حیدری طیب:

اقتصاد انرژی نیازمند گام های بلند رو به جلو است/ تقویت دیپلماسی انرژی با افزایش ظرفیت تولید نفت

عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه با وجود پدیداری چشم اندازهایی امیدوارکننده در زمینه اقتصاد انرژی، همچنان راه درازی برای دستیابی به وضعیت مطلوب باقی مانده است، گفت: باید با ارائه دیپلماسی انرژی، بازارهای جهانی جدیدی برای صادرات نفت کشور یافت تا همگام با افزایش تولید نفت، صادارت این محصول نیز رونق گیرد.

به گزارش عیارآنلاین، سید سعید حیدری طیب در گفت و گویی با بیان اینکه جذب و به کارگیری فناوری های نوین صنایع انرژی از اهمیت بسیاری برخوردار است،افزود: باید به این نکته توجه داشت که استفاده از دیپلماسی برای رفع موانع بین المللی و برداشته شدن تحریم ها بسیاراهمیت دارد، مساله پیشرفت اقتصاد انرژی در کنار پیشبرد برنامه های اقتصاد مقاومتی است چرا که افزایش درآمدهای برآمده از صادرات محصولات انرژی باید با کاهش وابستگی کشور به این درآمدها همراه شود.

سعید حیدری طیب

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با وجود پدیداری چشم اندازهایی امیدوارکننده در زمینه اقتصاد انرژی، همچنان راه درازی برای دستیابی به وضعیت مطلوب باقی مانده است،گفت: ضرورت دارد سهم و قدرت کشور در بازارهای جهانی نفت حفظ شود بنابراین علاوه بر توجه به توسعه صادرات غیرنفتی نباید از موضوع افزایش تولید و صادرات نفت غافل شد.

حیدری طیب افزود: کشور باید بازارهای جهانی نفت را حفظ کند به دلیل اینکه این موضوع در روابط سیاسی و دیپلماسی تاثیر گذار است.

وی با بیان اینکه وزارت نفت تأکید ویژه‌ای بر استفاده از ابزار دیپلماسی در جهت تقویت منافع کشور دارد.گفت:پیشبرد دیپلماسی انرژی نیازمند پیش‌زمینه‌هایی است همچون بالا رفتن ظرفیت تولید، صادرات فرآورده‌ها به‌جای خام فروشی و افزایش توان صادراتی کشور و در این صورت است که این ابزار قدرت چانه‌زنی ایران را در مناسبات بین‌المللی افزایش می‌دهد و سبب می‌شود گروه ۵+۱ نیز رفتار متفاوت‌تری در قبال ایران داشته باشد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس ،گفت: باید با افزایش سرمایه گذاری و استفاده مطلوب از خدمات مهندسی در بخش صنعت نفت، تولید این محصول استراتژیک را افزایش داد که برای انجام این مهم باید برنامه ریزی عملیاتی کرد.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس ،ادامه داد:برای توسعه صادرات در بلندمدت نیازمند سرمایه‌گذاری هستیم، البته فضا برای سرمایه‌گذاری باید مشوقانه باشد و در کوتاه مدت نیز گشایش‌های جدید که متکی بر نوآوری و شناسایی زمینه‌های جدید رقابتی باشد لحاظ شود.

حیدری طیب ادامه داد: علاوه بر تمرکز روی موضوع افزایش تولید نفت، باید با ارائه دیپلماسی انرژی، بازارهای جهانی جدیدی برای صادرات نفت کشور یافت تا همگام با افزایش تولید نفت، صادارت این محصول نیز رونق گیرد.

وی گفت: استفاده از فن آوری ها و تجهیزات نوین، پیشرفته و به روز در صنعت نفت، از عواملی است که می تواند زمینه ساز افزایش تولید نفت با هزینه کم شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس یادآور شد: دولت یازدهم اقدامات خوبی را برای افزایش تولید نفت و همچنین ایجاد صنایع فرآوری محصولات نفتی را شروع کرده که ضرورت دارد تمامی دستگاه های مرتبط از این موضوع حمایت لازم را به عمل آورند چرا که در سال های گذشته صاردات و تولید نفت کشور با کاهش جدی روبرو شده، بنابراین ضرورت دارد ابتدا با اتخاذ تدابیر مناسب تولید نفت کشور را حداقل به سطح مطلوب گذشته رساند.

منبع: خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: