معاون وزیر بهداشت با اعلام ساخت ۱۹۵۰خانه بهداشت عنوان کرد

ورود ۴ واکسن جدید+تشریح برنامه‌‌های بهداشتی ۱۰ میلیون حاشیه‌نشین

معاون بهداشتی وزارت بهداشت با تشریح برنامه‌های نوین بهداشتی؛ از ورود ۴ واکسن جدید برنامه ایمن سازی برای کشور خبر داد و گفت: یک هزار و ۹۵۰ خانه بهداشت در دست ساخت است و برای ۱۰ میلیون حاشیه‌نشین شهرها نیز برنامه داریم.

به گزارش عیارآنلاین، علی اکبر سیاری معاون بهداشتی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری به بررسی موضوع آغاز طرح واکسیناسیون کودکان با واکسن پنتاوالان پرداخت. در ابتدای این برنامه سیاری در پاسخ به نخستین سوال مبنی بر تشریح لزوم وجود پنتاوالان در کشور اظهار داشت: واکسیناسیون یا ایمنی سازی کودکان در برابر بیماری‌های واگیردار باصرفه ترین، موثرترین و کم هزینه ترین کارها است که این کار در دنیا انجام می‌شود و در کشور ما نیز تاکنون ما بر علیه ۹ بیماری که قدرت کشندگی بالا و معلولیت کودکان را ایجاد می‌کند خود را واکسینه کردیم.

سیاری

سیاری ادامه داد: از سال ۱۳۸۲ به این سمت واکسن جدیدی را به نظام مراقبت یا برنامه ایمن سازی کودکان اضافه نکرده بودیم که خوشبختانه دولت تدبیر و امید با اعتباراتی که در نظر گرفت؛ توانستیم واکسن پنتاوالان را که واکسن جدید و متشکل از ۵ واکسن که در یک ترکیب و در یک طریق انجام می‌شود را امروز (سه شنبه ۲۷ آبان) با حضور ریاست جمهوری رونمایی کنیم.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت یادآور شد: این واکسن شامل واکسن ثلاث تحت عنوان، دیفتری،کزاز، سیاه سرفه و هپاتیت ب و هموفلوس آنفلانزاست.

وی ادامه داد: «هموفلوس» میکروبی است که از طریق ترشحات دهان و بزاق منتقل می‌شود و به علت این که شیرخواران از نظر ایمنی دچار ضعف هستند؛ مستعد ورود این میکروب به بدن خود می شوند و اگر این میکروب وارد بدن شیرخوار شود به خطر مننژیت به معنای التهاب چرکی پرده های مغز منجر می شود.

با تزریق واکسن پنتاوالان ۹۰ درصد کودکان ایمن می‌شوند

سیاری ادامه داد: مننژیت بیماری خطرناک و کشنده ای است که اگر درمان هم شود این خطر را دارد که اختلالاتی از نظر شنوایی بینایی، تشنج و عقب ماندگی ذهنی برجای بگذارد لذا با این واکسن ۹۰ درصد کودکان ایمن می‌شوند.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت تصریح کرد: تزریق این واکسن از ۲ ماهگی شروع می‌شود و به جای واکسنی است که قبلاً به عنوان «هپاتیت ب» به صورت جداگانه و واکسن ثلاث می‌زدیم و از امروز این واکسن برای کودکان ۲ ماهه کشورمان که حدود یک میلیون و ۴۳۰ تا ۴۵۰ تزریق خواهد شد.

در ادامه سیاری در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه ظاهراً قرار شده واکسن “هموفیلوس” آنفلوآنزا در داخل کشور تولید شود و تاکنون چه اقداماتی در داخل کشور صورت گرفته است، اظهار داشت: از آن جایی که واکسن پنتاوالان ۵ جزء دارد را دو جزء آن مانند هپاتیت (ب) در کشور تولید می شود، ثلاث نیز قبلاً در ایران تولید می‌شد اما به دلیل تحریم‌ها مدتی بود تولید آن متوقف شده بود، بنابراین در زمینه تولید این واکسن نیز در حال حاضر مشکلی نداریم اما واکسن هموفیلوس می‌ماند که در صددیم تکنولوژی این واکسن را با مشارکت انستیتو پاستور انستیتو رازی و بخش خصوصی وارد کنیم و با وارد کردن تکنولوژی آن برآورد می‌شود که طی ۲ سال این واکسن در ایران تولید شود.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت یادآور شد: در حال حاضر این واکسن (هموفیلوس آنفلوآنزا) وارد می‌شود و از نظر کیفیت نیز مورد تایید سازمان جهانی بهداشت است؛ چرا که هر واکسنی که بخواهد وارد چرخه ایمن سازی شود باید تاییدیه سازمان جهانی بهداشت را داشته باشد و مراحل آزمایشی لازم را انجام داده باشد؛ لذا ما در حال حاضر یک واکسن سالمی را داریم و قطعاً در آینده آن را تولید خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۴ واکسن وجود دارد، اظهار داشت: واکسن پنتاوالان دهمین واکسن تولیدی است و در نظر داریم ۴ واکسن را به تدریج با تامین مالی که انجام خواهد شد وارد برنامه ایمن سازی کنیم.

سیاری یادآور شد: در هشت ساله گذشته بالاترین درآمد را کشور داشت اما این واکسن متاسفانه وارد کشور نشد؛ اما دولت حاضر با مشکلات مالی که دارد قبول کرد این واکسن را هم به برنامه ایمن سازی اضافه کند که این موضوع جای تقدیر و تشکر دارد که دولت برای سلامت مردم اهمیت قائل می‌شود ولو اینکه در تنگنای اقتصادی وجود دارد این سرمایه گذاری را انجام داد.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت ادامه داد: ما در تحول حوزه بهداشت ۶ برنامه و ۸ پروژه را داریم که تولید این واکسن جزء کوچکی از این برنامه‌هاست.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که تمامی این اتفاقات در راستای طرح تحول نظام سلامت محقق شده لذا توضیح کلی دهیم که لزوم و کلیت وجود طرح تحول سلامت در کشور به کدام دلیل است اظهار داشت: این موضوع به چند عامل بستگی دارد، یکی عامل ناکارآمدی این سیستم بود و اینکه زمانی که ما این سیستم را طراحی کردیم شبکه‌های بهداشتی درمانی در روستا بهتر طراحی شده بود و خدمات فعال ارائه می‌شد و پزشک خانواده را از سال ۸۴ مستقر کردیم به دلیل عدم پیوستگی این شبکه‌ها و عدم پوشش بیمه حمایت مالی آنچنانی از مردم نمی‌شد و مردم می‌بایست بخش زیادی از هزینه‌های درمانی را پرداخت می‌کردند.

سیاری با بیان اینکه در ایران به دلیل افزایش هزینه تورم حدود ۶۰ درصد هزینه‌های درمان از جیب مردم پرداخت می شد، گفت: این با عدالت اجتماعی مغایر بود چون در حوزه سلامت یکی از مباحثی که مطرح می‌شود عدالت در حوزه سلامت است باید اطمینان کرد که مردم به امکانات درمانی با کیفیت بالا و قیمت مناسب دسترسی دارند.

سیاری در ادامه افزود: با مشارکت مردم و با تخصیص اعتبارات مالی از محل قانون هدفمند سازی یارانه امکان وارد کردن واکسن جدید به کشور فراهم می‌شود.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت و آموزش پزشکی با بیان اینکه اولویت ما در طرح تحول نظام سلامت با روستا‌ها است، بیان داشت: چند اقدام عمده را در روستاها انجام دادیم، اول اینکه توانستیم با این طرح ۹۸۰ پزشک را اضافه کنیم، در حال حاضر ۵ هزار ماما در روستاها داریم، سال گذشته ۲۵۰ قلم دارو برای خدمات درمانی در روستاها داشتیم که این رقم را امسال به ۴۴۰ قلم افزایش داده ایم.

سیاری با بیان اینکه مراکز درمانی ما سال‌ها بود که تعمیر نشده بودند ابراز داشت: در همین راستا توانستیم از ۲۴۳۰ مرکز درمانی روستای ۸۸۴ مرکز را تعمیر کنیم.

سیاری با اشاره به اینکه در دولت تدبیر و امید استقبال خوبی نسبت به سلامتی مردم شده است، گفت: دولت و رهبر معظم انقلاب همه توجهشان را به سلامت مردم معطوف کردند و به دنبال تامین منابع مالی آن نیز هستند.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه امروز در سازمان مدیریت در خدمت آقای نوبخت بودیم، گفت: وی اعلام کردند که دولت به همه تعهدات خود عمل خواهد کرد.

وی با اشاره به گفته رئیس جمهور مبنی بر طرح تحول سلامت افزود: رئیس جمهور فرمودند که در آغاز کار هستیم و باید به تلاش خود ادامه بدهیم.

سیاری با بیان اینکه به طور تمام وقت از صبح تا ۱۰ شب مشغول طراحی، برنامه و اجرا هستیم، ادامه داد: در حوزه بهداشت ۶ برنامه و ۸ پروژه داریم به گونه ای که یکی از پروژه‌های ۱۱ بسته خدمت دارد که یکی از آن خدمات ایمنی سازی است.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر این که ما درصدد هستیم تا سلامت مردم ایران را ارتقا دهیم، عنوان کرد: مردم باید در این راستا مسئولیت پذیر باشند.

وی با اشاره به اینکه در بسته خدمت رسانی واکسن قرار داده شده است،گفت: باید به مردم آموزش دهیم تا از سلامت خود صیانت کنند.

۹۰ درصد سیگاری‌ها مبتلا به سرطان ریه می‌شوند

سیاری با اشاره به اینکه روزانه ۱۰ میلیارد تومان از سوی مردم صرف مواد دخانی می‌شود، ادامه داد: ۹۰ درصد سرطان ریه مربوط به کسانی است که سیگار می‌کشند بنابراین خطر حمله قلبی در کسانی که سیگار می‌کشند ۴ برابر است.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با بیان این که مالیات سیگار در کشور پایین است اضافه کرد: باید مالیات سیگار را افزایش دهیم تا گران تر شود.

وی با اشاره به مصرف فست فود از سوی برخی افراد گفت: روغن مصرف شده در فست فود‌ها نامناسب است زیرا مشکل روغن پالم داشتن اسید ترانس است که برای بدن بسیار عوارض جبران ناپذیری دارد.

سیاری با اشاره به اینکه روغن مایع را وارد کشور می‌کنیم و در نهایت پس از هیدروژنه شدن به روغن جامد تبدیل می‌شود، گفت: ترانس در بدن خطرناک است زیرا سبب سکته زودرس قلبی می‌شود.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به عادت غلط غذایی از سوی مردم در مصرف نمک عنوان کرد: ۱۰ تا ۱۲ گرم در روز نمک مصرف می کنیم این در حالی است که باید این مقدار به ۵ گرم برسد.

وی با اشاره به اینکه ۳۳ لیتر سرانه مصرف نوشابه است که باید کاهش یابد، اضافه کرد: بنده ۲۰ سال است که دست به نمکدان نزده ام.

مردم باید هفته ای ۱۵۰ دقیقه تحرک داشته باشد

سیاری با اشاره به اینکه مردم باید ۱۵۰ دقیقه در هفته تحرک داشته باشند، افزود: ورزش به سلامت بدن کمک می‌کند.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به ویژگی‌های پیاده روی افزود: باید تند بدویم و این امر مستلزم این مسئله است که شهرمان آماده باشد و همه بخش‌ها همکاری‌های لازم را داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه باید در راستای ارتقاء سلامت گام‌های اساسی برداشته شود، افزود: عوامل اثرگذار در سلامت ۵۰ درصد مربوط به بخش‌های اجتماعی و ۲۵ درصد مربوط به حوزه بهداشت است؛ بنابراین تمام تلاش ما در راستای فراهم کردن ۲۵ درصد حوزه بهداشت است.

سیاری با اشاره به اینکه باید مردم را توانمند کنیم تا در راستای ارتقاء سلامت خود گام بردارند، افزود: بخش‌های دیگر باید در این راستا حرکت کنند.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اصلاح سیستم افزود: باید به صورت پیوسته از مردم مراقبت کنیم.

وی با اشاره به تربیت نیروی انسانی آموزش دیده و کارآمد ادامه داد: باید عدالت بین رشته ای در حوزه سلامت به وجود آید، بنابراین مردم باید به خدمت با کیفیت بیشتر دسترسی داشته باشند.

سیاری گفت: باید میان پزشک، پرستار، پیراپزشک، ماما، عدالت وجود داشته باشد این در حالی است که میان درآمد حداقل و حداکثر تفاوت گسترده ای وجود دارد.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی؛ معرفت ملی، منزلت اجتماعی، تامین مالی و موقعیت اقتصادی را ۴ دلیل رفتن مردم به دانشگاه دانست و عنوان کرد: متاسفانه برخی از رشته‌ها داوطلب ندارند.

ضرورت ایجاد عدالت در درآمد

وی با اشاره به ضرورت ایجاد عدالت در درآمد افزود: زیاده خواهان باید محدود شوند بنابراین نباید بی‌عدالتی اپیدمی شود.

سیاری با اشاره به اینکه پول زیرمیزی را کسانی دریافت می‌کنند که زیاده خواه هستند، گفت: وزیر بهداشت در این حوزه اقدامات خوبی را انجام داده است.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به ایجاد تعادل در درآمد پزشکان افزود: در این حوزه قدم‌های خوبی برداشته شده است.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چرا زیرساخت‌های طرح پزشک خانواده فراهم نیست، گفت: در سال ۱۳۸۴ در وزارت بهداشت بودم به طوری که برنامه پزشک خانواده روستا را آغاز کردیم.

سیاری با اشاره به اینکه ۵ هزار و ۵۵۰ پزشک در روستا تحت عنوان پزشک عمومی در قالب پزشک خانواده روستایی فعالیت می‌کنند، عنوان کرد: متاسفانه در شهرها قبل از آن که زیرساخت‌ها فراهم شود، پزشک خانواده ایجاد شد این در حالی است که باید ابتدا مردم آماده می‌شدند و جامعه پزشکی آماده همکاری می‌شد و بعد به سراغ پزشک خانواده می‌رفتند.

پزشک خانواده در روستا موفق بود

معاون بهداشتی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه پزشک خانواده در روستاها موفق بود، ادامه داد: پزشک خانواده روستا باعث شد که مرگ نوزادان کمتر و دیابت بهتر شود.

وی با اشاره به اینکه پزشک خانواده در شهرها موفق نبود، ادامه داد: این طرح در دو استان فارس و مازندران اجرا شد.

سیاری با بیان اینکه تلاش کردم این برنامه را اصلاح کنم و زیرساخت‌های آن فراهم سازیم، گفت: همه افراد باید پرونده الکترونیک داشته باشند؛ اما این در حالی است که موفق نشدیم برای همه این مهم را فراهم کنیم.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه در راستای اصلاح آن اقدامات خوبی انجام شده است، افزود: خدمات مراقبت‌های اولیه بسیار موثر بوده است.

وی با بیان اینکه پوشش واکسیناسیون ۹۵ درصد است، ادامه داد: در سال ۲۰۱۳ ، آمار مرگ و میر به دلیل سرخک در دنیا ۱۲۰ هزار کودک بود، اما در طی ۵ سال اخیر در ایران هیچ گونه مرگ و میری به دلیل سرخک وجود نداشته است.

سیاری با اشاره به اینکه تا دورترین نقطه به مردم خدمات لازم را ارائه می‌کنیم، افزود: در سال ۲۰۱۳، بالغ بر ۱۷۷۴ نفر در آلمان به سرخک مبتلا شدند، این در حالی است که در ایران ۱۰۲ مورد مبتلا داشتیم.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه پزشک خانواده شهری نتوانستیم به جایی برسانیم اظهار داشت: بخش بهداشت باید تقویت شود بنابراین باید پزشک خانواده به تدریج در کشور توسعه یابد.

دولت باید در جهت عدالت، از سلامت مردم حفاظت کند

وی با تاکید بر اینکه سلامت امری همگانی است، عنوان کرد: همه باید به خدمات سلامت دسترسی داشته باشند، بنابراین دولت باید در جهت عدالت از سلامت مردم محافظت کند.

سیاری با بیان اینکه خود مردم باید به میدان بیایند و مراقب سلامتی خود باشند، ادامه داد: بیماریهای واگیردار با واکسن قابل پیشگیری است.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه بعد از ۱۰ سال واکسن جدیدی را به واکسن‌ها اضافه کردیم، اظهار داشت: از امروز این واکسن ۵ گانه به کودکان دو ماهه تزریق خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه برنامه جاری در بدو تولد نوزادان تغییر نخواهد کرد، ادامه داد: مادران باید به تدریج این واکسن ۵ گانه را به فرزندانشان تزریق کنند.

سیاری با اشاره به اینکه در ۸ ماه اخیر دستاورد خوبی داشتیم، گفت: هزار و ۹۵۰ خانه بهداشت در دست ساخت است به طوریکه ۹۸۰ پزشک جدید باید به این پروژه اضافه شود.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه که خدمات دندانپزشکی برای کودکان زیر ۱۴ سال ارائه خواهد شد، گفت: برای ۱۰ میلیون و ۱۰۰ هزار نفری که در حاشیه شهرها هستند، برنامه داریم به طوریکه برنامه جداگانه ای هم برای کلان شهر تهران در نظر گرفته ایم. بنابراین هر یک هزار خانواده یک نفر کارشناس سلامت خواهند داشت و مردم باید خدمات را از طریق بخش خصوصی دریافت کنند.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: