۲۸ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۴۴

افزایش همگرایی منطقه‌ با ایجاد شبکه‌های ریلی؛ گذر از نگاه امنیتی به اقتصادی

استاد دانشگاه کابل با اشاره به تصمیم اخیر دولت پاکستان برای ایجاد شبکه حمل‌‌ونقل ریلی میان افغانستان، پاکستان، ایران و ترکیه، گفت: ایجاد این شبکه ریلی گام بزرگی در راه همگرایی منطقه‌ای است.

به گزارش عیارآنلاین، «سیف الدین سیحون» استاد دانشگاه کابل ، تصمیم اخیر پاکستان برای ایجاد شبکه حمل و نقل ریلی در سطح کشورهای مسلمان منطقه، مانند افغانستان، پاکستان، جمهوری اسلامی ایران و ترکیه را گام بزرگی در راستای ایجاد همگرایی منطقه‌ای در این منطقه عنوان کرد.

ترانزیت ریلی

***پیش‌شرط‌های ایجاد همگرایی منطقه‌ای

سیحون با اشاره به برخی از پیش‌شرط‌های ایجاد همگرایی منطقه‌ای، اظهار داشت: تبادلات تجاری و همکاری‌های اقتصادی یکی از پیش‌شرط‌های بسترسازی برای انجام گفت‌وگو در زمینه موضوعات سیاسی، حصول توافق و دست کم نزدیک کردن نقطه‌نظرات کشورها در حوزه‌های حاد (مسائل حساس)  می‌باشد.

وی افزود: ایجاد شبکه ریلی بین کشورهای مسلمان منطقه در رفع و دست کم کاهش عوامل تنش بین این کشورها مفید و مؤثر خواهد بود.

این استاد دانشگاه کابل تصریح کرد: ایجاد همکاری در عرصه اقتصادی که جزء «حوزه مسائل نرم» می‌باشد، هیچ‌گاه در این حوزه محدود و متوقف نمی‌ماند بلکه این همکاری در عرصه‌های دیگر نیز امکان تسری و توسعه یافته و به عبارت دیگر ورود به «حوزه‌های حاد» و حل «مسائل مناقشه برانگیز» را ممکن و میسر می‌سازد.

***گذر از نگاه امنیتی به اقتصادی

سیحون با اشاره به این که در سال‌های گذشته نگاه امنیتی بر مناسبات افغانستان و پاکستان حاکم بوده، اظهار داشت: ایجاد شبکه ریلی بین کشورهای مسلمان منطقه، بستری مساعد برای پرورش مواضع منعطف و مسالمت‌جویانه پدید خواهد آورد و از جمله با ایجاد پیوند اقتصادی بین افغانستان و پاکستان این ۲ کشور را برای گذار از نگاه امنیتی به اقتصادی آماده خواهد کرد.

وی افزود: با در نظر داشت این که همسایه‌ها قابل تغییر نیستند و وجود مشکلات و موانع امنیتی، مبادلات و همکاری‌های اقتصادی را با چالش‌ها و مشکلات فراوانی مواجه می‌سازد.

سیحون تصریح کرد: برای افزایش حجم مبادلات تجاری و استفاده‌های اقتصادی در سطح کشورهای همسایه(افغانستان، پاکستان، ایران و ترکیه) نیاز است که این کشورها دست به دست هم داده و برای ایجاد یک جغرافیای امن، مصون و عاری از ترس و تهدید تلاش کنند.

این تحلیلگر اقتصادی افغان تأکید کرد: از این جهت ایجاد شبکه ریلی، مشوق همکاری‌های امنیتی در سطح این کشورها به‌ویژه بین پاکستان و افغانستان خواهد بود و اثرات امنیتی مثبتی را به بار خواهد آورد.

***مشترکات اعتقادی، مهم‌ترین عامل همگرایی‌ منطقه‌ای

سیحون در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: یکپارچگی نسبی میان محیط‌های مجاور و به عبارتی دیگر وجود اشتراکات اعتقادی، فرهنگی و سیاسی بین کشورهای همسایه یکی از مهم‌ترین پیش‌شرط‌ها و اساسی‌ترین پیش‌نیازهای ایجاد همگرایی منطقه‌ای می‌باشد.

وی افزود: وجود اشتراکات اعتقادی و فرهنگی در سطح کشورهایی که قرار است طبق تصمیم پاکستان از طریق شبکه ریلی با هم به شکل بهتری وصل شوند، بنیان محکم و مطمئنی برای ایجاد همگرایی منطقه‌ای در سطح این کشورها فراهم آورده است.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: