۲۸ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۵۶

۸ سناریو برای قیمت نفت در بودجه ۹۴ و پیش‌بینی رشد ۲.۵ تا ۳ درصد

سخنگوی دولت در خصوص قیمت نفت در بودجه ۹۴ گفت: ۸ سناریو برای قیمت نفت بین ۷۰ تا ۸۰ دلار پیش‌بینی کردیم و براساس برخی از این سناریوها ما سال آینده حدود ۲.۵ تا ۳ درصد رشد اقتصادی خواهیم داشت.

به گزارش عیارآنلاین، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در حاشیه جلسه امروز هیئت وزیران در جمع خبرنگاران در خصوص قیمت نفت در بودجه ۹۴ گفت: در سال گذشته برای محاسبه منابع‌مان در خصوص واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای یا همان درآمدهای نفتی، به‌ازای هر بشکه ۱۰۴ دلار در نظر گرفتیم. البته ما ۱۰۰ دلار در نظر گرفته بودیم اما عملاً به ۱۰۴ دلار رسید.

نوبخت

نوبخت ادامه داد: در ۶ماهه اول میانگین ۱۰۴ دلار و در ۷ماهه امسال میانگین ۱۰۲ دلار بود. امروز هم قیمت‌هایی که دریافت می‌کنیم حدود ۱۰۰ دلار است و هنوز به عدد پیش‌بینی شده بین ۷۰ تا ۸۰ دلار نرسیده‌ایم اما تا پایان سال به این اعداد خواهیم رسید.
وی با بیان اینکه این اعداد برای سال آینده تثبیت خواهد شد، تصریح کرد: ما ۸ سناریو پیش‌بینی کردیم و آثار انتخاب هریک از قیمت‌های هر بشکه نفت میان ۷۰ تا ۸۰ دلار را در نظر گرفتیم و امروز می‌دانیم که براساس هریک از آنها رشد اقتصادی در سال آینده چه‌مقدار خواهد بود. براساس برخی از این سناریوها ما برای سال آینده حدود ۲٫۵ تا ۳ درصد رشد اقتصادی خواهیم داشت و تورم ما در همه این سناریوها زیر ۱۵ درصد خواهد بود.
سخنگوی دولت ادامه داد: ما یک عدد مطمئن را تعیین و در دولت اعلام خواهیم کرد چرا که بودجه براساس اعداد مطمئن بسیار بهتر است تا اینکه به‌طور خوشبینانه اعدادی را ببینیم که تحقق نیابد. پیش‌بینی ما این است که متوسط فروش هر بشکه نفت خام تا پایان سال به ۸۲ دلار برسد که میانگین امسال ۹۳ دلار خواهد بود.
نوبخت با اشاره به افت قیمت نفت گفت: حدود ۷ درصد کاهش درآمدهای نفتی را می‌توانیم با تخصیص بهینه جبران کنیم؛ بدون اینکه کسری بودجه داشته باشیم.

منبع:تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: