۲۹ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۱۸
دکتر شیخ‌زین‌الدین عنوان کرد؛

«تبلور تجاری‌سازی دستاوردهای علمی و فناوری»؛ شعار پنجمین جشنواره علم تا عمل

معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شعار پنجمین دوره جشنواره علم تا عمل را «تبلور تجاری سازی دستاوردهای علمی و فناوری» اعلام کرد.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر محمود شیخ زین الدین، معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی و رییس پنجمین جشنواره ملی علم تا عمل درباره این دوره از جشنواره توضیح داد: بعد از انقلاب اسلامی ایران فعالیت های علمی با شتاب به جلو حرکت کرد و با این حرکت می توان ادعا کرد که هم اکنون در زمینه ایجاد خروجی های پژوهشی از جمله چاپ مقالات در وضعیت مناسبی قرار داریم.

زین الدین

شیخ زین الدین تصریح کرد: اما در زمینه تجاری سازی فناوری ها و بهره برداری اقتصادی از این پیشرفت ها، شرایط مان با شرایط مطلوب فاصله دارد. این تولیدات علمی و از جمله مقاله ها باید به محصول تبدیل شود تا به واسطه آن به حل مشکلات کشور کمک کند. تنها در این صورت است که از سرمایه گذاری انجام شده در زمینه توسعه علمی نتیجه مطلوب حاصل می شود.

پژوهش شرط لازم پیشرفت است اما کافی نیست
وی افزود: البته ناگفته نماند که تولید علم و انتشار مقالات مختلف به حرکت و پویایی در دانشگاه ها و جامعه علمی کمک فراوانی می کند که این موضوع در جای خود باعث افتخار است و اگر نباشد نمی توانیم به سمت مراحل بعدی حرکت کنیم؛ بنابراین ما مخالفتی با فعالیت های پژوهشی منجر به چاپ مقالات باکیفیت نداریم اما این موضوع شرط لازم است و کافی نیست.
معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به جشنواره علم تا عمل یادآور شد: جشنواره مذکور قصد دارد این موضوع را بررسی کند که چه میزان از فعالیت های علمی کشور به یک خروجی کاربردی که جنبه اقتصادی دارد تبدیل شده است. در واقع کدام یک از تولیدات علمی به محصولی تبدیل شده است که قابل عرضه به بازار باشد. با این نگاه می توان نتیجه کار علمی را متبلور دید و از آن در توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور بهره برد.
شیخ زین الدین تصریح کرد: ما از مدت ها قائل به یک مدل خطی شامل آموزش، پژوهش و فناوری بوده ایم اما این مدل وقتی کامل می شود که به یک چرخه تبدیل شود. چرخه ای که شامل آموزش، پژوهش، فناوری و صنعت می شود که بعد از صنعت دوباره بحث آموزش به میان آید.
رییس پنجمین دوره جشنواره ملی علم تا عمل، شعار امسال جشنواره علم تا عمل را تبلور تجاری سازی دستاوردهای علمی و فناوری اعلام کرد و گفت: در این جشنواره به دنبال آن هستیم تا ببینیم چگونه یافته های علمی و پژوهشی خودمان را متبلور کنیم. ما در ابتدای راه تجاری سازی قرار داریم و برایمان مهم است تا نمونه های متبلور علمی را به نمایش بگذاریم.
معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تصریح کرد: محصولات علمی می تواد شامل کالا یا خدمات شود چون قسمتی از دستاوردهای علمی می تواند در قالب خدمات برای مردم ایجاد رفاه کند مانند استفاده از فناوری برای ایجاد دولت الکترونیک که نتیجه کوچک آن کنترل ترافیک است.

نگاه کیفی جایگزین کمی نگری در جشنواری علم تا عمل می شود
دکتر شیخ زین الدین درباره وجه تمایزات جشنواره امسال توضیح داد: نگاه ما در پنجمین جشنواره علم تا عمل نگاهی کیفی جایگزین کمی نگری شده است، در کنار نگاه کیفی به طرح های بزرگ توجه ویژه شده است. همچنین در پی تعامل با استانداری ها قصد داریم از ظرفیت کل کشور برای برپایی جشنواره استفاده کنیم.
وی افزود: تمام استان ها هم اعلام آمادگی کرده اند که نخستین جلسه با نمایندگان استانداری ها، ۲ آذرماه برگزار خواهد شد که این یک رخداد، در سطح ملی است و هدف جشنواره هم، رخ داد چنین موضوعاتی است و البته مانعی برای بین المللی برگزار کردن جشنواره وجود ندارد.

منبع: مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: