۲۷ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۲۸

اوپک سقف تولید خود را تغییر نمی‌دهد

یک مشاور سابق وزارت نفت عربستان پیش بینی کرد اوپک در نشست آتی که هفته آینده برگزار می شود سقف تولید خود را دست نخورده حفظ خواهد کرد.

به گزارش عیارآنلاین،به نقل از فرانس پرس، در حالی که قیمت جهانی نفت به پایین ترین رقم در ۴ سال گذشته رسیده است، یکی از مشاوران سابق وزارت نفت عربستان گفت، اوپک در نشست ماه نوامبر خود، سقف تولید را دست نخورده حفظ خواهد کرد.

اوپک
قرار است وزرای نفت ۱۲ کشور عضو اوپک روز ۲۷ نوامبر در وین اتریش، برای تصمیم گیری در مورد سقف تولید سازمان در سال آینده میلادی، تشکیل جلسه بدهند.
محمد سرورالسبان، که تا سال ۲۰۱۳ مشاور ارشد وزارت نفت عربستان بود گفت، مذاکرات اعضای اوپک «سخت ترین نشست تاریخ اوپک خواهد بود، زیرا برخی اعضا انتظار نداشتند قیمت نفت با این سرعت به این حد کاهش یابد.»
وی پیش بینی کرد که اعضای اوپک سقف فعلی تولید سازمان را حفظ کنند.
وی افزود: «به نظر شخصی من، در نشست بعدی، سقف تولید فعلی… یعنی ۳۰ میلیون بشکه در روز تایید خواهد شد و اوپک در دوره آینده نیز این رقم را حفظ خواهد کرد.»
سبان در ادامه گفت، برخی اعضای اوپک نظیر ایران تحت تحریم «نمی تواند متعهد به کاهش تولید خود شود.»
در عین حال، عربستان این پیام آشکار را ارسال کرده است که «نمی تواند به تنهایی سطح تولید را پایین بیاورد، یا بار کاهش را به دوش بکشد.»
کشورهای عضو اوپک در حال حاضر روزانه ۶۰۰ هزار بشکه بیش از سقف تعیین شده نفت تولید می کنند.
در اوایل ماه نوامبر، ریاض قیمت نفت خود در بازار آمریکا را کاهش داد و قیمت نفت در بازار آسیا را که اصلی ترین خروجی نفت این کشور به شمار می رود افزایش داد.
تحلیلگران معتقدند، عربستان می خواسته با این اقدام سهم خود از بازار نفت آمریکا را در مقابل هجوم نفت شیل حفظ کند. افزایش تولید نفت شیل موجب فزونی عرضه و کاهش قیمت جهانی نفت شده است.
روز شنبه، شاهزاده سلمان بن عبدالعزیز، به اعضای گروه ۲۰ گفت که عربستان خواهان ثبات بازار نفت است.
وی که در نشست گروه ۲۰ در بریسبین استرالیا سخن می گفت افزود: «عربستان با مد نظر قرار دادن منافع کشورهای تولید کننده و مصرف کننده، به نقش توازن بخش و مثبت خود در تحکیم ثبات بازار نفت ادامه می دهد.»

منبع:تنسیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: