اژه ای: سازمان نظام پزشکی بی‌مسئولیت نیست

ضرورت اصلاح قوانین پزشکی از دیدگاه معاون اول قوه قضائیه

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به ضرورت اصلاح قوانین پزشکی به مسئولیت نظام پزشکی در زمینه نوع نگاه مردم به جامعه پزشکی از حیث تامین تجهیزات و داروهای مورد نیاز اشاره کرد وگفت: نظام پزشکی در این زمینه بی‌مسئولیت نیست و می‌تواند کمک کند.

به گزارش عیارآنلاین، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضائیه در چهارمین همایش کشوری مسئولان انتظامی سازمان نظام پزشکی که در مرکز همایش‌های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، اظهار داشت: بحث پزشکی و طبابت فی نفسه امری مقدس است که عقلا و شرع انور نیز به سختی کار و پُر خطر بودن و استرسی که در آن نهفته است اذعان دارند.

محسنی‌اژه‌ای

محسنی اژه ای با اشاره به اینکه آحاد جامعه باید شان جامعه پزشکی را رعایت کرده و از آن صیانت کنند، افزود: دو مطلب از نگاه آحاد جامعه در خصوص پزشکان مغفول مانده است که یکی میزان ساعات کاری پزشکان و دیگری سرپا بودن آنها و نداشتن زمان استراحت است.

وی با بیان اینکه اگر پزشکان پُر کارترین افراد نباشند یکی از گروه‌هایی هستند که ساعت کاری آنها در طول شبانه روز زیاد بوده و زمان استراحت مشخصی حتی در هنگام مسافرت خود ندارند، اظهار داشت: پزشکان از زمانی که مریض در کنار آنهاست و برایش نسخه تجویز می‌کنند تا هنگامی که بهبودی بیمار حاصل شود؛ در نگرانی و استرس به سر می‌برند.

اژه ای در بخش دیگری از سخنان خود به مخاطبان جامعه پزشکی اشاره کرد و بیان داشت: پزشک سر و کارش با انسان قبل از تولد او تا لحظه مرگش است و از طرفی با فردی مواجه است که یا خودش بیمار است و از درد رنج می برد و یا همراهان او درنگرانی و اضطراب به سر می‌برند.

وی به نقش پزشک در تسکین آلام بیمار و همراهانش تاکید کرد و اظهار داشت :حتی اگر الزاماً پزشک نتواند بیمار را درمان کند اما در کاهش استرس و رنج‌های بیمار نقش بسزایی دارد.

معاون اول قوه قضائیه در ادامه به حفظ شان و جایگاه پزشکان در نظام سلامت اشاره کرد و گفت: ابتدا باید خود پزشکان از حرمت و جایگاه خود صیانت کنند و سازمان نظام پزشکی نیز به لحاظ وظیفه ذاتی و مشورتی که می‌تواند به سایر سازمان‌های ذیربط بدهد در جهت ارتقاء سلامت، پیشرفت امور پزشکی و تدوین لوایح و مقررات و آیین نامه‌های بهتر با سایر مجموعه‌های مرتبط با پزشکی کوشا باشد.

وی همچنین به مسئولیت سازمان نظام پزشکی در زمینه نوع نگاه مردم به جامعه پزشکی از حیث تامین تجهیزات و داروهای مورد نیاز در عرصه سلامت اشاره کرد و اذعان داشت: سازمان نظام پزشکی در این زمینه بی‌مسئولیت نیست و می‌تواند کمک کننده هم باشد.

حجت الاسلام اژه ای با بیان اینکه ارتباط نزدیکی بین قوه قضائیه و جامعه پزشکی برقرار است، افزود: این امر حاصل کار سالیان متمادی است و قوانین نیز به تصویب رسیده است اما هنوز جا دارد تا بررسی‌های لازم روی آن انجام شود تا اگر فرآیندی دچار اشکال است؛ اصلاح شود.

به گفته وی طرح تحول در جهت صیانت و خدمت کار می‌کند و از کلیت آن حمایت می‌کنیم و سازمان نظام پزشکی نیز باید در چارچوب قانون و حمایت از حق مریض و پزشک در راستای احقاق حق واقعی آنها کار کند.

معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه پزشکان نیز دارای سرمایه ای هستند که اندوخته سالها تلاش آنهاست، عنوان کرد: اینکه پزشک اندوخته خود را در چه کاری صرف کند تا ارزش افزوده نیز داشته باشد بسیار مهم است زیرا برخی اوقات سرمایه خود را به شخصی می‌دهند تا برای آنها کاری انجام دهد که متاسفانه در راه درست خرج نشده و حتی سبب از دست رفتن سرمایه پزشک نیز می‌شود.

وی یکی از علل صدمات وارده به پزشکان را مساله فوق دانست و تصریح کرد: در جهت ارتقاء و با کیفیت شدن کار جامعه پزشکی در حد توان خود کمک‌های لازم را انجام می‌دهیم و از جامعه پزشکی می‌خواهیم تا مطالبات خود را به هر صورت که می‌توانند به ما بیان کنند.

منبع : تسنیم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: