افزایش صادرات میعانات گازی، همچنان عامل اصلی رشد صادرات غیر نفتی کشور

بخش عمده رشد صادرات کشور در ۷ ماه نخست سال ۱۳۹۳ در وهله اول ناشی از رشد ۶۲ درصدی میعانات گازی و بعد از آن رشد ۱۸ درصدی محصولات پتروشیمی بوده است، درحالیکه بخش سایر کالاها تنها ۲٫۵ درصد رشد داشته است.

به گزارش عیارآنلاین، طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران از تجارت هفت ماه نخست سال جاری میزان صادرات کالاهای غیرنفتی با احتساب میعانات گازی به بیش از ۲۶٫۹ میلیارد دلار رسیده است و میزان واردات کشور نیز به ۳۰٫۳ میلیارد دلار بالغ شده‌است. این آمار نشان دهنده به ترتیب رشد ۱۹ و ۲۵ درصدی قیمت دلاری صادرات و واردات کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.

صادرات غیرنفتی

مقایسه مجموع صادرات غیر نفتی با احتساب میعانات گازی و بخش پتروشیمی کشور با میزان کل واردات نشان از آن دارد که تجارت کشورمان در ۷ ماهه نخست سال جاری با تراز تجاری منفی ۳٫۳ میلیارد دلاری(معادل ۱۲٫۳ درصد از کل صادرات) همراه بوده است.

همچنین با توجه به آمار تفکیکی صادرات کشور مشخص می‌شود که عمده رشد صادرات در ۷ ماه نخست سال ۱۳۹۳ در وهله اول ناشی از رشد ۶۲ درصدی میعانات گازی و بعد از آن رشد ۱۸ درصدی محصولات پتروشیمی بوده است، درحالیکه بخش سایر کالاها تنها ۲٫۵ درصد رشد داشته است. رشد بالای میعانات گازی باعث شده است تا سهم این بخش در کل صادرات با ۷ درصد افزایش به میزان ۲۸ درصد کل صادرات کشور برسد و در عوض میزان صادرات سایر کالاها با ۷ درصد کاهش به میزان ۴۴ درصد برسد.

صادرات غیرنفتی تفکیکی

همچنان در گزارش گمرک به افزایش صادرات غیر نفتی تاکید شده است و سایت‌های خبری در هنگام انتشار این گزارش، دلیل افزایش صادرات را اعمال سیاست‌های مناسب در عرصه تجارت خارجی عنوان کرده‌اند و به این نکته توجه نشده است که افزایش صادرات میعانات گازی نقش اصلی را در افزایش ۱۹ درصدی صادرات غیرنفتی کشور دارند.

چنانچه قبل‌تر نیز اشاره کرده‌ایم صادرات کالا به دلیل ایجاد ارزش افزوده و اشتغال به ویژه در بخش‌های صنعتی و فرآورده‌های غذایی از اهمیت بالایی برخوردار است و زمانی می‌توان سیاست‌های تجاری را مثبت ارزیابی کرد که منجر به افزایش صادرات کالای با ارزش افزوده بالاتر شود. افزایش صادرات اگر از طریق صادرات میعانات گازی صورت بگیرد شایسته تقدیر نیست چراکه میعانات گازی را می‌توان با فرآوری ساده به بنزین که ارزش افزوده بالاتری دارد تبدیل کرد و از این طریق علاوه بر رفع نیاز داخلی به بنزین، اشتغال کشور را نیز افزایش داد.

در مدت ۷ ماهه نخست امسال بیشترین کالای صادراتی کشور را محصولاتی چون پروپان مایع شده، متانول، پلی اتیلن، بوتان مایع شده و قیر نفت تشکیل داده‌اند و عمده محصولات وارداتی کشور را محصولاتی چون گندم، وسایل نقلیه با موتور پیستونی درون‌سوز، برنج، کنجاله سویا و ذرت تشکیل داده‌اند.

همچنین قیمت دلاری میانگین کالای صادراتی کشور ۴۳۸ دلار در هر تن بوده است در حالیکه هر تن کالای وارداتی با قیمت میانگین ۱۳۲۲ دلار وارد کشور شده است.

محصولات عمده صادراتی

محصولات عمده وارداتی

همانطور از آمار مشخص است صادرات عمده کشورمان را محصولات خام و با ارزش افزوده پایین تشکیل می‌دهند درحالیکه واردات کشورمان را کالاهای اساسی و کالاهای مصرفی با ارزش افزوده بالا تشکیل داده‌اند.

در مدت ۷ ماهه نخست سال جاری کشورهای چین، عراق و امارات عمده‌ترین مشتری‌های کالاهای ایرانی بوده‌اند. و مبادی عمده وارداتی ۷ ماهه نخست سال جاری کشورهای امارات، چین و کره جنوبی بوده‌اند.

میزان صادرات به کشورها

میزان واردات از کشورها

سهم بالای کشورهای آسیایی در تجارت خارجی کشور همچنان ادامه دارد، به طوریکه کشورهای این قاره سهمی بیشتر از ۸۰ درصد در تجارت خارجی کشورمان دارند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: