سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس:

سرانه آب کشور به کمتر از استاندارد جهانی رسید

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه طبق استاندارد جهانی سرانه آب های موجود قابل استحصال و تجدید پذیر یک هزار و۷۰۰ متر مکعب است، گفت: این رقم در حال حاضر در کشور به یک هزار و ۸۰۰ متر مکعب رسیده است .

به گزارش عیارآنلاین، حسین امیری خامکانی روز پنج شنبه در حاشیه دهمین نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تاسیسات آب وفاضلاب ایران در جمع خبرنگاران افزود: سرانه مصرف آب در برخی از استان های کشور به زیر یکهزار و۷۰۰ متر مکعب رسیده است.

امیری خامکانی

وی با بیان اینکه براساس سند چشم انداز باید در افق ۱۴۰۴ در همه بخش ها در منطقه به رتبه اول برسیم، ادامه داد: پیش بینی این است که در صورت ادامه روند کنونی در برخی استانها از جمله تهران سرانه آب به زیر ۱۰۰ متر مکعب برسد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در حال حاضر در چند استان و کلان شهرها نیز وضعیت قرمز است بنابراین باید در اسرع وقت در این زمینه وبرای حل مشکلات برنامه ریزی جدی صورت گیرد .

امیری خامکانی با اشاره به اینکه درحال حاضر تمام آبهای سطحی مصرف شده و آبهای زیرسطحی نیز به بیلان منفی رسیده است، گفت: متاسفانه به رغم سرمایه گذاری ها وطرح های اجرا شده هنوز به اول خط رسیده ایم که این به دلیل بروز خشکسالی ها و کمبود آب بوده است .

وی با بیان اینکه ممکن است افزایش قیمت یکی از راه های صرفه جویی به شمار آید، افزود: مدیریت مصرف نیز راه کار دیگری به شمار می آید که نیازمند فرهنگ سازی است و از آنجا که عمده ۹۰ درصد آب در بخش کشاورزی مصرف می شود اگر ۱۰ درصد صرفه جویی در این بخش صورت گیرد مشکل منابع آیی را حل خواهد کرد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: مدیریت منابع آب نیز از دیگر راههایی است همچون استفاده از آب دریاها، منابع آب دیگر کشورها، منابع آبی مرزی و تصفیه پساب های برای کشاورزی نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

امیری خامکانی مدیریت منابع مالی را نیز از دیگر راهکارها عنوان کرد وگفت: قرار دادن ردیف بودجه برای پرداخت مابه التفاوت آب وبرق، خرید تضمینی آب و تخصیص یک درصد از درآمد حاصل از فروش نفت، گاز و میعانات نفتی برای طرح های آب و فاضلاب از عمده منابع مالی که در مجلس شورای اسلامی به آن توجه شده است .

نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تاسیسات آب وفاضلاب ایران پس از چهار روز برگزاری در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران امروز به کار خود پایان می دهد.

منبع : ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: