حداد عادل: نگاه اقتصادی بر مسائل تعلیم و تربیت غلبه نکند

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه واگذاری مدارس دولتی به بخش خصوصی به دولت و آموزش و پرورش کمک می‌کند، گفت: البته باید توجه داشت که در اجرای این طرح نگاه اقتصادی بر مسائل تعلیم و تربیتی غلبه نداشته باشد.

به گزارش عیارآنلاین، غلامعلی حداد عادل امروز در حاشیه همایش جامعه تعلیمات اسلامی در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه آموزش و پرورش طرح واگذاری مدارس دولتی به بخش خصوصی را در دستور کار دارد که این طرح موافلقان و مخالفان بسیاری را به همراه دارد ارزیابی شما از این طرح جدید آموزش و پرورش چیست؟ اظهار داشت: معتقد هستم که واگذاری مدارس دولتی به بخش خصوصی به آموزش و پرورش، دولت و افرادی که می‌خواهند مدارس غیرانتفاعی ایجاد کنند کمک می‌کند و اصل این فکر غلط نیست.

حداد عادل

وی افزود: برای اجرای طرح واگذاری مدارس دولتی به بخش خصوصی باید به آئین‌نامه‌های اجرایی دقت لازم را کرد. و اگر قرار باشد در این طرح صرفا نگاه اقتصادی وجود داشته باشد و اعلام شود یک مدرسه را تحویل می‌دهیم تا از هزینه‌های آب، برق، تعمیرات مدرسه و تامین حقوق معلمان راحت شویم این تفکر غلط است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تعلیم و تربیت یک وظیفه حاکمیتی است گفت: کار واگذاری مدارس دولتی به بخش خصوصی زمانی مفید خواهد بود که این مدارس به اشخاص باصلاحیت واگذار شود.

حداد عادل در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه در برخی از مدارس واگذار شده معلمانی که جذب شدند حقوق اندکی پرداخت می‌شود و این موضوع موجب اعتراض برخی از نمایندگان مجلس شده است عنوان کرد: اگر فردی که مدرسه دولتی را تحویل گرفته تصمیم بگیرد که معلمان را به صورت ارزان جلب کند و از سوی دیگر ساختمان دولتی را به بنگاه کسب درآمد تبدیل کند نتیجه آن منفی است. اما اگر موثر با دلسوزی اقدام به سرمایه‌گذاری کرده و جنبه‌های تعلیم و تربیت مهم‌تر از جنبه اقتصادی باشد نتیجه آن مثبت خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه در واگذاری مدارس دولتی به بخش خصوصی اگر اصل نخست تجارت باشد این موضوع به ضرر نظام آموزش و پرورش است بیان کرد: واگذاری مدارس دولتی به بخش خصوصی کار بدی نبوده و ایرادی ندارد اما مهم این است که چه افرادی با چه فکری و چه برنامه‌ای مدارس را در اختیار می‌گیرند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پاسخ به پرسش خبرنگار دیگری در خصوص استخدام فارغ‌التحصیلان سایر دانشگاه‌ها در آموزش و پرورش عنوان کرد: این مسئله این بستگی دارد که فارغ‌التحصیلان در چه رشته‌ای جذب شوند. دانشگاه فرهنگیان باید نیاز آموزش و پرورش را به نیروی انسانی تامین کند اما برای برخی از رشته‌ها ضرورتی ندارد که حتماً نیروهای مورد نظر از طریق دانشگاه فرهنگیان تامین شوند. بلکه می‌توانیم این نیروها را از سایر دانشگاه‌ها جذب کرده و برای آنها دوره آموزشی برگزار کنیم.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: