند.

کشاورزی

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی افزود: کشاورزان از یک طرف با خشکسالی روبه رو هستند و از طرف دیگر قیمت محصولات باغی و زراعی در مقابل هزینه های هنگفتی که بر دوش کشاورز سنگینی می کند بسیار ناچیز بوده و باعث ضرور و زیان کشاورزان شده است.

به کشوری تک محصولی و وابسته به نفت مبدل شده ایم

عضو هیئت رئیسه کمیسیون عمران مجلس با انتقاد از اینکه به یک کشور تک محصولی و وابسته به نفت تبدیل شده ایم، تصریح کرد: بر اساس قوانین برنامه توسعه باید از نفت جدا و به سمت تولیدات داخلی حرکت کنیم و با توجه به جغرافیای کشور قسمت عمده این تولیدات محصولات کشاورزی و دام و طیور است باید از این گروه تولیدی حمایت ویژه ای صورت گیرد.

رضایی کوچی گفت: متاسفانه وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی اصلی حوزه کشاورزی ودام و طیور خیلی نتوانسته در این حوزه موفق عمل کند و عملا بودجه همچنان به نفت وابسته است و هنوز نتوانستیم از ظرفیتهای داخلی و صادرات استفاده کنیم.

وی ادامه داد: بر اساس برآوردهای انجام شده، کشاورزان جهرم که از عمق ۵۰۰متری آب برداشت می کنند و با وجود هزاران مشقتی که کشاورز تحمل می کند ، نهایتا محصولش را کیلویی ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان به فروش می رساند که برای آنها فایده ای ندارد.

این نماینده مردم در مجلس نهم با یادآوری اینکه کشاورزی آسیب پذیر شده و در فصل گرما یا سرما بسیاری از محصولات به خاطر سرما و گرمازدگی از بین می روند، تصریح کرد: در این بین بیمه ها هم که غایب هستند و حضور جدی ندارند بر این اساس محصولی که با یک سال زحمت بارآمده با یک شب سرما یا گرما از بین می رود.

نگاه ها نسبت به بخش کشاورزی ارتقا یابد

رضایی کوچی با اشاره اینکه برای تولید هر یک کلیو محصول کشاورزی بیش از ۷ لیتر آب مصرف می شود، افزود: میزان بارندگی پیش از این به طور متوسط ۲۵۰میلیمتر بوده که به علت خشکسالی به ۱۵۰ میلیمتر کاهش یافته و همین میزان هم نتوانستیم مهار ونگهداری کنیم.

نماینده مردم جهرم با انتقاد از اینکه تا کنون طرح های آبخیزداری که اجرای آن از وظایف اصلی وزارت جهادکشاورزی است درشهرستانهای جنوبی اجرا نشده، گفت: یکی از اشکلات دیگر حوزه کشاورزی که قابل انتقاد به جهادکشاورزی است نبود الگوی کشت می باشد به طوری که کشاورزی به شکل سنتی ۱۰۰ سال پیش انجام می شود.

وی با بیان اینکه تنها تحولی که صورت گرفته تبدیل آبیاری غرقابی به قطره ای بوده است، اضافه کرد: باید متناسب با جغرافیای منطقه کشت محصولاتی که آب کمتری مصرف می کنند و ثمر و کیفیت بیشتری دارند در دستور کار مسئولان قرار گیرد.

برای هرمنطقه الگوی کشت مناسب همان منطقه تعریف شود

این نماینده مردم در مجلس نهم با انتقاد از اینکه تا به حال در خصوص کشت محصولات کم آب بر کارکارشناسی انجام نشده و در این رابطه مشکلات جدی وجود دارد، تصریح کرد: جهاد کشاورزی باید به بخش کشاورزی به صورت علمی نگاه و برای هرمنطقه الگوی کشت خاص آن منطقه را تعریف کند.

رضایی کوچی با تاکید بر اینکه باید نگاه هارا نسبت به بخش کشاورزی ارتقا داد، گفت: در دنیا در محدودترین مساحت بیشترین برداشت و بهره وری صورت می گیرد و با حداقل اب وکمترین زمین بیشترین محصول برداشت می شود اما متاسفانه ما هنوز نتوانستیم متناسب با ظرفیتی که داریم از این ظرفیتها بهره ببریم.

نماینده مردم جهرم ادامه داد: باید فناوری و علم را در کشاورزی دخیل کنیم چرا که کشاورز به سختی روزگار می گذراند و باید با تدبیری صحیح به داد کشاورزان رسید تا کشاورزی هم جانی دوباره بگیرد و در کنار نفت و سایر حوزه ها به بهبود اقتصاد کشور کمک کند.

منبع : خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: