آزادراه افسانه‌ای؛ از وعده تکمیل تا «رستاخیز جدید»

در حالی حدود ۱۵ ماه از وعده وزیر راه و شهرسازی برای تکمیل آزادراه تهران-شمال در دولت یازدهم می‌گذرد که وی دیروز در بازدید از این پروژه با تاکید بر اینکه نباید تعهد بیجا داشته باشیم، گفت: این پروژه با رستاخیز جدید مواجه شده است.

به گزارش عیارآنلاین، یکی از وعده‌هایی که عباس آخوندی در روز معارفه خود به عنوان وزیر راه و شهرسازی بر آن تاکید کرد تکمیل آزادراه تهران-شمال تا پایان عمر دولت یازدهم بود. وی پیش از آن‌که از نمایندگان مجلس شورای اسلامی رای اعتماد بگیرد یکی از رویکردها و برنامه‌های کلی حوزه حمل‌ونقل را تکمیل«پروژه‌های با اهمیت نیمه تمام با توجه به تبعات منفی طولانی شدن زمان ساخت آنها مانند آزادراه تهران-شمال» اعلام کرد. این در حالی بود که در فاصله معارفه و بازدید از آزادراه تهران شمال امیدواری‌ها برای مختومه شدن پرونده آزادراه تهران-شمال در دولت یازدهم رنگ باخت.

بزرگ راه

آخوندی مردادماه سال گذشته پیش از وزیر شدن با تاکید بر این‌که یکی از اولویت‌های کاری‌ام آزادراه تهران-شمال است گفته بود: «مهم‌ترین بحث این پروژه مباحث مربوط به ساختارهای مدیریتی و سرمایه‌گذاری است. آزادراه تهران-شمال جزو پروژه‌هایی خواهد بود که به آن توجه می‌کنم و در دوران مسئولیتم این پروژه افتتاح خواهد شد.»

وی پس از وزیر راه شدن و در روز معارفه هم بر ساخت آزادراه تهران-شمال تا پایان عمر دولت تدبیر و امید تاکید کرد. کمتر از دو هفته بعد از این وعده، آخوندی از قطعه یک آزادراه تهران-شمال بازدید کرد و وعده خود درباره ساخت این پروژه تا پایان دولت یازدهم را این‌گونه اصلاح کرد: «اعلام زمان ساخت و بهره برداری از آزادراه تهران-شمال وعده‌ای بی پشتوانه خواهد بود. از نظر فنی انجام پروژه تا چهار سال آینده امکان پذیر است، اما مسئله مهم حل مسائل مالی و تامین آن است. منتظر گزارش کارشناسان و مشاوران هستیم و این گزارش مبنای تصمیم گیری در خصوص آینده آزادراه تهران-شمال خواهد بود و پس از آن می توانم حرف درستی در این رابطه بزنم. تا وضعیت مسائل مالی و حقوقی بین دولت و بنیاد مستضعفان روشن نشود شروع قطعات ۲ و ۳ تعمیق مشکل کنونی آزادراه خواهد بود.»

حال ۱۴ ماه پس از آن بازدید پر از حاشیه، وزیر راه و شهرسازی به همراه رئیس بنیاد مستضعفان و معاون اول رئیس‌جمهوری از آزادراه تهران-شمال بازدید کردند، بازدیدی که دیروز بدون دعوت از رسانه‌ها -احتمالا به دلیل جلوگیری از اتفاقات بازدید قبلی- انجام شد.

رئیس بنیاد مستضعفان در این بازدید با اشاره به انتخاب دو مشاور فنی برای قطعات دو و سه به مشکلات حفر تونل البرز به عنوان یکی از ۱۰۰ تونل بزرگ دنیا اشاره کرد و گفت: تونل راهنمای البرز کاملا حفاری شده است و یکی از باند های تونل اصلی در حال حفاری است که پیش بینی می کنیم با همکاری مثمر ثمر دولت عملیات حفاری باند اصلی دیگر تونل نیز به زودی آغاز شود.

آخوندی وزیر راه نیز در این بازدید با اشاره به این‌که ساخت آزادراه تهران- شمال از زمان دولت دوم آقای هاشمی مورد توجه بوده، گفت: با توجه به گران قیمت بودن، این پروژه سه دوره حیات داشته است که امروز برای بار سوم این پروژه با رستاخیز جدید مواجه شده است.

وی با اشاره به پیشرفت ۴۷٫۳ درصد قطعه یک اظهار کرد:‌ اولویت وزارت راه بر اساس نگاه واقع بینانه تکمیل کامل قطعه اول و توسعه جاده فعلی چالوس در مناطق دو و سه و همچنین تکمیل و ایمن سازی بخش های باقیمانده قطعه چهارم آزاد راه تهران شمال است.

وی توجه به مسائل ریست محیطی این پروژه به ویژه منطقه غربی تهران و روستاهای وابسته به کن و سولقان به عنوان یک ریه تنفسی کلان شهر تهران را از مسایل محوری تکمیل قطعه اول برشمرد وبر لزوم نگهداری باغات روستاهای مسیر قطعه اول تاکید کرد.

وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: برآوردها این است که با قیمت های فعلی تکمیل این آزادراه نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومان هزینه دارد که شامل ۱۰۰۰میلیارد تومان در قطعه یک، ۸۵۰۰ میلیارد تومان در قطعه ۲و ۳ و همچنین ۳۰ میلیارد تومان برای تکمیل قطعه چهار لازم است که افزایش ظرفیت جاده چالوس نیز هزینه هایی را در بر دارد.

آخوندی گفت: برای اینکه تعهد بیجا نداشته باشیم اولویت ما تکمیل قطعه یک، افزایش ظرفیت جاده چالوس و تکمیل قطعه چهار است و ساخت قطعات دو و سه در برنامه قرار دارد.

ساخت ۲ ساله قطعه یک آزادراه تهران-شمال

معاون اول رییس‌جمهوری نیز با بیان این‌که تا پایان سال پروژه توسعه محور فیروزکوه به پایان رسیده و عملیات توسعه محور هراز و محور رشت نیز تا سال ۹۵ به اتمام می رسد، گفت: قطعه یک ازادراه تهران-شمال دو ساله به پایان می‌رسد و با توجه به اشتیاق ایجاد شده شرکت ها و سرمایه گذاران خارجی از هم اکنون بنیاد یا خود دولت برای تامین مالی قطعات دو و سه باید زمینه سازی کند.

وی بیان کرد: باید برای تامین مالی و انتخاب سرمایه گذار برای قطعات دوم و سوم آزادراه تهران- شمال اقدام شود و در مدت سپری شده از دولت یازدهم اجرای چند آزادراه دیگر کشور توسط بخش خصوصی نیز در دولت تعیین تکلیف شده است که دولت همه حمایت خود را برای اتمام آزادراه تهران- شمال انجام می‌دهد.

معاون اول رییس‌جمهوری همچنین با بیان اینکه اگر مذاکرات به نتیجه برسد، ظرفیت فاینانس برای پروژه های مختلف افزایش می یابد، گفت:با توافقات هسته ای حجم زیادی از سرمایه گذاری های خارجی به ایران می آید و ظرفیت فاینانس افزایش می یابد که مشکل تامین مالی هم برطرف می شود.

منبع : تسنیم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: