در حاشیه جلسه هیئت دولت؛

وزیر بهداشت: مستندات علمی برای سرطان‌زا بودن پارازیت‌ها وجود ندارد

قاضی‌‌زاده هاشمی با اعلام اینکه آب تهران آلوده نیست گفت: شایعه سونامی سرطان در کشور اشتباه است. آمارهای بین‌المللی نشان می‌دهد وضعیت سرطان در کشور از نظر شیوع نسبتاً ثابت است.

به گزارش عیارآنلاین، سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حاشیه جلسه امروز هیئت وزیران در جمع خبرنگاران، گفت: آب تهران خوشبختانه هیچ مشکلی ندارد و آلوده نیست.

حسن قاضی زاده هاشمی

وی افزود: روزهایی که سطح آب سدها کاهش پیدا کرده بود، برای تامین آب شرب از چاه‌هایی که میزان نیتریت آنها بیش از حد مجاز بود، استفاده شد که ما نیز به آنها تذکر دادیم اما در کل آب تهران سالم است.

وزیر بهداشت در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آمار تخلفات زیرمیزی بعد از اجرای سامانه ۱۶۹۰ چه تغییراتی داشته است؟ گفت: مجموع گزارشاتی که در زمینه عدم رعایت تعرفه بوده و آنچه که دیروز از رئیس ستاد دریافت کردم، در طول بیش از یک هفته در سراسر کشور، ۸۲ مورد گزارش شده که این موارد نیز رسیدگی خواهد شد و این آمار خیلی مغتنم است.

قاضی‌زاده هاشمی تصریح کرد: البته شاید کار ما هم بدون نقص نبوده که ممکن است پزشک در ارزش گذاری نسبی ناراضی بوده و کارهای کارشناسی در این زمینه انجام خواهد شد.

وزیر بهداشت در واکنش به شایعاتی مبنی بر سونامی سرطان، گفت: این خبر اشتباه است و آخرین آماری که از مراکز بین‌المللی اعلام شده، نشان می‌دهد در طول این سال‌ها وضعیت سرطان در کشور از نظر شیوع ثابت است و رو به افزایش نیست.

وی گفت: آمار سرطان در ایران نسبت به آمریکا و اروپا ۵ تا ۶ برابر کمتر است و در منطقه هم آمار سرطان در ایران کمتر از دیگر کشورهاست.

وزیر بهداشت در مورد عمل زیبایی، گفت: یکسری اعمال زیبایی هستند که تائید شده‌اند اما تعرفه را وزارت بهداشت در گام سوم برای همه خدمات اعلام کرد از جمله برای زیبایی که حواشی هم پیرامون آن وجود داشت اما همه موظف به اجرای قوانین اعلام شده از سوی وزارتخانه هستند.

قاضی‌زاده هاشمی درباره پروتزهای بی‌کیفیت، گفت: چیزی در این زمینه نشنیده‌ام که در طول اجرای طرح تحول سلامت از پروتزهای بی‌کیفیت استفاده شده باشد.

وی با اشاره به آلودگی هوا، ادامه داد: صحبت‌ها در این زمینه تکراری است؛ هر وقت به این فصل می‌رسیم، آلودگی‌ها شروع می‌شود و مردم در این زمینه آسیب‌هایی می‌بینند همچون یک ماه گذشته که ۱۰ هزار نفر در اهواز ظرف یک هفته بستری شدند و ما نیز مجبور به ارائه خدمات شدیم و اگر هموطنان نیز در این زمینه دچار آسیب شوند، ما خدمات خود را به آنان ارائه خواهیم کرد.

وزیر بهداشت در مورد تولید داروهای نوترکیب در کشور، گفت: در مورد تولید داروهای نوترکیب حرکتی در کشور شروع شده و صادرات در این حوزه اصلا رضایت‌بخش نیست و ما اصرار به صادرات داریم و مشوق‌هایی نیز برای تولیدکنندگان در این زمینه در نظر گرفته‌ایم و اخیرا نیز قراردادهایی با روسیه و کشورهای همسایه بسته شده اما باید گام‌های بلندتری برداشته شود.

قاضی‌زاده هاشمی در مورد بودجه سلامت، گفت: تصمیم در مورد بودجه وزارت بهداشت، تصمیم تنها در مورد یک وزارتخانه نیست بلکه معطوف به کل نظام است و دولت و مجلس نیز مصمم هستند که این گامی که برای طرح تحول سلامت برداشته شده، همچنان این مسیر ادامه یابد.

وی با اشاره به جلسه دیروز خود با نوبخت برای بودجه سلامت در سال آینده، گفت: این اطمینان حاصل شد که سال آینده در هر شرایطی کلیه برنامه ها و طرح‌هایی که برای سلامت داریم، اجرایی شود و ادامه پیدا کند.

قاضی‌زاده هاشمی خاطر نشان کرد: ما طرح‌های دیگری برای طرح سلامت از جمله طرح «دهان و دندان» داریم که به زودی آن را شروع خواهیم کرد.

وزیر بهداشت با اشاره به بررسی لایحه مقررات دائمی بودجه در مجلس شورای اسلامی، گفت: امیدواریم که نمایندگان محترم این لایحه را تصویب کنند که می‌تواند برای یکی دو دهه اطمینان را به جامعه القا کند و ما باید بگذاریم مردم خوشحال باشند.

وی در پاسخ به سئوالی که اخیرا ادعا شده پارازیت‌ها عامل سرطان است، گفت: برای این موضوع مستندات علمی وجود ندارد که بدانیم باعث سرطان می‌شود یا خیر اما آن چیزی که مشخص است، این است که پارازیت خوب نیست و برای سلامت انسان مضر است.

قاضی‌زاده هاشمی در پایان خاطر نشان کرد: برای این نوع پارازیت‌ها باید بررسی کارشناسانه صورت بگیرد و اکنون نمی‌شود واضح اعلام نظر کرد که ۱۰۰ درصد پارازیت‌ها آسیب‌رسان هستند و یا اینکه مقدار آن چقدر است.

منبع : تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: