۲۸ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۴۶
یک اقتصاد‌دان عنوان کرد

جبران کسری درآمد‌های نفتی با مالیات/نفت ۸۰ دلاری مناسب بودجه ۹۴

منقبض‌کردن بودجه در تضاد با سیاست خارج از رکود است از این‌رو باید کسری درآمد‌های نفتی با ارتقای پایه‌های مالیاتی و رشد درآمد‌های این بخش جبران شود.

به گزارش عیارآنلاین، علی دینی ترکمان – کارشناس مسائل اقتصادی – در گفت‌وگویی درباره‌ی رویکرد تدوین بودجه سال آینده با توجه به کاهش درآمد‌های نفتی اظهار کرد: به هرحال درآمد‌های ریالی حاصل از فروش ارز نفتی یکی از منابع مهم بودجه است که با کاهش آن طبیعتا منقبض‌کردن بودجه یکی از راهکارهاست، اما باید توجه داشت که این سیاست با هدف خروج اقتصاد از رکود در تضاد است، بنابراین انقباضی‌بستن بودجه ادامه‌ی روند خروج از رکود را منتفی می‌کند.

پول بودجه

وی با بیان این‌که با کاهش ۲۰ درصدی درآمد‌های نفتی باید به جای بودجه انقباضی در فکر افزایش پایه‌های مالیاتی و درآمد‌های حاصل از این بخش بود، ادامه داد: به این معنا که بخش‌های معاف از مالیات شامل حال پرداخت آن شوند، چرا که در حال حاضر ۳۰درصد تولید ناخالص داخلی کشور مشمول بنیاد‌های معاف از مالیات است که ورود آنها به این بخش می‌تواند تا حدودی منابع نفتی کاهش یافته را جبران کند.

این اقتصاد‌دان با تاکید بر این‌که باید در چارچوب قانون فرار‌های مالیاتی متوقف شوند، یادآور شد: از سوی دیگر باید سمت هزینه‌های بودجه مورد بازنگری قرار گیرد، به‌طوری که تا حد ممکن ساختار دولت اصلاح، کارآمدتر و بهره‌ورتر شده تا نیاز کمتری به هزینه‌کرد منابع در بخش‌هایی که می‌توانند جزیی از هزینه‌های دولت قرار نگیرند، باشد.

دینی ترکمان خاطر نشان کرد: در کشور‌های پیشرفته نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی حدود ۳۰ درصد است که در کشور ما به ۱۰ درصد هم نمی‌رسد، بنابراین اگر نظام مالیاتی اصلاح شود این نسبت به ۱۵ درصد افزایش یافته و به مرور می‌توان به حد استاندارد رسید تا جایگزین مناسب درآمد‌های نفتی، مالیات باشد.

نفت به زودی به پایه ۱۰۰ دلار بر نمی‌گردد

وی همچنین درباره‌ی تعیین قیمت نفت در بودجه سال آینده گفت: تجربه گذشته نشان می‌دهد که نوسان قیمت نفت در مقایسه با سایر کالاهای مورد معامله در دنیا در حد بالایی قرار داشته و سینوسی اما رو به بالاست، بنابراین اگر اکنون در طول چند ماه از بشکه‌ای ۱۰۰ دلار به ۸۵ دلار رسیده، احتمال بازگشت آن به رقم قبلی وجود دارد.

دینی ترکمان با بیان این‌که نمی‌توان پیش‌بینی کرد که نفت چه زمانی و در چه دوره‌ای به قیمت پایه ۱۰۰ دلاری بر می‌گردد، گفت: بعید به نظر می‌رسد که این اتفاق به زودی رخ دهد، براین اساس نرخ حدود ۸۰دلاری برای بودجه سال ۱۳۹۴ می‌تواند مناسب باشد، اما در این حالت با در نظر گرفتن میزان صادرات نفت ایران حدود ۲۰ درصد کاهش درآمد‌های نفتی مشهود است که باید با کاهش هزینه‌ها و درآمد‌های مالیاتی پوشش داده شود.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: