آموزش‌وپرورش با یک میلیون معلم بالاترین نقش تربیتی را در جامعه دارد

سرمایه انسانی یکی از مهمترین عوامل توسعه محسوب می‌شود و آموزش و پرورش با داشتن حدود یک میلیون مربی و معلم، بالاترین نقش تربیتی را در جامعه ایفا می‌کند.

به گزارش عیارآنلاین، امروزه بر هیچ کس پوشیده نیست که سرمایه انسانی یکی از مهمترین عوامل توسعه محسوب می شود. آموزش و پرورش با داشتن حدود یک میلیون مربی و معلم، بالاترین نقش تربیتی را در جامعه ایفا می‌کند. در فضای کنونی و حساس فرهنگی کشور که نیازمند اخلاق و توجه به فرهنگ غنی اسلام می‌باشیم به یقین معلمان این قشر فرهیخته و ارزشمند بالاترین درجه نفوذ و اعتماد را در جامعه برخوردارند و بهترین سفیران اخلاق و انسانیت و وفاداری به دین و حرمت انسانها هستند.

آموزش و پرورش - مدرسه

معلم ایرانی مسلمان همانگونه که مقام معظم رهبری می فرمایند: باید تلاش نماید تا همه استعدادهای این ملت تجسم و تبلور پیدا کند. جایگاه و ارزش علم در واقع ارزش و جایگاه معلم را مشخص می کند. تکریم معلم آثار ارزشمندی در فرهنگ جامعه و تعلیم و تربیت باقی می گذارد و برای همین است که انسان باید خود را در برابر معلم ، پدر و مادر خویش، خود را کوچک نماید. نقش تربیتی و ارزشمند معلم بر هیچ کسی پوشیده نیست، توسعه فرهنگ ایثار و شهادت در کردار و جایگاه معلمان ما عجین گشته و ایشانند که در دل فرزندان این مرز و بوم چراغی روشن می کنند و او را از جهالت به معرفت رهنمون می سازند، نقش معلمان در دوران دفاع مقدس هم در خود جبهه ها و هم در جهت دهی دانش آموزان به سمت جبهه ها نقش مهمی بود.

امروز نیز آموزش و پرورش یک دل و یک زبان در تربیت انسان های مؤمن، پر انگیزه، صبور، متدین و قدرشناس پیش قدم می باشد. ترویج ارزشهای ایثار و شهادت و توجه و حفظ خاطرات دلاور مردان و عزیزان ایثارگر دفاع مقدس وظیفه کنونی شرعی و انسانی ماست. ایثار دارای موارد متنوعی است اما شهادت از یگانگی برخوردار و از مرتبه عالی ایثار است.
مفهوم ایثار و شهادت یک فرایند آگاهانه و اهدای ارزشمند خویش، به دیگری و بدون توقع دستاورد متقابل می باشد.

این فرایند با آگاهی و احترام و اهداء آمیخته است و چه جایی بهتر از مدرسه و آموزش ایثار توسط خود ایثارگران تعلیم و تربیت. آموزش ایثار به مانند کاشتن درخت گردو است . این نوع از درختان مثل پیچک سر بر نمی آورند که با بهاری در همه جا خود نمایی کنند و با اندک گرمایی در تابستان رخ از جهان برکنند، درخت گردو کم کم قوی می شود و چون به بار آمد در مقابل آسیب های فراوان مقاومت می کند. و این امر نیاز فوری فرزندان میهن اسلامی مان می باشد.

ان شاء الله با همت و زحمات همه عزیزان آموزش و پرورش، ترویج این فرهنگ دینی و انسانی، بیش از پیش جوانان ما را از انواع خطرات و مفسده های موجود جامعه مصون نماید. ترویج فرهنگ ایثار و شهادت به کمک برنامه های درسی، برگزاری اردوهای تربیتی و فرهنگی و راهیان نور، برگزاری همایش ها و نمایشگاه های ملی دفاع مقدس، بازدید از آسایشگاه جانبازان، دیدار با خانواده های محترم شهدا، برگزاری مسابقات ورزشی و فرهنگی به نام ایثار، توجه و رشد مدارس شاهد که انصافاً در این سالها آموزش و پرورش در این حوزه زحمات زیادی را متقبل شده است و توجه بیش از پیش به جایگاه و نقش مؤثر و تربیتی سازمان انجمن اولیاء و مربیان در آگاهی رسانی به خانواده ها نسبت به رفتارهای جوانان و آگاه رسانی به خود معلمان عزیز و تشویق دانش آموزان توسط کادر آموزشی و اجرایی مدرسه و توجه به تشکل های دانش آموزی بسیج دانش آموزی، ، سازمان دانش آموزی، اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان و مجلس دانش آموزی می تواند نقش بسیار ارزشمند تربیتی خود را در بین نسل آینده ساز کشور ایفا نماید.

منبع : تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: