بهترین سن پیشگیری از بیماریها/ حوزه سلامت نیاز به کار فرهنگی دارد

وزیر بهداشت گفت: اگر در حوزه فرهنگ بین همه دستگاه ها اتفاق نظر و هم افزایی وجود داشته باشد، این امر منجر به توسعه و حفظ آرامش مردم در جامعه خواهد شد.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر سید حسن هاشمی در جلسه انعقاد تفاهم نامه جامع «فرهنگ سلامت»، که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ستاد مرکزی وزارت بهداشت، برگزار شد، ضمن عرض تبریک به مناسبت هفته کتاب گفت: بدون تردید برای تحقق اهدافمان در حوزه بهداشت و درمان بدون همکاری های بین بخشی، قادر به انجام ماموریت هایمان نیستیم چون وزارت بهداشت در بهترین سطح از ارائه خدمات، قادر به تامین ۲۰ درصد از سلامت مردم است.

هاشمی

وی افزود: همکاری های بین بخشی بویژه در حوزه فرهنگ و ارشاد اهمیت زیادی دارد چون تمام کاستی ها در حوزه سلامت به خصوص در امر پیشگیری و بهداشت ناشی از کاستی های فرهنگی است.

وزیر بهداشت تاکید کرد: سیاست گذاران و مردم باید به این نکته توجه داشته باشند که کاهش بار بیماری ها در جامعه، نیاز به فرهنگ سازی در زمینه اصلاح سبک زندگی دارد.

وی با اشاره به این که تغییر سبک زندگی بدون ارتقاء فرهنگ میسر نیست، خاطرنشان کرد: معضلات عمده جامعه از قبیل آلودگی هوا، استعمال دخانیات و قلیان، تصادفات، بیماریهای قلبی عروقی و موارد دیگر تنها به دلیل عدم فرهنگ سازی اتفاق افتاده است.

هاشمی با بیان این که انقلاب اسلامی ما یک انقلاب فرهنگی بود، ادامه داد: امیدواریم بتوانیم این انقلاب را با ارتقاء فرهنگ به اهداف اصلی اش برسانیم.

به گفته وزیر بهداشت، اگر در حوزه فرهنگ بین همه دستگاه ها اتفاق نظر و هم افزایی وجود داشته باشد، این امر منجر به حفظ آرامش مردم در جامعه خواهد شد.

هاشمی در ادامه با تاکید بر این که فرهنگ سازی در حوزه بهداشت و پیشگیری منوط به در نظر گرفتن آموزش و پرورش به عنوان جامعه هدف است، اظهار کرد: بهترین سن برای بیشگیری از بیماری ها و ترویج آن سنین مدرسه است چون بعد از آن بیماری ها به تدریج آغاز خواهند شد. در این حوزه و در راستای جلوگیری از تبلیغات مضر که روند رو به رشدی نیز دارند، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نقش مهمی دارد.

وی اظهار امیدواری کرد: امیدواریم در قالب تفاهم نامه بتوانیم با کمک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از تبلیغات مضر و دروغ جلوگیری کنیم.

وزیر بهداشت ضمن تشکر از شورای فرهنگی و اجتماعی و همچنین شورای اطلاع رسانی وزارت بهداشت، در ارتقاء فرهنگ سلامت خاطرنشان کرد: این دو شورا نقش قابل توجهی در تبدیل اطلاعات حوزه سلامت به باورهای عینی و ملموس دارند.

وی با بیان این که ما به عنوان متولیان سلامت، در حوزه فرهنگ و ارشاد اسلامی برنامه های زیادی داریم، اذعان کرد: در طول بیش از یک سال گذشته از راهنمایی های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بسیار بهره بردیم و امیدواریم هم در بخش دانشجویی و آموزشی و هم در بخش عمومی که مرتبط با مردم است، از کمک های این وزارتخانه بهره بگیریم تا سلامت ایرانیان بیش از پیش تضمین شود.

در پایان این جلسه، ناشران برگزیده، مولفان و کتابداران نمونه دانشگاه های علوم پزشکی توسط وزیر بهداشت و وزیر ارشاد تقدیر شدند. ضمن این که عقد تفاهم نامه بین دو وزارتخانه صورت گرفت.

منبع: مهر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: