۲۹ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۵۸

مشاور ابتکار ارتباط آلودگی هوای تهران با سوخت را تکذیب کرد

مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این که آلودگی هوای فعلی تهران مربوط به آلودگی سوخت نیست، گفت: امروز متوجه شدیم که مجلسی‌ها به دلیل آلودگی هوا رئیس سازمان محیط زیست را به مجلس فراخواندند ولی زمان آن هنوز مشخص نیست.

به گزارش عیارآنلاین، اسماعیل کهرم در گفت‌وگویی درباره احضار ابتکار به مجلس اظهار داشت: نمایندگان مجلس، به همراه درخواست از سوی وزیر بهداشت، معصومه ابتکار را به مجلس فراخواندند.

کهرم محیط زیست ارومیه

وی با بیان این‌که بعید می‌دانم کار به جایی در خصوص آلودگی هوا برسد، گفت: طی ۳ الی ۴ روز گذشته متوجه شدیم که ذرات معلق کم‌تر از ۲٫۵ میکرون مردم را زمین‌گیر کرده است که وزارت نفت و شرکت کنترل کیفیت هوا به خوبی به این موضوع اشراف دارد.

مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به این‌که ۳۰ درصد صنایع ایران اطراف شهر تهران متمرکز شده‌اند که این خود نگران‌کننده است، اظهار داشت: زمانی که معصومه ابتکار در گذشته رئیس سازمان محیط زیست بود، موضوع تأسیس واحدهای صنعتی تا ۱۲۰ کیلومتری را ممنوع کرده بود‌ ولی باز هم این امر اتفاق افتاد، بنابراین چه کاری از دست وی ساخته است وقتی ضوابط رعایت نمی‌شود.

کهرم با تأکید بر این‌که وقتی هوای سرد حاکم می‌شود، به دلیل دود ۲ میلیون و ۸۰۰ اتومبیل و موتوسیکلت ذرات معلق بالای لایه هوای سرد قرار گرفته و شاهد وارونگی دما می‌شویم که اکنون این اتفاق رخ داده است، افزود: آلودگی هوا همیشه در هوای سرد بیش‌تر بوده و ممکن است این وضع گاهی تا عید نوروز نیز به دلیل وارونگی دما و هوای سرد رخ دهد.

وی با اشاره به این‌که هر بنزینی حتی گاز به عنوان سوخت سالم ممکن است آلودگی داشته باشد، ادامه داد: امروز ذرات معلق به ۱۴۰ رسیده که باید زیر ۲۰ باشد، بنابراین این موضوع مربوط به ذرات معلق است نه آلودگی سوخت.

مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: در حال حاضر معصومه ابتکار را به مجلس فراخواندند و وی حضور خواهد یافت و به سؤالات نمایندگان مجلس پاسخ خواهد داد، ولی باز هم تأکید می‌کنم آلودگی فعلی هوای تهران به دلیل آلودگی بنزین نیست.

به گزارش تسنیم، معصومه ابتکار در حاشیه همایش مدیریت منابع و مصارف آب در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ماهیت احتراق سوخت تولید آلایندگی است اما ما تلاش می‌کنیم با کاهش ذرات مضر در سوخت‌های توزیعی و افزایش کیفیت بنزین توزیعی بر اساس استانداردها از سهم آلایندگی خودروها بکاهیم.

وی ادامه داد: بنزین یکی از دلایل آلودگی هوای تهران است.

ابتکار در پاسخ به سؤالی در خصوص دلایل آلودگی هوای تهران گفت: سوخت خودروها همیشه یکی از منابع اصلی آلودگی است و آلوده بودن هوای پایتخت عوامل متعددی دارد که یکی از آن‌ها بنزین است.

وی افزود: ماهیت احتراق سوخت تولید آلایندگی است اما ما تلاش می‌کنیم با کاهش ذرات مضر در سوخت‌های توزیعی و افزایش کیفیت بنزین توزیعی بر اساس استانداردها از سهم آلایندگی خودروها بکاهیم. نباید انتظار داشته باشیم که مشکلات آلودگی هوا یک‌شبه حل شود ولی اطمینان می‌دهم کیفیت هوا رو به بهبود است.

ابتکار خاطرنشان کرد: امیدوارم تا پایان سال جاری مشکل آلودگی عمده کلان‌شهرها حل شود.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: