معاون وزیر جهاد کشاورزی:

صادرات مرغ و تخم مرغ با تولید آن در کشور تناسب ندارد

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ و تخم مرغ کشور تناسبی با مقدار تولید آن ندارد گفت: هم اکنون ظرفیت صدور ماهیانه ۲۰ هزار تن تخم مرغ و مرغ در کشور وجود دارد.

به گزارش عیارآنلاین، حسن رکنی عصرپنجشنبه درگفت و گویی با خبرنگاران در مشهد ظرفیت صادرات مرغ و تخم مرغ در کشور را ۲۴۰ هزار تن در سال ذکر کرد و افزود: این در حالی است که پارسال در مجموع ۳۵ هزار تن تخم مرغ به خارج از کشور صادر شد.

رکنی دام

وی اظهار کرد: اینک در بسیاری از تولیدات نه تنها نیازهای داخلی را تامین می کنیم بلکه در حال برنامه ریزی برای بازاریابی و صادرات آنها به خارج از کشور هستیم.

وی گفت: فقط طی ۴۰ روز گذشته ۱۱ هزار و ۳۶۲ تن تخم مرغ از استانهای خراسان رضوی، خراسان جنوبی، مرکزی، گلستان، کردستان، قم، تهران، البرز، اصفهان و آذربایجان شرقی به کشور های ارمنستان، افغانستان، آذربایجان، بحرین، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، عراق و عمان صادر شد.

رکنی با اشاره به محدودیتهایی که درجابجابی و صادرات تخم مرغ وجود دارد،افزود: کشورهای همسایه به این کالا نیازمندند و ما با توجه به مازاد تولید، امکان صادرات آن را داریم.

وی ادامه داد: هم اکنون ماهیانه ۷۰ تا ۸۰ هزار تن تخم مرغ در کشور تولید می شود که حدود ۱۰ هزار تن آن مازاد بر نیاز است و امکان صادرات آن وجود دارد.

وی اظهار کرد: بخشی از تولید مازاد به دلیل عدم برنامه ریزی در حوزه صادرات با ایجاد حدود ۱۰ کارخانه فرآوری تبدیل به محصولاتی از قبیل پودر تخم مرغ، سفیده و زرده تخم مرغ و مانند آن می شود.

وی مازاد تولید کشور در بخش گوشت مرغ را نیز ۱۰ هزار تن در ماه ذکر کرد و افزود: کل تولید گوشت مرغ در سال دومیلیون تن می باشد که ظرفیت صدور بیش از ۱۰۰ هزار تن آن به خارج از کشور وجود دارد.

رکنی ادامه داد: با توجه به زیرساختهای تولیدی در کشور در این حوزه قابلیت افزایش تولید و صادرات را داریم بطوریکه ظرفیت و نیاز بازارهای هدف در کشورهای همسایه سه میلیون تن گوشت مرغ است و این فرصت طلایی برای ما در این بخش می باشد.

وی گفت: هم اکنون عراق ۶۰۰ هزار تن و عربستان ۸۰۰ هزار تن واردات گوشت مرغ دارد و اخیرا روسیه هم با قرار گرفتن در لیست کشورهای تحت تحریم به جمع واردکنندگان مرغ ایران پیوسته و پروتکلهای بهداشتی هم در این زمینه بین دو طرف درحال انعقاد است.

وی افزود: باید صادرات را سرعت بیشتری داده و شرایط را تسهیل نموده و از صادر کننده حمایت کنیم.

وی با بیان اینکه تا امروز تمام سازوکارهایی که در کشور طراحی شده برای واردات بوده است گفت: تلاش می کنیم این روند معکوس شود، بطوریکه هم اکنون شرکتهای بزرگی در حوزه صدور گوشت مرغ به عراق و افغانستان فعالیت می کنند.

وی اظهار کرد: ظرفیت فعلی برای تولید گوشت مرغ اشباع شده است و پروانه جدید در این زمینه صادر نمی شود، اما می توانیم با بهینه سازی و تجهیز ظرفیت موجود، تولید کنونی را تا ۵۰ درصد افزایش داده و به جای سرمایه گذاری در این زمینه، سرمایه را صرف تامین سرمایه در گردش و نقدینگی مورد نیاز مرغدار نماییم.

منبع : ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: