۲۷ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۰۲
منابع پاکستانی:

اسلام‌آباد خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان را کنار گذاشته است

منابع پاکستانی گفتند، مدیران اقتصادی این کشور تصمیم گرفته‌اند تا خط لوله انتقال گاز ایران را تا زمان برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور، متوقف کنند.

به گزارش عیارآنلاین، اکسپرس تریبیون طی گزارشی نوشت، خط لوله چند میلیارد دلاری انتقال گاز ایران به پاکستان در حقیقت کنار گذاشته شده است. با توجه به احتمال تحریم، مدیران اقتصادی پاکستان تصمیم گرفته‌اند تا این پروژه را تا زمان برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، متوقف کنند.

خط لوله صلح- پاکستان

این روزنامه به نقل از منابع پاکستانی نوشت، تصمیم‌گیرندگان اقتصاد پاکستان معتقدند که پروژه انتقال گاز ایران، در شرایط ژئوپلتیکی کنونی به علت مشارکت تهران در این پروژه اجرایی نخواهد شد.

بر این اساس، آنها تصمیم گرفته‌اند تا فاز مرزی این پروژه را تنها به محض برداشته شدن تحریم‌ها اجرایی کنند و پاکستان در شرایطی باشد که احداث و اتصال خط لوله بخش خود به بخش ایرانی، بدون نگرانی این کشور در مورد تحریم‌ها علیه شرکت‌های پاکستانی برای دریافت گاز یا انجام پرداخت‌های خرید گاز به ایران صورت گیرد.

این منابع افزودند، این مدیران در نشست کمیته همکاری اقتصادی که در دوم اکتبر برگزار شده است، متذکر شدند که از آنجایی که احداث فاز دوم شامل احداث تقریبا ۸۰ کیلومتر خط لوله است، به اندکی زمان برای تکمیل آن نیاز خواهد بود.

این گزارش در ادامه، بهانه عدم انجام تعهدات پاکستان در تکمیل این خط لوله را مشارکت ایران در این پروژه و وجود ریسک احتمالی نقض تحریم‌ها عنوان کرد و نوشت، این ریسک سبب شده است تا سرمایه‌گذاران، فروشندگان بین‌المللی باسابقه تجهیزات مهم و پیمانکاران از این پروژه دوری کنند.

همچنین این مدیران اعلام کرده‌اند که پایانه ال‌ان‌جی گوادر- نواب‌شاه و پروژه خط لوله آن با در نظر گرفتن هرگونه توسعه در پروژه خط لوله صلح برنامه‌ریزی شده است.

این خط لوله نیازهای فزاینده انرژی پاکستان را تامین خواهد کرد و همچنین می‌تواند در آینده به مرز ایران متصل شود.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: