۲۷ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۲۹
معاون زنگنه خبر داد:

توافق جدید گازی زنگنه و ترکمنستان/ ترکمن‌ها گاز ایران را زمستان قطع نمی‌کنند

معاون وزیر نفت با تشریح توافق جدید گازی بین وزیر نفت ایران و مسئولان گازی دولت ترکمنستان اعلام کرد: براساس توافق دوجانبه، این کشور حجم صادرات گاز به ایران در فصل زمستان را نه تنها کاهش نمیدهد بلکه میزان گاز وارداتی تا سقف ۳۰ میلیون متر مکعب در روز افزایش مییابد.

به گزارش عیارآنلاین، حمید رضا عراقی در گفتگویی با اشاره به سفر بیژن زنگنه وزیر نفت به همراه هیاتی از شرکت ملی گاز به عشق آباد، گفت: مهمترین محور مذاکرات گازی دوطرف، پایبندی جمهوری اسلامی ایران و دولت ترکمنستان بر روی قرارداد مشترک گازی بین دو کشور است.

عراقی

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اعلام اینکه مسئولان گازی دولت ترکمنستان اعلام کرده اند که بر قرارداد گازی خود به ویژه در فصل زمستان پایبند خواهند بود، تصریح کرد: بر این اساس حجم واردات گاز طبیعی از این کشور همسایه برای زمستان سال جاری افزایش می یابد.

معاون وزیر نفت در پاسخ به این سئوال که قرار است برای زمستان سال جاری، ترکمن ها چه میزان گاز تحویل ایران بدهند، اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون به طور متوسط روزانه حدود ۲۴ تا ۲۵ میلیون متر مکعب گاز طبیعی از ترکمنستان وارد کشور شده است.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه حجم واردات گاز از ترکمنستان برای فصل زمستان سال جاری تا مرز ۳۰ میلیون متر مکعب در روز قابل افزایش است، درباره نوسان و کاهش واردات گاز در برخی از ماه‌های سال جاری توضیح داد: کاهش واردات گاز از ترکمنستان با هماهنگی شرکت گاز ایران بوده است.

عراقی در پایان با بیان اینکه انجام تعمیرات اساسی در پالایشگاه و خطوط لوله یکی از دلایل کاهش واردات گاز در برخی از ماه‌های سال جاری بوده است، خاطرنشان کرد: با توجه به توافق‌های انجام شده، در شرایط فعلی مشکلی برای واردات گاز طبیعی از این کشور همسایه وجود ندارد.

به گزارش مهر، اخیرا دور جدید مذاکرات گازی جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان با سفر چند ساعته بیژن زنگنه وزیر نفت ایران به عشق آباد انجام شده است.

وزیر نفت ایران در این سفر یک روزه با قربان علی بردی محمدف رئیس‌ جمهوری، رشید مردف وزیر امور خارجه و خواجه‏‌محمداف، معاون رئیس جمهوری در امور انرژی و نفت و گاز ترکمنستان دیدار و گفتگو کرد.

مهم ترین محور مذاکرات زنگنه در ترکمنستان، توافق بر سر حجم واردات گاز طبیعی از این کشور همسایه برای زمستان سال جاری بود که با انجام توافق های کلی، پیش بینی می شود برای زمستان سال جاری حجم واردات گاز طبیعی ایران از ترکمنستان کاهش نیابد.

مذاکرات گازی عشق آباد در حالی انجام شده است که هفته جاری به دلیل ورود اولین جبهه هوای سرد به استان‌های نیمه شمالی کشور، متوسط مصرف گاز طبیعی مشترکان خانگی با افزایشی سه برابری در مقایسه با مهر ماه سال جاری از ۱۲۰ میلیون متر مکعب به بیش از ۳۵۰ میلیون متر مکعب در روز افزایش یافته است.

عبدالحسین ثمری معاون شرکت ملی گاز ایران اخیرا در جمع خبرنگاران با اشاره به بهره برداری از بزرگترین پروژه ذخیره‌سازی گاز در خاورمیانه با ظرفیت ۴٫۷ میلیارد متر مکعب گاز، اعلام کرده است: با راه اندازی این طرح میزان وابستگی ایران به گاز وارداتی از ترکمنستان کاهش یافت.

این مقام مسئول حجم گاز وارداتی از ترکمنستان را بر اساس قرارداد روزانه ۴۰ میلیون متر مکعب اعلام کرد و اظهار کرده است: ترکمنستان تنها ۲۳ تا ۲۴ میلیون متر مکعب در روز به ایران گاز تحویل می دهد که این موضوع در مراجع قانونی قابل پیگیری است.

به گزارش مهر، بر این اساس بررسی آخرین وضعیت واردات گاز ایران از ترکمنستان، ترانزیت گاز این کشور همسایه و تهاتر منابع مالی حاصل از واردات گاز با کالا و تجهیزات نفتی از مهمترین محورهای گازی دو طرف در عشق آباد خاهد بود.

از ۶ سال گذشته تاکنون واردات گاز طبیعی توسط ایران از ترکمنستان فراز و فرودهای متعددی در این مبادله بین‌المللی گاز به وجود آمده به طوری‌ که در این مدت ترکمنستان سه بار به طور رسمی شیرهای صادرات گاز به ایران را بسته است.

بر این اساس، از چهار سال گذشته تاکنون همزمان با افزایش ظرفیت تولید گاز، ایران طرح‌های جدیدی به منظور کاهش وابستگی به واردات گاز طبیعی از ترکمنستان را طراحی، ساخت، نصب و اجرایی کرده است.

بهره‌برداری از خط لوله یکهزار و ۲۴ کیلومتری شمال و شمال شرق، راه‌اندازی تاسیسات جدید تقویت فشار گاز، بهره‌برداری نهایی از خط لوله سوم سراسری گاز به طول یکهزار و ۲۷۰ کیلومتر و تعریف چندین طرح و پروژه کوچک و بزرگ گازی در استان‌های حاشیه دریای خزر و شمال شرق کشور از این دسته اقدامات است.

در همین حال، تلویزیون ملی ترکمنستان روز گذشته در گزارشی با اشاره به ملاقات وزیر نفت ایران با رئیس جمهور ترکمنستان به نقل از بردی محمداف، گزارش داده است: ترکمنستان از سطح روابط دوستانه و همکاری‌‏های ثمر بخش میان عشق آباد و تهران بسیار خرسند است.

رئیس جمهور ترکمنستان تأکید کرد: مناسبات میان ترکمنستان و ایران مبتنی بر اصول دوستی و حسن همجواری است و افتتاح طرح خط راه آهن ایران-ترکمنستان-قزاقستان جهش جدیدی در تعاملات اقتصادی و تجاری میان ۲ کشور خواهد بود.

این مقام عالی رتبه دولت ترکمنستان افزود: این مسئله ظرفیت‌های عظیمی را برای فعال‌سازی مراودات اقتصادی و تجاری میان ۲ کشور نه تنها در سطح دوجانبه بلکه در عرصه منطقه‌ای و جهانی ایجاد خواهد کرد.

منبع: مهر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: