۵۰ هزار حلقه چاه آب هوشمند شد/ طرح احیاء منابع آب در دستور کار

مشاور وزیر نیرو با اعلام اینکه طرح احیاء و تعادل بخشی به منابع زیرزمینی آب در دستور کار وزارت نیرو است گفت: ۵۰ هزار حلقه چاه آب در کشور هوشمند شد.

به گزارش عیارآنلاین، محمد حاج رسولی ها امروز در نشست تخصصی مديريت منابع آب با رويكرد احيا و تعادل بخشي منابع زيرزميني که در حاشیه دهمین نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب ایران برگزار شد گفت: با توجه به تغییر رویکرد وزارت نیرو ناشی از شرایط اقلیمی و کمبود آب کشور، در زمان حاضر تاکید عمده بر مباحث مدیریتی و نرم‌افزاری بخش آب متمرکز است.

محمد حاج رسولی‌ها

مشاور وزیر نیرو با تاکید بر پیگیری جدی نصب تجهیزات اندازه‌گیری برداشت از چاه‌ های مجاز آب اظهارداشت: کمتر از ۵۰ هزار حلقه چاه در کشور هوشمند شده و بحث‌های کنترلی به بررسی بیشتر نیازمند است. در آب‌های سطحی هم بنا به نظر کارشناسان باید از ابزارهای اندازه‌گیری استفاده شود تا در سال‌های آینده وضعیت بحرانی آب‌های زیرزمینی در منابع آب سطحی کشور تکرار نشود.

وی افزود: نصب تجهیزات اندازه‌گیری برداشت از چاه‌های مجاز آب از اولویت‌های طرح احيا و تعادل بخشي منابع زيرزميني است. حاج رسولی ها یکی از مباحث مهم بخش آب را پرداختن به مسائل منابع آب زیرزمینی عنوان کرد و گفت: با وجود اینکه در گذشته بحث‌های مربوط به حفظ منابع زیرزمینی مطرح بود، در چند ماه اخیر وزارت نیرو طرح احیا و تعادل بخشی را در دستور کار قرار داد و جمع‌ بندی بر این شد که با توجه به تاکید شورای عالی آب، این موضوع به طور متمرکز و جدی پیگیری شود.

حاج‌ رسولي‌ها ادامه داد: این بحث نیازمند ساماندهی بود و در چند ماه گذشته کارهای بزرگی در این زمینه انجام شده است. وی یکی از طرح‌های مهم در این زمینه را جلوگیری از مازاد برداشت‌های آب از چاه‌های مجاز عنوان کرد و افزود: در این طرح ۵۰ درصد دستاوردها بر چاه‌های مجاز و نصب ابزارهای اندازه‌گیری در این چاه‌ها متمرکز شده است.

مشاور وزیر نیرو تصریح کرد: این امر نیازمند برنامه‌ریزی در سطح وزارت نیرو، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان ابزارها است تا با در نظر گرفتن نیازها و صرفه اقتصادی هر ۳ بخش بهترین راهکار در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به بررسی‌های انجام شده در این خصوص گفت: در خود وزارت نیرو مدل مشخص برای اندازه‌گیری چاه‌ها، استفاده از برق بود. هر چند برقی کردن هر چاه به طور متوسط ۲۰۰ میلیون تومان هزینه دارد و مباحثی درباره تامین برق این چاه ها مطرح بود، اما با در نظر گرفتن تمام جوانب این روش مورد تایید قرار گرفت.

منبع: مهر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: