یورواستات خبر داد

افزایش تا ۱۰ برابری صادرات ۲۱ عضو اتحادیه اروپا به ایران در سپتامبر۲۰۱۴

صادرات ۲۱ عضو اتحادیه اروپا به ایران در سپتامبر ۲۰۱۴ افزایش داشته که در این میان بلغارستان با افزایش ۱۰ برابری صادرات خود به ایران رکورددار بوده و صادرات آلمان با رشد ۲ برابری نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۲۰۴ میلیون یورو رسیده است.

به گزارش عیارآنلاین، اطلاعات منتشر شده از سوی پایگاه خبری کمیسیون اروپا(یورو استات) نشان می دهد از ۲۸ عضو اتحادیه اروپا صادرات ۲۱ کشور به ایران در سپتامبر ۲۰۱۴ افزایش یافته است.

ترانزیت - صادرات - واردات

بلغارستان رکوردار رشد صادرات به ایران در سپتامبر ۲۰۱۴ بوده است به طوری که صادرات این کشور به ایران در این ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۱۰ برابر شده و به ۱۰٫۷۸ میلیون یورو رسیده است. در سپتامبر سال قبل ۱ میلیون یورو کالا از این کشور اروپای شرقی به ایران صادر شده بود.

صادرات لیتوانی به ایران نیز در سپتامبر ۲۰۱۴ با افزایش ۴٫۵ برابری نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به ۵۸ میلیون یورو رسیده است. لیتوانی در سپتامبر سال پیش ۱۳ میلیون یورو کالا به ایران صادر کرده بود.

سوئد نیز صادرات خود به ایران در نهمین ماه سال جاری میلادی را ۳ برابر کرده و به ۳۷٫۶ میلیون یورو رسانده است.

بر اساس این گزارش، آلمان نیز به عنوان بزرگترین شریک تجاری ایران در اتحادیه اروپا صادرات خود به این کشور را در سپتامبر ۲۰۱۴ تقریبا ۲ برابر کرده است. آلمان در سپتامبر سال ۲۰۱۳ بالغ بر ۱۲۱ میلیون یورو کالا به ایران صادر کرده بود که این رقم را در سپتامبر سال جاری به ۲۰۴ میلیون یورو افزایش داده است.

صادرات ایتالیا، فرانسه و انگلیس نیز به ایران افزایش داشته است. صادرات ایتالیا به ایران با رشد ۶۰ درصدی به ۹۸ میلیون یورو رسیده است. ایتالیا در سپتامبر ۲۰۱۳ بالغ بر ۶۱ میلیون یورو کالا به ایران صادر کرده بود.

صادرات فرانسه به ایران ۱۱ درصد افزایش یافته و از ۴۳٫۴ میلیون یورو در سپتامبر ۲۰۱۳ به ۴۸٫۲ میلیون یورو در سپتامبر امسال رسیده است.

انگلیس که طی سال های اخیر از سطح مبادلاتش با ایران به شدت کاسته شده است در سپتامبر سال گذشته ۵٫۷ میلیون یورو کالا به ایران صادر کرده بود که این رقم با رشد ۳۶ درصدی در سپتامبر امسال به ۷٫۸ میلیون یورو رسیده است.

به پایه این گزارش کشورهایی که از سطح صادرات آن ها به ایران در سپتامبر ۲۰۱۴ کاسته شده است جزو شرکای تجاری مهم ایران در اتحادیه اروپا محسوب نمی شوند و به طور سنتی مبادلات تجاری ناچیزی با ایران داشته اند. این کشورها عبارتند از قبرس، یونان، ایرلند، لتونی، مالت، رومانی، و اسلونی.

صادرات مالت به ایران در سپتامبر ۲۰۱۳ بالغ بر ۱۴ هزار یورو بوده که این رقم در مدت مشابه امسال به رقم ناچیز ۱۹۵ یورو کاهش یافته است.

صادرات ایرلند و رومانی به ایران نیز در سپتامبر ۲۰۱۴ نسبت به مدت مشابه سال قبل یک چهارم شده و به ترتیب به ۲ میلیون یورو و ۳٫۴ میلیون یورو رسیده است. صادرات قرس به ایران در سپتامبر ۲۰۱۴ بالغ بر ۱۶۶ هزار یورو، یونان ۱٫۲ میلیون یورو، لتونی ۱۳٫۶ میلیون یورو و اسلونی ۲٫۲۸ میلیون یورو بوده است.

کل صادرات اروپا به ایران در سپتامبر ۲۰۱۴ با افزایش ۴۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به ۵۹۱ میلیون یورو رسیده است. اتحادیه اروپا در سپتامبر سال میلادی گذشته ۳۹۷ میلیون یورو کالا به ایران صادر کرده بود.

منبع : تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: