در نشست نقش فناوری‏های دریایی در توسعه میادین نفتی؛

سیف: پیشرفت‌های زیادی در صنایع فراساحل داشته‌ایم

دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی گفت: ما در عرصه صنایع فراساحل پیشرفت‏‌های زیادی داشته‌‏ایم که برای نمونه این پیشرفت‏‌ها می‌‏توان به دکل‌‏های حفاری مختلفی که ساخت داخل است اشاره کرد.

به گزارش عیارآنلاین، محمد سعید سیف، دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی ریاست جمهوری در نشست نقش فناوری های دریایی در توسعه میادین نفت و گاز کشور، با اشاره به فعالیت های این ستاد در معاونت علمی اظهار کرد: هدف برگزاری سلسله نشست های تخصصی که ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی برگزار می کند ایجاد فضایی دور از تبلیغات سازمانی است تا مشکلات هر حوزه خاص دریایی در آن مطرح و منجر به حل مشکلات مطرح شده شود.

بندر امیرآباد

سیف با بیان این موضوع که تا کنون دو جلسه از این سلسله نشست ها برگزار شده است، ادامه داد: امیدواریم در این نشست ها مشکلات نقصان های موجود در عرصه های مرتبط با دریا را شناسایی کرده و در نهایت برای رفع این مشکلات مزایا و پتانسیل های مرتبط را هم معرفی کنیم.

وی با ارائه اطلاعاتی آماری از وضعیت اکتشاف، بهره برداری و استخراج نفت از میادین نفت و گاز جهان و خاورمیانه توضیح داد: ما در عرصه صنایع فراساحل پیشرفت های زیادی داشته ایم که برای نمونه این پیشرفت ها می توان به دکل های حفاری مختلفی که ساخت داخل است اشاره کرد. اما با بررسی روند استخراج در میادین ساحلی به این نتیجه می رسیم که لازم است دیگر به بخش فراساحل و به خصوص در بخش آبهای عمیق متمرکز شویم.

دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه بیشترین صادرات نفت از تنگه هرمز اتفاق می افتد تصریح کرد: باید از این پتانسیل استفاده بهینه کرد و این استفاده می تواند علاوه بر اکتشاف و استخراج نفت و گاز شامل حمل و نقل دریایی نیز باشد.

وی افزود: وقتی خود ما استفاده کننده از کالاها و خدمات مرتبط با اکتشاف، استخراج و حمل و نقل دریایی در زمینه نفت و گاز هستیم باید حداقل ۱ درصد بازار این کالا ها و خدمات را در دنیا داشته باشیم و یک مصرف کننده صرف باقی نمانیم. برای دستیابی به این اهداف آمار نشان می دهد که رتبه خوبی در تولید علم داریم اما متأسفانه در تبدیل این علم به تکنولوژی خوب عمل نکردیم.

سیف درباره ارتباط با دانشگاه ها و عملکرد معاونت علمی و فناوری در این حوزه ادامه داد: در طول سال تنها ۲۰۰ تا ۳۰۰ پایان نامه در رشته های مرتبط با حوزه دریا تولید می شود و ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی از این پایان نامه ها حمایت خواهد کرد.

لازم به ذکر است در این نشست محمد ابراهیم شفیعی مدیر کل امور فناوری وزارت نفت، مسعود رهبری معاون مهندسی شرکت ساختار تأسیسات دریایی، سعید مظاهری رئیس کمیته فراساحل انجمن مهندسی دریا، جواد رستمی رئیس پژوهش شرکت نفت فلات قاره، مصطفی لبادی مدیر مهندسی شرکت ساخت و تأسیسات دریایی ایران، علیرضا قائمی مدیر عامل شرکت پتروبراسان و امین پناهی از شرکت پتروبراسان حضور داشتند و به ارائه نقطه نظرات خود پرداختند.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: