۲۷ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۰۹

سه اقدام وزارت علوم برای افزایش بودجه پارک‌های علم و فناوری

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان این که به طور متوسط بودجه هر پارک علم و فناوری ۳٫۵ میلیارد تومان است، گفت: برای افزایش بودجه این نهادها از شش ماه قبل سه اقدام مهم را در دستور کار قرار دادیم.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر مصطفی کریمیان اقبال در گفت‌و‌گویی با اشاره به تلاش‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای افزایش بودجه پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد، با بیان این که اولین اقدام در خانواده وزارت علوم بوده است، اظهار داشت: تلاش کردیم مسئولان وزارت علوم توجه بیشتری به موضوع فناوری و پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد داشته باشند.

مصطفی کریمیان

وی اقدام دوم را در سطح دولت دانست و ادامه داد: مسئولان دولتی و بویژه معاون اول رئیس جمهور به عنوان فرد اجرایی لازم بود تا با اهمیت و نقش پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد آشنا شوند. در همین راستا با بازدیدهایی که مهندس جهانگیری از پارک‌های علم و فناوری در شهرهای مختلف داشت دولت به این نتیجه رسیده است که پارک‌ها و مراکز رشد به عنوان زیر ساخت‌های توسعه کشور بسیار مهم هستند و باید مورد حمایت قرار گیرند.

کریمیان اقبال خاطر نشان کرد: علاوه بر آن در سازمان مدیریت و برنامه ریزی که در حال حاضر احیا شده است تلاش کردیم تا کارشناسان با این ساختارها آشنا شوند تا بودجه های این مراکز افزایش یابد.

وی اضافه کرد: تلاش سوم این بود که نمایندگان مجلس را که از استان‌های مختلف هستند با این زیر ساخت مهم یعنی پارک‌ها و مراکز رشد آشنا کنیم که در این زمینه برگزاری نمایشگاهی از دستاوردهای پارک‌های علم و فناوری را از چندماه قبل برنامه ریزی کردیم.

کریمیان با بیان اینکه این نمایشگاه از روز یکشنبه در محل مجلس شورای اسلامی برگزار شده است، یادآور شد: در این نمایشگاه پارک‌های علم و فناوری محصولات خود را عرضه کرده‎اند و هدف، آشنا کردن نمایندگان مجلس شورای اسلامی با مقوله پارک‌ها و مراکز رشد است.

وی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه این اقدام راهکاری برای افزایش بودجه پارک‌ها و مراکز رشد باشد، گفت: در حال حاضر به طور متوسط برای هر پارک علم و فناوری ۳٫۵ میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده که رقم بسیار پایینی است.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری همچنین اضافه کرد: بودجه بسیاری از دستگاه‌ها هر سال افزایش می‌یابد ولی پارک‌ها و مراکز رشد که سازمان‌های تازه تاسیس هستند بودجه‌های ناچیزی دارند.

به گفته وی نمایشگاه دستاوردهای ملی ومنطقه‌‏ای پارک‏های علم‌وفناوری باحضور ۲۷ پارک علم و فناوری از ۲۵ آبان ماه در محل نمایشگاه‌ مجلس شورای اسلامی درحال برگزاری است و تا ۲۸ آبان ادامه دارد.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: