۲۷ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۱۱

نتایج طرح نکاشت برای احیای دریاچه ارومیه اطمینان بخش نیست

عضو کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی گفت: اگر طرح نکاشت یک سال مشکل چندانی ایجاد نمی‌کند اما اگر قرار باشد این طرح چند سال ادامه یابد، باید این کار با دقت و برنامه‌ریزی انجام شود زیرا این موضوع اثرات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی دارد.

به گزارش عیار آنلاین،عباس پاپی‌زاده عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی  در مورد طرح نکاشت در اراضی شهرستان‌های میاندوآب، بناب و ملکان در راستای  احیای دریاچه ارومیه گفت: اقدام در طرح نکاشت به دلیل پیامدهای اقتصادی و اجتماعی نیازمند تأمل است.

پاپی-زاده۲

وی افزود: طرح نکاشت در شهرستان‌های اطراف دریاچه ارومیه اقدام فوری، خاص و یکی از راهکارهای دولت برای رفع بحران و احیای دریاچه ارومیه به شمار می‌رود.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی بیان داشت: دولت می‌تواند برای احیای دریاچه ارومیه سرمایه‌‌گذاری طولانی مدت انجام دهد و با بازنگری جدی روی تولید محصولات کشاورزی به ویژه در اطراف دریاچه و ترویج کشت گلخانه‌ای و استفاده از روش‌های نوین آبیاری مثل هیدروپونیک(حداقل مصرف آب در کشاورزی) هم مشکل کم آبی در کشاورزی را حل کند و هم به حل بحران دریاچه ارومیه بپردازد.

پاپی‌زاده اظهار داشت: اگر طرح نکاشت یک سال  برای تهیه یک برنامه جامع برای مقابله با خشکی دریاچه ارومیه اجرا شود مشکل چندانی را ایجاد نمی‌کند اما اگر قرار باشد این طرح چند سال ادامه یابد باید این کار با دقت و برنامه‌ریزی انجام شود زیرا این موضوع اثرات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی دارد.

وی با بیان اینکه از نتایج این اقدام فوری حتی در کوتاه مدت هم نمی‌توان مطمئن بود، گفت: مردم منطقه وابسته به کشاورزی هستند و برای احیای دریاچه ارومیه باید یک طرح جامع که به تمام جوانب در آن توجه شده استفاده کرد.

عضو کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی با بیان اینکه جمعیت استان خوزستان به دلیل مهاجرت رو به کاهش است، تصریح کرد: به غیر از دریاچه ارومیه تالاب‌های استان‌های خوزستان و سیستان و بلوچستان هم در حال خشک شدن است و افزایش ریزگردها در این مناطق مشکلاتی برای مردم ایجاد کرده است.

پاپی‌زاده افزود: بحران دریاچه ارومیه به دلیل مدیریت غلط روی منابع آبی از جمله ساخت سدهای بدون کارشناسی، توسعه غلط کشاورزی و … اتفاق افتاده و این بحران مربوط به حدود سی سال است.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: