۳۰ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۳۴
گزارش اندیشکده علوم و امنیت بین‌المللی در کشاکش مذاکرات حساس وین

ایران به تمامی موارد توافقی در طرح اقدام مشترک پایبند نبوده است

یک کارشناس ارشد آمریکایی امور ایران و مسائل هسته‌ای طی تحلیل منتشره در یک اندیشکده این کشور در گزارشی مغرضانه مدعی تخلف ایران در عدم توقف فعالیت سانتریفیوژ‌های تعبیه شده در تاسیسات هسته‌ای نطنز شد.

به گزارش عیارآنلاین، «دیوید آلبرایت» کارشناس ارشد امور ایران و مسائل هسته‌ای طی تحلیلی که در اندیشکده آمریکایی «علوم و امنیت بین‌الملل» امروز (پنجشنبه) منتشر شد، نوشت: بیش از انتشار گزارش آژانس بین‌المللی هسته‌ای درباره ایران، اندیشکده علوم و امنیت بین‌الملل متوجه اقدام این کشور در تغذیه سانتریفیوژهای نسل جدید خود به وسیله گاز «یواف ۶» تعبیه شده در تاسیسات نطنز شده بود و این فعل و انفعال سئوال‌هایی را در زمینه تخلف ایران نسبت به تعهداتش در زمینه تعلیق فعالیت‌های سانتریفیوژها با توجه به بازه زمانی تعیین شده در طرح اقدام مشترک ایجاد کرد.

هسته ای

آلبرایت در بخش دیگر این تحلیل خاطرنشان ساخت که به دنبال این فعل و انفعال اندیشکده یاد شده طی رایانامه‌ای به اطلاع مقام‌های حاضر در عمان رسانده بود که نسبت به تخلف ایران، از این کشور توضیحاتی بخواهند که البته در ابتدا پاسخی از ایران دریافت نکرده بود. البته هئیت آمریکایی حاضر در عمان بعدا این موضوع را به اطلاع ایران رسانیده و آن‌ها نیز متعهد به متوقف کردن فعالیت این نوع سانتریفیوژهای خود شده‌اند.

در بخش دیگر این تحلیل آمده است: نیاز است تا در این زمینه نظارت دقیقی به ویژه با توجه به تعهدات دیگر ایران در توافق مقدماتی صورت پذیرد.

در این میان برخی تحلیلگران سعی کردند تا اقدام ایران را توجیه کنند و در این باره گفتند که عمل تغذیه سانتریفیوژهای نسل جدید زودتر اتفاق افتاده بود پس این اقدام موردی تازه نبوده است.

در بخش انتهای این گزارش آمده است: همانطور که اندیشکده علوم و امنیت بین‌المللی اشاره کرده بود و در گزارش آژانس بین‌المللی هسته‌ای نیز عنوان شد، تغذیه سانتریفیوژهای نسل جدید ایران می‌تواند نقض طرح اقدام مشترک باشد که در آن بر توقف برنامه‌های مرتبط با سانتریفیوژها در نوامبر سال ۲۰۱۳ تاکید شده بود. طی گفت‌‌وگوهای ماه دسامبر و ژانویه سال ۲۰۱۴ به هدف اجرای توافق فنی طرح اقدام مشترک، فعالیت‌های ایران در تاسیسات نطنز به ویژه درباره سانتریفیوژهای تحقیقی و توسعه‌ای مورد بحث کلی قرار گرفتند زیرا ایران سعی کرده بود تا فعالیت‌های جدید مرتبط با این سانتریفیوژ‌ها را در نطنز بعد از نوامبر به اجرا گذارد که در این میان گروه ۱+ ۵ با این فعالیت‌های جدید ایران مخالفت کردند.

در این بین طرح اقدام مشترک در مسیر متوقف کردن فعالیت سانتریفیوژهای موجود در برنامه هسته‌ای ایران بوده و اینکه از پیشرفت آتی آن‌ها نیز جلوگیری نماید و در عین حال مذاکرات به مسیری در جهت حصول توافق جامع سوق داده شوند. بنابراین عمل تغذیه سانتریفیوژهای نسل جدید از سوی ایران تخلفی آشکار نسبت به تعهد در متوقف کردن فعالیت سانتریفیوژهای تحقیقی نطنز است.

این گزارش ضدایرانی در حالی منتشر می‌شود که ایران و ۱+۵ در آستانه تصمیم مهم در خصوص توافق جامع هسته‌ای هستند.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: