۲۸ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۴

ابتکار: آلوده بودن هوای پایتخت عوامل متعددی دارد که یکی از آنها بنزین است

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ماهیت احتراق سوخت تولید آلایندگی است اما ما تلاش می کنیم با کاهش ذرات مضر در سوخت‌های توزیعی و افزایش کیفیت بنزین توزیعی بر اساس استانداردها از سهم آلایندگی خودروها بکاهیم.

به گزارش عیارآنلاین، معصومه ابتکار در حاشیه همایش مدیریت منابع و مصارف آب در جمع خبرنگاران اظهار داشت: گزارشی در مورد طرح بهشت‌آباد تاکنون به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال نشده و ما درباره طرح بهشت‌آباد اظهار نظری نکرده‌ایم.

معصومه ابتکار

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان «انتقال آب رودخانه کارون به زاینده‌رود صحت ندارد»، گفت: مسئول منابع آب کشور وزارت نیرو است و ما به‌عنوان سازمان حفاظت محیط زیست بر آثار زیست‌محیطی طرح‌ها نظارت می‌کنیم.

وی افزود: تحت هیچ شرایطی انتقال آبی که بخواهد به رودخانه کارون یا هر رودخانه دیگر لطمه بزند، مورد تأیید نیست.

ابتکار با بیان «برخی برداشت‌ها و اظهار نظرها در مورد دلایل خشک شدن زاینده‌رود درست نیست»، اظهار داشت: زاینده‌رود از قرن‌ها و سال‌های پیش، رودخانه‌ای پرآب بوده و مدت‌هاست که خشک شده و نباید این شائبه پیش بیاید که آب زاینده‌رود از کارون سرچشمه می‌گیرد و یا ما با انتقال آب کارون به‌دنبال احیای زاینده‌رود هستیم.

وی ادامه داد: سرچشمه رودخانه زاینده‌رود در استان چهارمحال و بختیاری است و رودخانه‌های کارون و زاینده‌رود هرکدام حق‌آبه خودشان را دارند.

* پس از مدت‌ها حق‌آبه رودخانه زاینده‌رود را دادیم

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: پس از مدت‌ها حق‌آبه رودخانه زاینده‌رود را دادیم و این حق‌آبه نباید خدشه‌دار شود چراکه این یک رودخانه تاریخی است و یک رودخانه نباید فدای رودخانه دیگری شود.

وی افزود: رودخانه زاینده‌رود باید زنده بماند که برای این منظور باید کارهای مختلفی از جمله اصلاح الگوی کشاورزی اصفهان و اطراف آن و همچنین مدیریت مصرف آب انجام شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با ابراز نگرانی نسبت به آینده تالاب گاوخونی اصفهان گفت: مدیریت مصرف آب و اصلاح الگوی کشاورزی باید در منطقه اصفهان انجام شود که این کار مورد تأیید وزارت نیرو، سازمان حفاظت محیط زیست و استانداری اصفهان قرار گرفته است.

*نباید انتظار داشته باشیم که مشکلات آلودگی هوا یک‌شبه حل شود

ابتکار در پاسخ به سؤالی در خصوص دلایل آلودگی هوای تهران گفت: سوخت خودروها همیشه یکی از منابع اصلی آلودگی است و آلوده بودن هوای پایتخت عوامل متعددی دارد که یکی از آنها بنزین است.

وی افزود: ماهیت احتراق سوخت تولید آلایندگی است اما ما تلاش می‌کنیم با کاهش ذرات مضر در سوخت‌های توزیعی و افزایش کیفیت بنزین توزیعی بر اساس استانداردها از سهم آلایندگی خودروها بکاهیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: نباید انتظار داشته باشیم که مشکلات آلودگی هوا یک‌شبه حل شود، ولی اطمینان می‌دهم کیفیت هوا رو به بهبود است.

وی ادامه داد: دولت برای کاهش آلودگی هوا برنامه دارد و مصوبه دولت بیست و پنج گام دارد که از جمله آنها توجه به حمل و نقل عمومی، توسعه مترو و اتوبوسرانی و از رده خارج کردن میلیون‌ها خودروی فرسوده و اصلاح الگوی حمل و نقل درون‌شهری است.

معاون رئیس جمهور اعلام کرد: تاکنون توزیع بنزین یورو۴ در شهرهای تهران،‌کرج، تبریز و اصفهان انجام شده و مشهد نیز در ماه آینده به شهرهایی که بنزین یورو۴ استفاده می‌کنند، اضافه می‌شود.

وی افزود: توزیع گازوئیل استاندارد نزدیک به یورو۴ با ۱۵۷ PPM گوگرد در مقایسه با توزیع گازوئیلی که هفت هزار PPM گوگرد داشته، اتفاق مهمی است و همچنین خودروهای تولیدی کشور بعد از هشت سال که در زمینه استاندارد یورو۴ تأخیر داشته‌اند در شرایط اجرای این استاندارد قرار گرفته‌اند.

*مردم باید در استفاده از خودروی شخصی خود تجدیدنظر کنند

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان «نمی‌شود طی یک سال تمام آنچه را در هشت سال گذشته انجام نشده بود اجرایی کرد»، گفت: در حال حاضر خودروسازی کشور استاندارد یورو۴ را اجرا می‌کند و این دستاورد بزرگی است که در حال انجام است.

ابتکار با بیان “برای کاهش آلودگی هوا ۱۶ دستگاه باید به‌صورت همزمان حرکت کنند”، گفت: کمیته ملی کاهش آلودگی هوا در سازمان حفاظت محیط زیست هفته‌ای دو بار به‌طور مستمر تشکیل جلسه می‌دهد و اجرای تمام طرحهای مصوب دولت را مورد بررسی قرار می‌دهد.

وی ادامه داد: اینکه صرفاً دستگاه‌های دولتی، شهرداری و راهور ناجا توجه به کاهش آلایندگی هوا را وظیفه خود می‌دانند کافی نیست چرا که بدون همکاری مردم این اهداف محقق نمی‌شود و مردم باید در استفاده از خودروی شخصی خود تجدیدنظر کنند.

معاون رئیس جمهور در پاسخ به چرایی کندی حرکت دولت در اجرای طرحهای مصوب شده گفت: برخی مشکلات و محدودیت‌هایی نیز وجود دارد که از جمله آنها مشکلات اعتباری است اما درعین حال دولت مصمم است که با کمک دیگر دستگاه‌ها و از جمله شهرداری برنامه کاهش آلودگی هوا را قدم به قدم پیش ببرد.

ابتکار خاطرنشان کرد: امیدوارم تا پایان سال جاری مشکل آلودگی عمده کلان‌شهرها حل شود.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: