۲۷ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۰۳
ایستگاه پایانی توافق ژنو

ظریف و تیم مذاکره کننده هسته‌ای وارد وین شدند

وزیر امور خارجه کشورمان و تیم مذاکره کننده هسته‌ای برای شرکت در دهمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای لحظاتی پیش وارد وین شدند.

به گزارش عیارآنلاین، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان و تیم مذاکره کننده هسته‌ای برای شرکت در دهمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای لحظاتی پیش وارد وین شدند.

مذاکرات ۵+۱   ظریف

قرار است ظهر امروز ظریف و کاترین اشتون هماهنگ کننده گروه ۱+۵ بر سر میز ناهار به رایزنی و انجام هماهنگی‌های لازم برای این دور از مذاکرات بپردازند.

وزرای خارجه ایران و گروه ۱+۵ به همراه کاترین اشتون مسئول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا سوم آذر ماه سال گذشته (۱۳۹۲) در شهر ژنو به توافقی تحت عنوان «برنامه اقدام مشترک» در خصوص برنامه هسته‌ای ایران دست یافتند که این توافقنامه سی ام دی ماه وارد مرحله اجرا شد و بهمن ماه نیز مذاکرات جامع هسته‌ای برای دستیابی به یک توافق جامع آغاز شد که تاکنون شهر وین میزبان هفت دور این مذاکرات بوده و یک دور نیز در نیویورک و آخرین دور (نهمین دور) نیز هفته گذشته در شهر مسقط پایتخت عمان برگزار شد.

با اینکه طرفین در وین پنج کار نگارش متن پیش نویس توافقنامه جامع هسته‌ای تحت عنوان «برنامه اقدام مشترک جامع» آغاز شد و حتی گفته شد که ۶۰ تا ۶۵ درصد متن مورد نگارش قرار گرفته،‌ولی محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران اعلام کرد که هنوز متن پرانتزها (جاهای خالی) زیادی دارد و اختلافات عمده کماکان به قوت خود باقی.

ایران و گروه ۱+۵ پس از آن برای ششمین دور در وین گردهم آمدند و در حدود ۲ هفته به رایزنی‌های دو و چندجانبه پرداختند تا ۲۹ تیر ماه (فرصت شش ماهه از زمان اجرای توافقنامه ژنو) به توافق جامع دست یابند ولی در آخرین روزهای تیر ماه، اختلافات حصول نتیجه را امکانپذیر نکرد و این مذاکرات برای چهار ماه دیگر (سوم آذر ماه ۱۳۹۳) تمدید شد.

البته مدتی است که در آستانه این دور از مذاکرات برخی‌ رسانه‌ها و از جمله برخی مقامات به خصوص روس‌ها از تمدید این مذاکرات برای چند ماه به منظور دستیابی به توافق جامع خبر می‌دهند و برخی نیز از حصول توافقی موقت سخن می‌گویند.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: