عضو کمیسیون برنامه و بودجه: یارانه نقدی برای ۶ دهک درآمدی بالا ارزشی ندارد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: یارانه نقدی پرداختی برای ۶ دهک درآمدی بالا ارزشی ندارد

به گزارش عیارآنلاین، غلامرضا مصباحی‌مقدم عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس امروز در اولین همایش ملی کارآفرینی و تولید ملی اظهار داشت: اکنون بر اساس گزارش‌ها ۴٫۵ میلیون بیکار داریم که علت آن را باید در نبود کارآفرینی ببینیم، در حال حاضر جوانان غالبا به دنبال شغل‌های دولتی بوده، اما ۴ میلیون شاغل و ۴ میلیون بازنشسته در بدنه دولت وجود دارد که اگر بعد خانوار آنها را در نظر بگیریم ۵۰ درصد مردم را تشکیل می‌دهد.

مصباحی مقدم

وی افزود: این بدان معنا است که دولت بزرگ بوده و بار تکفل نیمی از جامعه را به دوش می‌کشد و در این حالت نمی‌تواند خدمت‌رسان باشد و فقط از عهده مشکلات خود بر خواهد آمد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه ۸۵ درصد بودجه عمومی صرف هزینه‌های جاری می‌شود، گفت: همچنین ۸۵ درصد از هزینه‌های جاری صرف حقوق و دستمزد است که روند آن افزایشی بوده و اگر ادامه یابد، تا چند سال آینده پولی برای اجرای برنامه‌ها نخواهیم داشت و فقط باید به منابع انسانی اختصاص یابد.

وی تاکید کرد: نباید شرکت‌های دولتی حتی با وجود رفع تحریم‌ها بزرگتر شود و نیروی انسانی باید به سمت بخش خصوصی و تعاونی هدایت شود و منابع کشور نیز به این سمت برود.

به گفته مصباحی‌مقدم دولت در حال حاضر به عنوان رقیب بخش خصوصی و تعاونی مطرح است و این دو بخش در کشور ضعیف شکل گرفته و توان رقابت و به میدان آمدن ندارد.

وی ادامه داد: واردات کالا به کشور زیاد بوده و لزوما نیاز به این حجم نیست که می‌توان بخش قابل توجه آن را در داخل تولید کرد، اما به دلیل عدم حمایت این امر محقق نشده است.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه زمانی در تولید گندم خودکفا بوده‌ایم، بیان داشت: اکنون بیش از نیمی از گندم کشور وارد می‌شود و قطعا تولید آن نیاز به فناوری پیشرفته ندارد و باید با استفاده بهینه از آب و شیوه‌های نوین به آن دست یابیم.

وی یادآور شد: طی سالهای گذشته یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن واردات سویا وجود داشته که این مباحث ناشی از عدم استفاده از ظرفیت‌های کارآفرینی تلقی می‌شود.

وی گفت: یکی از موانع بزرگ توزیع نقدی یارانه‌ها است که اشتباه بزرگ بود و باید از این اشتباه خارج شویم اکنون ۴۰ هزار میلیارد تومان در سال بین خانوار توزیع می‌شود که برای ۶ دهک درآمدی بالا پشیزی ارزش ندارد، اما برای اقتصاد ملی بسیار مهم است و می‌توان ۱۰ هزار میلیارد تومان آن را به خانوار‌های کم‌درآمد داد و ۳۰ هزار میلیارد آن را برای حمایت از اشتغال و رونق تولید در اختیار جوانان قرار داد.

مصباحی‌مقدم پیشنهاد کرد: صندوق پذیرش ریسک سرمایه‌گذاری ایجاد شود تا کارآفرینان بتوانند ایده‌های خود را عملی کنند.

منبع : فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: