۲۹ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۴
قائم مقام معاونت تولیدات دامی:

خرید شیرخام با قیمت مصوب ۱۴۴۰ تومانی ضرورتی اجتناب ناپذیر/ صنایع لبنی تمکین نمی کنند

قائم مقام معاونت تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی گفت: خرید شیرخام به قیمت مصوب ۱۴۴۰ تومان ضرورتی اجتناب ناپذیر است که متاسفانه صنایع لبنی از آن تمکین نمی کنند.

به گزارش عیارآنلاین، محمدرضا ملاصالحی عصر چهارشنبه در گفت و گویی درباره قیمت مصوب شیرخام افزود: در اواسط سال گذشته قیمت خرید هر کیلوگرم شیر خام ۱۱۱۰ تومان بود، هرچند دولت در آن زمان برای حمایت از تولیدکنندگان، علوفه ارزان قیمت برای جبران میان دامداران توزیع می کرد.

شیر خام 2

وی اظهار داشت: همچنین برای آنکه افزایش قیمتی در فرآورده های لبنی نداشته باشیم در ۴ ماهه پایانی سال گذشته نیز معادل ۱۹۰ تومان بابت خرید هر کیلوگرم شیر خام یارانه تعیین شد که در مجموع قیمت خرید هر کیلوگرم شیرخام به ۱۳۰۰ تومان رسید.

به گفته وی، در واقع قرار شد ۱۱۱۰ تومان پول شیر از طریق کارخانجات و ۱۹۰ تومان از سوی دولت تامین و پرداخت شود.

قائم مقام معاونت تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی تصریح کرد: براساس بررسی های کارشناسی صورت گرفته، امسال قیمت واقعی هر کیلوگرم شیرخام براساس قیمت تمام شده محصول ۱۵۲۵ تومان برآورد شده بود که پس از کشمکش های فراوان نرخ مصوب آن را سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان ۱۴۴۰ تومان تعیین و ابلاغ کرد.

وی ادامه داد: بنابراین از ابتدای خردادماه صنایع لبنی باید هر کیلوگرم شیر خام باکیفیت و استاندارد را به قیمت ۱۴۴۰ تومان از دامداران خریداری می کردند.

ملاصالحی گفت: بنابراین برای سه ماه ابتدایی سال که قیمت مصوب شیر خام تعیین نشده بود، دولت خود را مکلف کرد تا یارانه ۲۲۵ میلیارد تومانی برای این محصول درنظر گیرد که هفته گذشته نیز این مبلغ را به حساب وزارت جهادکشاورزی واریز نمود.

وی افزود: از آنجا که نرخ مصوب شیرخام ۱۴۴۰ تومان تعیین شد، سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان نیز برای خرید شیرخام با این نرخ، افزایش نرخ ۱۵ درصدی را برای کارخانجات فرآورده های لبنی در نظر گرفت که این امر سبب افزایش نرخ فرآورده های لبنی گردید.

رئیس مرکز اصلاح نژاد و بهبود کیفیت دام ۷۰ درصد هزینه های تولید فرآورده های لبنی را مربوط به شیر خام دانست و اظهار داشت: بخشی از این رشد ۱۵ درصدی قیمت ها مربوط به افزایش هزینه های سوخت، دستمزد کارگری و حمل و نقل و بخشی دیگر مربوط به افزایش نرخ شیر خام بود که هر ساله نیز این امر محقق می شود.

ملاصالحی تصریح کرد: البته این در حالیست که امروز به طور میانگین هر کیلوگرم شیرخام در کشور به قیمت ۱۱۷۴ تومان و در خوشبینانه ترین حالت برخی صنایع هرکیلوگرم شیرخام را به قیمت ۱۲۵۰ تومان خریداری می کنند.

وی اضافه کرد: در واقع در مقایسه با سال ۹۲ نه تنها نرخ شیرخام افزایش نداشته بلکه با کاهش قیمت نیز مواجه بوده است.

قائم مقام معاونت تولیدات دامی روند موجود را برای تولید شیر خام مناسب ندانست و گفت: طی یکسال گذشته دامداران ضرر و زیان فراوانی را متحمل شده اند.

وی ادامه داد: هم اکنون متولی تعیین و کنترل قیمت فرآورده های لبنی برعهده سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان است اما تاکنون برخورد جدی با صنایع لبنی به دلیل عدم خرید شیرخام با قیمت مصوب نشده است، در حالی که

سال گذشته تعدادی از دامداران ما به دلیل افزایش اندک قیمت روی شیرخام تعزیراتی شدند.

ملاصالحی با تاکید براینکه خرید شیر خام با قیمت مصوب برای ادامه روند تولید ضروری است، افزود: امسال قیمت مصوب دولت برای خرید شیرخام از سوی صنایع لبنی رعایت نشده و دستگاه های نظارتی نیز هیچ اقدامی دراین خصوص نداشته اند.

منبع : ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: