مشاور وزیر راه و شهرسازی از سیاست‌های پولی انتقاد کرد

معوقات بانکی، محبوس در برج‌های لوکس

معاون وزیر راه و شهرسازی با انتقاد از سیاست‌گذاران پولی کشور که طی یک سال گذشته به دو درخواست مسوولان مسکن درباره تامین مالی برای لیزینگ مسکن و افزایش وام خرید، توجه عملیاتی نداشته‌اند، گفت: منابع مالی مورد نیاز برای این دو شیوه تامین مالی در بازار مسکن در قالب تسهیلات به واحدهای لوکس داده شده که هم اکنون به دلیل فروش نرفتن این واحدها، این منابع مالی به سیستم پولی کشور بازنگشته است.

به گزارش عیارآنلاین، حسین عبده تبریزی در جمع هیات مدیره کانون شرکت‌های لیزینگ ایران با اشاره به نامه‌ای که یک سال پیش به نهادهای تصمیم‌گیر در دولت در خصوص عملیاتی کردن لیزینگ مسکن در کشور نوشت، گفت: بعضی به دلایل غیرعلمی عنوان کردند که اختصاص وام خرید به بخش مسکن تورم‌زا است و جهت‌گیری‌ها به سمت اختصاص وام ساخت مسکن بود درحالی که این تئوری زمانی مطرح شد که در دنیا میلیاردها نفر با وام خرید مسکن صاحب خانه شده‌اند.

عبده تبریزی مشاور وزیر راه و شهرسازی

وی با انتقاد از وام‌های کلان ساخت که به برج‌سازی یا واحدهای تجاری لوکس در کلان‌شهرها در آن زمان اختصاص یافت، گفت: کشور با حجم وسیعی از واحدهای خالی مواجه شد که از توان خرید مصرف‌کنندگان خارج است و در شرایطی که کشور با حجم زیاد متقاضی مواجه است، پول‌ها در بخشی هزینه شده است که کارآیی ندارد.
وی بخش زیادی از معوقات بانکی کشور را مربوط به ساختمان‌های گران‌قیمت دانست که به دلیل ناتوانی سازندگان در فروش آنها، توان بازپرداخت را نداشته‌اند و این یعنی اخلال شدید در اقتصاد کشور.
وی با اشاره به عدم ارائه تسهیلات از طرف بانک مسکن به گروه اقشار با درآمد بالاتر که متقاضی خرید مسکن گران‌قیمت‌تر هستند، گفت: بانک مرکزی می‌تواند ضمن تعیین سقف تسهیلات پرداختی لیزینگ‌ها به آنها، در تامین سرمایه آن نیز به لیزینگ‌ها کمک کند.
عبده تبریزی تصریح کرد: لیزینگ‌ها می‌توانند با تفکیک برنامه‌های خود به ۲ بخش چشم‌انداز بلندمدت و کوتاه‌مدت، در خصوص لیزینگ مسکن، در هر قسمت برنامه جامعی را تدوین کنند.
وی با اشاره به اینکه درحال حاضر نظام بانکی نیازمند این است که بازنگری اساسی در فعالیت‌های خود داشته باشد، افزود: این امر موجب می‌شود تا بار مشکلات بانک‌های دولتی و خصوصی نیز کاهش یابد و درپی آن تجدید ساختار جدی در بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری رخ می‌دهد تا بتوانند سلامت خود را به دست آورند و از قید کسری‌هایی که با آن مواجهند رها شوند.
عبده تبریزی در مورد پیگیری لیزینگ مسکن در ارتباط موثر با وزارت راه و شهرسازی تاکید کرد و گفت: ما هم نامه‌ای خطاب به بانک مرکزی از طرف وزیر راه و شهرسازی تنظیم می‌کنیم و با امضای شخص وزیر خواستار رسیدگی به مطالبات دست‌اندرکاران صنعت لیزینگ در خصوص لیزینگ مسکن خواهیم شد.

منبع: دنیای اقتصاد

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: