عضو هیأت علمی دانشگاه تهران:

فعالیت نهادهای مردمی برای افزایش جمعیت با شعار «ایران جوان بمان»/ تبلیغات رسانه ملی همچنان در راستای کنترل جمعیت است

یک عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با اشاره به لزوم افزایش جمعیت در کشور گفت: تبلیغات رسانه ملی در راستای کنترل جمعیت است و برخی اعضای کمیسیون بهداشت که باید در مسیر افزایش جمعیت حرکت کنند، سابقه فعالیت در مسیر کنترل جمعیت دارند.

به گزارش عیارآنلاین، فاطمه واعظ جوادی در گفت‌و گویی به لزوم افزایش جمعیت کشور اشاره کرد و گفت: نرخ جانشینی جمعیت در کشور باید حداقل ۲٫۱ باشد اما طبق گزارش‌هایی که هم اکنون به دست ما می‌رسد قاطبه جمعیت‌شناسان عدد ۱٫۷ را پذیرفته‌اند که این موضوع به کل کشور باز می‌گردد.

فاطمه واعظ جوادی

وی ادامه داد: اگر به تفکیک استان‌ها نگاه کنیم استان گیلان کمترین نرخ رشد جمعیتی را دارد در صورتی که در گیلان مسائل زیست‌محیطی، اجتماعی و اقتصادی شرایط مناسبی است یعنی مردم آنجا بیکار نیستند، آب و هوا بسیار مناسب است و به لحاظ کشاورزی و مسائل دیگر نیز شرایط مساعدی برای فرزند آوری وجود دارد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: این موضوع که عده‌ای می‌گویند اقتصاد باعث کاهش جمعیت شده است اینطور نیست چرا که آقایانی که در زمینه کاهش جمعیت کشور و تنظیم خانواده سال‌ها کار کردند و جایزه نیز از WHO و سازمان ملل متحد دریافت کرده‌اند، منتشر کرده ا آنها اشاره می‌کنند که کلمه سلامت خانواده، فرزند آوری، تعداد فرزند آوری و فاصله‌گذاری را با سلامت مادر مترادف دانسته‌اند و بر مبنای این کار خود را تنظیم کردند.

معاون دولت دهم ادامه داد: در گزارشی که در سال ۸۸ توسط وزیر بهداشت وقت به کنفرانس صندوق جمعیت ملل متحد ارائه می‌شود در آنجا به دقت و به صراحت آمار توبکتومی یا عقیم کردن دائم زنان در روستاها به مراتب بیشتر از زنان شهری گزارش شده است و متأسفانه وقتی توبکتومی برای یک خانم انجام می‌شود دیگر باروری فرد باز نمی‌گردد و متأسفانه کسانی که توانایی باروری در سن پایین و حتی زیر ۳۵ سال را داشتند در آن سال‌ها عقیم شدند و به این ترتیب جمعیت ما هم اکنون در شرایط تأمل‌انگیزی قرار دارد.

جوادی افزود: ۲ طرح در مورد جمعیت تاکنون مطرح شده است یک طرح ۵۴ ماده‌ای که تحت عنوان طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده است که در اردیبهشت ماه گزارش یک شوری آن به هیأت رئیسه مجلس داده شد تا در نوبت گذاشته شود که در صحن بررسی شود اما اینکه چرا این طرح مطرح نشد من نمی‌توانم پاسخ دهم.

وی اظهار داشت: پیشینه این بحث به اینجا باز می‌گردد که شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمان دولت دهم و در اردیبهشت ماه سال ۹۱ مصوبه‌ای را داشتند مبنی بر اینکه برای افزایش جمعیت باید سیاست‌های تشویقی در نظر گرفته شود مانند دادن سبد کالا به خانواده‌هایی که صاحب فرزند می‌شوند و توجه به بحث اشتغال و کمک‌های مالی به والدین فرزندان، این موضوع در آنجا مصوب شد اما از آنجا که برخی معتقد بودند مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی قانون رسمی کشور نیست و باید در مجلس مصوب شود این موضوع به عنوان یک طرح به مجلس رفت.

این فعال فرهنگی ادامه داد: در خرداد سال گذشته پس از یک سال و نیم تأخیر این طرح در دستور کمیسیون فرهنگی قرار گرفت و سایرین نیز نظرات خود را ارائه دادند و نهایتا طرح جامع جمعیت مطرح شد اما به لحاظ حقوقی این طرح بار مالی دارد و چون مجلس نمی‌تواند طرحی داشته باشد که بار مالی به دولت تحمیل کند از سوی شورای نگهبان بازگشت داده شد.

جوادی ادامه داد: به دلیل این ایراد مجدداً اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس با هماهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی طرح ۴ ماده‌ای را مطرح کردند که هم اکنون این طرح با اضافه شدن یک بند ۵ ماده‌ای شده است و به صورت دو فوریتی در فروردین امسال به صحن مجلس رفت و یک فوریت آن رأی آورد و در مرداد ماه برای شورای نگهبان ارسال شد که شورای نگهبان با ۳ ایراد از جمله مغایرت با اصل ۸۵ قانون اساسی و مغایرت با سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری آن را بازگرداند.

وی افزود: اجماع نمایندگان بر این قرار گرفت که این طرح از کمیسیون فرهنگی به کمیسیون بهداشت برده شود و از آنجایی که برخی از اعضای کمیسیون بهداشت سال‌ها خودشان سابقه فعالیت در مسیر کنترل جمعیت و تنظیم خانواده را داشتند مشاهده می‌شود مجددا این طرح با اصلاحاتی به صحن می‌آید و برای شورای نگهبان ارسال می‌شود که برای سومین بار شورای نگهبان این طرح را به مجلس باز می‌گرداند.

این استاد دانشگاه افزود: ما امیدواریم این بار کمیسیون بهداشت ملاحظات به جا و به موقع شورای نگهبان را پاسخ دهد و به ندای رهبری در خصوص لزوم افزایش جمعیت لبیک بگوید تا به یاری خدا این موضوع حل شود.

وی ادامه داد: در جلسه هم‌اندیشی که روز گذشته برگزار شد گزارش‌هایی ارائه شد که تشکل‌های مهر مادری در مسیر افزایش جمعیت راه‌اندازی شده است و فعالیت‌های متعددی در راستای رسانه‌ای کردن این فعالیت‌ها در حال انجام است و این دوستان با شعار «ایران جوان بمان» در مسیر افزایش جمعیت فعالیت خواهند کرد چرا که متأسفانه امسال آمار سالمندی ما به ۸ درصد رسیده است یعنی جمعیت جوان ما در حال تحلیل رفتن است و پنجره جمعیتی کشور در حال بسته شدن است که این موضوع اصلا مناسب یک کشور شیعه نیست.

وی افزود: قانون سال ۷۲ کنترل جمعیت و تنظیم خانواده هنوز ملغی نشده است و ما همچنان بحث‌های کنترل جمعیت در صدا و سیما و تبلیغات تلویزیونی در راستای کنترل فرزند آوری را شاهد هستیم و آنهایی که پشت صحنه هستند می‌گویند ما به صورت قانونی عمل می‌کنیم برای اینکه قانون سال ۷۲ هنوز لغو نشده است.

منبع: فارس

۱ دیدگاه

  1. واعظ جوادی :

    به نام خداوند مهربان، با سلام و تشکر از اطلاع رسانی، لازم است یک نکته را اصلاح بفرمایید، طرح ۵۴ ماده ای برای ارائه در صحن ارسال شده اما بررسی نشده است. لذا اساسا برای شورای نگهبان فرستاده نشده اما طرح یک فوریتی برای شورای نگهبان ارسال شد که برای دومین بار عودت داده شده است و منتظر اصلاحیه از طرف کمیسیون بهداشت می باشد. با تشکر، موید باشید

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: