۲۷ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۴۶

پیش نویس کلیات سند راهبردی سنگ آهن آذرماه رونمایی می شود

رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران، گفت: دومین همایش بین المللی سنگ آهن نهم آذر ماه در تهران برپا می شود و طی آن پیش نویس کلیات سند راهبردی سنگ آهن رونمایی می شود.

به گزارش عیار انلاین، قدیر قیافه روز سه شنبه در نشست خبری در گفت و گو با خبرنگاران، اظهار داشت: تدوین سند یادشده به عنوان یکی از رسالتهای این انجمن محسوب می شود و براساس آن نقشه راه در این بخش مشخص خواهد شد.

ghiyafeh

وی افزود: لغو مصوبه وضع عوارض بر صادرات سنگ آهن با تلاشهای صورت گرفته از سوی این انجمن حرفه ای محقق شد و انتظار می رود دولت از این بخش حمایت های لازم را به عمل آورد.

قیافه اضافه کرد: بخش خصوصی ۲۰ درصد از اقتصاد کشور را در اختیار دارد و برای تحقق برنامه های پیش بینی شده در بخش معادن و صنایع معدنی مشارکت بیش از پیش این بخش را نیاز داریم.

وی شرایط نزولی قیمت سنگ آهن را در بازار جهانی خاطرنشان ساخت و گفت: روش قیمت گذاری این ماده معدنی در کشور اصلاح خواهد شد و در ایران بخش حمل و نقل سهم بسزایی در نرخ سنگ آهن به دنبال دارد.

براساس این گزارش پروا سلطانی عضو هیات مدیره انجمن یادشده و دبیر همایش اظهار داشت: صنعت سنگ آهن در چارچوب سیاستهای رشد و توسعه اقتصادی کشور اهمیت بسزایی دارد و انتظار می رود با تعامل لازم بین دولتمردان و رده های مختلف بخش خصوصی در این حوزه، ایران در جایگاه مناسب جهانی در این بخش قرار گیرد.

به اعتقاد وی، طی هفت ماهه سال جاری (منتهی به پایان مهرماه) ارزش صادرات در این بخش با افت حدود ۴۰ درصدی مواجه شد.

براساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران میزان صادرات سنگ آهن دانه بندی در ۶ ماهه نخست امسال به رقم بالغ بر ۸٫۵ میلیون تن رسید.

سلطانی، چالش های محیط کسب و کار، زنجیره ارزش افزوده سنگ آهن تا سند ۱۴۰۴ و فرصت های سرمایه گذاری را به عنوان بخشی از محورهای مورد بررسی در همایش ذکر شده، نام برد.

وی موضوع تجهیز بنادر صادراتی ایران را مهم دانست و گفت: تجهیز بندر چابهار نمی تواند تمام نیازها را پاسخگو باشد زیرا موضوع حمل ونقل سنگ آهن و هزینه تمام شده آن از دغدغه های تولید و صادرکنندگان این ماده معدنی است.

سلطانی یادآور شد: تحویل سنگ آهن به واحدهای فولادسازی کشور همواره از مشکلات این بخش بوده و باید آزادسازی و رقابتی شدن قیمت از سوی دولت در دستور کار قرار گیرد.

وی اظهار امیدواری کرد: دولت (وزارت صنعت، معدن و تجارت)ضمن پرهیز از تصمیمات آنی و وضع عوارض صادراتی بر سنگ آهن، راهکار تکمیل زنجیره سنگ آهن را مشخص سازد.

میزان ذخایر سنگ آهن کشور ۵٫۱ میلیارد تن ذکر شده که از این رقم ۲٫۸ میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است.

سال گذشته میزان سنگ آهن صادراتی ایران به حدود ۲۴ میلیون تن به ارزش حدود دو میلیارد دلار رسید .

منبع:ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: